Informacje
 • "Wymrozi nam wszelkie bakterie w nosie"

  01-02-2012 16:50 Fizyk o zaletach i wadach syberyjskich mrozów

  Tomasz Rożek o mrozach

  TVN24

  - Gdyby nie to, że Europę opływa bardzo ciepły prąd znad równika, Golfsztrom, temperatura byłaby w Polsce tak niska jak jest teraz przez większą część roku - mówi fizyk Tomasz Rożek. Mróz, choć na pewno większości z nas uprzykrza życie, ma też swoje dobre strony.

  Mróz czyni nie tylko szkody. Choć nie raz i nie dwa każdy z nas przeklinał go w myślach, nie należy zapominać, że wiele mu też zawdzięczamy.

  CZYTAJ PROGNOZĘ POGODY NA NAJBLIŻSZE PIĘĆ DNI

  - Krótki spacer nam bardzo dobrze zrobi. Wymrozi nam wszelkie bakterie, wirusy w nosie, w gardle - zachęca Rożek. Jak podkreśla, mróz ich nie zabije, ale na tyle spowolni ich metabolizm, że nie będą nam zagrażać.

  Zima jest też niezbędna przyrodzie. - Niektóre kwiaty nie zakwitną, jeśli ich cebulki się nie przemrożą - dodaje fizyk.

  Wad też mu nie brakuje

  Nie da się jednak ukryć, że zimą bywa też groźnie. - Przy temperaturach rzędu -30 st. Celsjusza szwankuje kolej. Pękaja szyny, zrywają się trakcje elektryczne - mówi Rożek.

  Utrudnienia mogą dotyczyć też zmotoryzowanych. - Jeżeli ktoś ma np. silnik dieslowski, na ropę, i nie doleje do baku specjalnych dodatków, to z ropy może wytrącić się parafina i samochód nie ruszy - dodaje.

  Jak się chronić przed mrozem?

  Rożek radzi, jak najlepiej chronić się przed mrozem: - Powinniśmy bardzo ciepło się ubierać. Ważne jest zasłonięcie głowy i uszu, a jeśli się da, to nawet całej twarzy. Przez głowę organizm traci najwięcej energii.  Nie nalezy też zapominac o smarowaniu twarzy kremem.

  Jak dodaje, nie możemy zapominać o śniadaniu, któremu towarzyszyć powinno ciepłe mleko bądź herbata.

  Przed nami jeszcze rekordowe mrozy. Na pocieszenie Rożek dodaje, że człowiek jest w stanie znieść znacznie niższe temperatury. - Jeżeli jest mocno ubrany, to -70 może znieść. Na biegunach czasami taka temperatura bywa i jakoś tam ci naukowcy funkcjonują. Natomiast jest to sytuacja zupełnie spoza naszego przystosowania ewolucyjnego - podkreśla.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • :-)
  Niezły Kolo. gdyby każdy tak tłumaczył, to może bym i został fizykiem :-)
  ~tadzik /2012-02-07 23:24
 • spowolni a nie zabije
  ale o co Wam chodzi, przecież powiedział wyraźnie, że metabolizm bakterii zostanie spowolniony a nie, że taki mróz je zabije. O co Wy się czepiacie? Gość mówi bardzo ciekawie i przystępnie... posłuchajcie go w Dzień Dobry TVN co sobotę. Ten facet jest na prawdę dobry.
  ~jola /2012-02-07 00:03
 • :):):)
  Krytykujecie, a ciekawy by był wasz występ przed kamerami. Na pierwszy rzut oka jest to banalne, ale w rzeczywistości nie dla wszystkich. Trema...brak składnej wypowiedzi...itp Przypuszczam, że 3/4 osób "krytyków" poległo by na najprostrzej wypowiedzi:(
  ~AngelinaFFF /2012-02-06 18:53
 • :)
  Bardzo sympatyczny człowiek :) zawodowym reporterem chyba nie jest , więc nie wiem dlaczego niektórzy krytykują. Swoją drogą ciekawe jak sami mości panowie krytycy by się zaprezentowali z materiałem w kwestii mrozu.; To byśmy mieli kabaret ;)
  PozdrawiamPana fizyka Rożka :)
  ~Jeremmy /2012-02-03 08:51
 • Do Czesia
  99% polskich kierowców w mowie potocznej mówi "..do baku", a jeśli Ty mówisz-"do zbiornika paliwa", to jesteś odmieńcem.
  ~Igor /2012-02-02 06:50

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez kilka dni temperatura nie wszędzie zdoła przekroczyć chociażby 20 stopni. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...