Informacje

 • Wybierz się w wirtualną podróż po Antarktydzie

  17-07-2012 13:28

  Google udostępnił zdjęcia wykonane w technologii panoramicznej

  Wybierz się w wirtualną podróż po Antarktydzie

  Na spacerze można zobaczyć pingwiny

  Shutterstock

  Jeśli tęsknicie za zimą, wybierzcie się na wirtualny spacer po... Antarktydzie. Ci, którzy się na to zdecydują, będą mieli okazję m.in zwiedzić chatę Shakletona i zobaczyć miejsca lęgowe pingwinów.

  W ramach projektu Google World Wonders, wszyscy zainteresowani mogą podglądać lęgwiska pingwinów na wyspie Rossa, a także zwiedzić chaty, które służyły pierwszym podróżnikom jako bazy wypadowe wypraw polarnych. Nowe, wykonane w formacie 360 stopni zdjęcia pozwalają zajrzeć do budynków zbudowanych podczas pierwszych wypraw polarnych - ekspedycji Roalda Amundsena i Roberta Scotta, którzy na początku XX wieku konkurowali o to, kto pierwszy dotrze na biegun południowy.

  Odwiedzający stronę projektu Google World Wonders mogą obejrzeć też drewnianą stację Ernesta Shackletona, uczestnika pierwszych wypraw Scotta, a później kilkukrotnego dowódcy ekspedycji transantarktycznych.

  Wszystko doskonale zachowane

  Co ciekawe - pomimo, że obiekty zaprojektowano tak, by wytrzymały trudne warunki tylko przez kilka lat, nie uległy one zniszczeniu. Dzięki temu na udostępnionych zdjęciach widać dobrze zachowane produkty żywnościowe, lekarstwa czy też sprzęt wykorzystywany na początku XX wieku.

  Wartośc dydaktyczna

  "Celem tych starań jest dostarczenie naukowcom i entuzjastom podróżowania (lub pingwinów) z całego świata wysokiej rozdzielczości dokumentacji tych ważnych historycznie miejsc. Dzięki udostępnionym zdjęciom uczniowie z najodleglejszych szkół mogą określać wielkość kolonii pingwinów na wyspie Snow Hill, a geolodzy z drugiego końca świata mogą badać warstwy osadowe w Suchych Dolinach, nie odchodząc od swojego biurka" - pisze na oficjalnym blogu Google Alex Starns z projektu Street View.

  Zdjęcia powstały przy współpracy Google z Polar Geospatial Center (PGC) przy Uniwersytecie Minnesota oraz nowozelandzką organizacją Antarctic Heritage Trust. Do ich wykonania wykorzystano lekki aparat wyposażony w statyw i obiektyw typu "rybie oko".

  NA SPACER WYBIERZECIE SIĘ POD TYM ADRESEM

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Dzięki!
  I to jest dobra propozycja na lato. Chętnie skorzystam.
  ~Mika /2012-07-17 19:31

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczęło się lato, a wraz z nim wakacje. "Jest bardzo prawdopodobne, że będą c...

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami bardzo ciepłe albo nawet gorące dni, ale upalne powietrze z Afryki na...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu znad Białorusi....