Informacje

 • Wybryk natury w wodach Kamczatki

  23-04-2012 12:52

  Jest biała jak góra lodowa. Niezwykłe odkrycie badaczy morskich ssaków

  Wybryk natury w wodach Kamczatki

  Iceberg może się pochwalić dwumetrową płetwą grzbietową

  russianorca.org

  Iceberg ma około 16 lat, dwumetrowej wysokości płetwę grzbietową i jak inne zwierzęta z jego gatunku żyje w rodzinnym stadzie. Od matki i rodzeństwa odróżnia go nietypowa biała barwa. To pierwszy zaobserwowany przez naukowców przypadek białej orki, która zdołała osiągnąć dorosły wiek.

  Dorosłego samca orki o nietypowym ubarwieniu udało się wypatrzyć grupie rosyjskich naukowców i studentów podczas rejsu badawczego w rejonie Kamczatki. Zwierzę dostało imię Iceberg, czyli góra lodowa.

  Pierwszy dorosły biały osobnik

  - Widzieliśmy wcześniej dwie inne białe orki w Rosji, ale one były młode. To jest pierwszy raz, kiedy spotkaliśmy dorosłego, dojrzałego osobnika - powiedział stacji BBC News kierujący grupą badawczą Erich Hoyt, długoletni badacz orek i pracownik naukowy Towarzystwa Ochrony Wielorybów i Delfinów (Whale and Dolphin Conservation Society).

  Spotkania z białymi wielorybami różnych gatunków zdarzały się sporadycznie już wcześniej, ale białe orki, jakie dotąd obserwowano, zawsze były młodymi osobnikami. Jedno z takich zwierząt żyło w akwarium w Kanadzie, ale posiadało rzadką chorobę genetyczną i zdechło w 1972 r.

  W ostatnich latach duże zainteresowanie w Australii wzbudził biały wieloryb humbak nazwany Migaloo. Naturalnie białą barwą odznaczają sie natomiast przedstawiciele arktycznego gatunku białucha (waleń biały).

  "Wydaje się być w pełni zintegrowany"

  Obserwowany przez badaczy Iceberg wydaje się zdrowy i prowadzi normalne życie w swoim stadzie. - Ma pełną dwumetrową płetwę grzbietową dojrzałego samca, co oznacza, że skończył co najmniej 16 lat. Ponieważ płetwa jest trochę poszarpana, może nawet być starszy - wyjaśnia Hoyt.

  Orki dojrzewają w wieku około 15 lat. Ich samce mogą żyć 50-60 lat, ale najczęście dożywają tylko trzydziestu.

  - Iceberg wydaje się być w pełni zintegrowany ze stadem - opowiada naukowiec. - Wiemy, że te żywiące się rybami morskie ssaki pozostają z matkami do końca życia. O ile mogliśmy zobaczyć, Iceberg znajdował się za matką, a obok byli jego przypuszczalni bracia - dodał.

  Chcą ustalić kolor oczu

  Przyczyna niezwykłej pigmentacji Iceberga nie jest znana. Chima, biała orka hodowana w niewoli, cierpiała na zespół Chediaka-Higashiego - chorobę genetyczną, która powoduje częściowe bielactwo i różne powikłania medyczne. Ten defekt decydował o białej barwie tamtego zwierzęcia. 

  Być może naukowcy spróbują pobrać fragment tkanki Iceberga do wykonania biopsji. Są jednak raczej niechętni temu pomysłowi, chyba że wiązałoby się to z koniecznością udzielenia zwierzęciu pomocy. Zamiast tego nastawiają się na bliższą obserwację obejmującą ustalenie koloru oczu zwierzęcia.

  Klany, stada i superstada

  Współprowadzony przez Hoyta projekt "Orki na Dalekim Wschodzie Rosji" zapoczątkował wizualny i akustyczny monitoring na wodach Kamczatki, co zaowocowało licznymi artykułami na temat komunikacji orek.

  Te badania mogą pozwolić lepiej poznać struktury społeczne tworzone przez te zwierzęta. Obejmują matrylinearne klany rodzinne, stada składające się z kilku rodzin, a także znacznie większe "superstada".

  Pokrewny projekt ma z kolei na celu zbadanie i zachowania siedlisk wielorybów i delfinów na całym rosyjskim wybrzeżu.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • durnie
  ZAWSZE ZNAJDĄ SIĘ DURNIE TO SKOMENTOWANIA. POWIEDZCIE COŚ MĄDREGO PAJACE
  ~ASSFHHJ /2012-04-23 23:54
 • odp. no pewnie
  Do "Walcec" Zachowaj swój sarkazm dla siebie, palancie bez szkoły i wyobrazni.
  A poza tym, jakby wszystkie zwierzaki wyglądały tak samo, to było by nudno.
  ~Ralph /2012-04-23 19:10
 • Rosyjscy naukowcy?????
  Jak za sowietow :)
  ~Bob /2012-04-23 19:03
 • inny
  tez mamy odmiencow Jausia i Antosia
  ~adam64 /2012-04-23 16:45
 • proby jadrowe
  Już znacie przyczyny wad genetycznych - próby jądrowe prowadzone na Kamczatce. Coś w tym dziwnewego ? Niedługo drzewa bez liści będą rosły
  ~zaq /2012-04-23 15:35

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Po kapryśnym lecie i mokrej jesieni czeka nas zmienna i śnieżna zima. Brytyjczyc...

Tomasz Wasilewski

alt

Na początku tygodnia czeka nas wręcz wiosenna temperatura....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem głębokiego niżu Zubin znad Szetlandów....