Informacje
 • "Wymrozi nam wszelkie bakterie w nosie"

  01-02-2012 16:50 Fizyk o zaletach i wadach syberyjskich mrozów

  Tomasz Rożek o mrozach

  TVN24

  - Gdyby nie to, że Europę opływa bardzo ciepły prąd znad równika, Golfsztrom, temperatura byłaby w Polsce tak niska jak jest teraz przez większą część roku - mówi fizyk Tomasz Rożek. Mróz, choć na pewno większości z nas uprzykrza życie, ma też swoje dobre strony.

  Mróz czyni nie tylko szkody. Choć nie raz i nie dwa każdy z nas przeklinał go w myślach, nie należy zapominać, że wiele mu też zawdzięczamy.

  CZYTAJ PROGNOZĘ POGODY NA NAJBLIŻSZE PIĘĆ DNI

  - Krótki spacer nam bardzo dobrze zrobi. Wymrozi nam wszelkie bakterie, wirusy w nosie, w gardle - zachęca Rożek. Jak podkreśla, mróz ich nie zabije, ale na tyle spowolni ich metabolizm, że nie będą nam zagrażać.

  Zima jest też niezbędna przyrodzie. - Niektóre kwiaty nie zakwitną, jeśli ich cebulki się nie przemrożą - dodaje fizyk.

  Wad też mu nie brakuje

  Nie da się jednak ukryć, że zimą bywa też groźnie. - Przy temperaturach rzędu -30 st. Celsjusza szwankuje kolej. Pękaja szyny, zrywają się trakcje elektryczne - mówi Rożek.

  Utrudnienia mogą dotyczyć też zmotoryzowanych. - Jeżeli ktoś ma np. silnik dieslowski, na ropę, i nie doleje do baku specjalnych dodatków, to z ropy może wytrącić się parafina i samochód nie ruszy - dodaje.

  Jak się chronić przed mrozem?

  Rożek radzi, jak najlepiej chronić się przed mrozem: - Powinniśmy bardzo ciepło się ubierać. Ważne jest zasłonięcie głowy i uszu, a jeśli się da, to nawet całej twarzy. Przez głowę organizm traci najwięcej energii.  Nie nalezy też zapominac o smarowaniu twarzy kremem.

  Jak dodaje, nie możemy zapominać o śniadaniu, któremu towarzyszyć powinno ciepłe mleko bądź herbata.

  Przed nami jeszcze rekordowe mrozy. Na pocieszenie Rożek dodaje, że człowiek jest w stanie znieść znacznie niższe temperatury. - Jeżeli jest mocno ubrany, to -70 może znieść. Na biegunach czasami taka temperatura bywa i jakoś tam ci naukowcy funkcjonują. Natomiast jest to sytuacja zupełnie spoza naszego przystosowania ewolucyjnego - podkreśla.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Straszne frasesy.
  .
  ~wam /2012-02-01 19:38
 • Nie kumam
  Nie rozumiem pierwszego zdania.. Przez wieksza czesc roku jest cieplej niz teraz... Ktos mi wytlumaczy o co chodzi
  ~Ciekawska123456 /2012-02-01 19:37
 • Mroz
  w kanadzie jest mroz cala zime i nie taki jak w Polsce bo -15 czy -20 to norma a i sa dni ze -40 czy -50 jest i ludzie jakos zyja, dzieci chodza do szkoly ludzie jada do roboty nawet budowlancy na dworzu robia!
  nikt nie panikuje tylko cieple gacie, kurtke, czapke i buty na mroz zaklada i normalnie funkcjonuje
  ~polonus25 /2012-02-01 19:12
 • dziękuję za rady
  "Rożek radzi, jak najlepiej chronić się przed mrozem: - Powinniśmy bardzo ciepło się ubierać." Genialne. A juz miałem zamiar wybiec jutro na ulicę w krótkich spodenkach. Dzieki Bogu, że przeczytałem ten artykuł.
  ~marycha /2012-02-01 19:02
 • Fizyk nich zajmie się fizyką...
  Nie ma to jak fizyk mowiacy o skutkach mrozu dla przyrody... owszem mróz spowolni metabolizm bakterii czy uszkodzi struktore wirusow, jednakze nie oznacza to ze mroz jakos wplynie na te bakcyle ktore sa juz w nas tj. w małżowinie nosowej czy gardle gdzie temperatura jest taka jak całego organizu - w małżowinie nosowaej dochodzi do podgrzania wdychanego powietrza, do tego śluz (tzw. smarki) i włoski w nosie wyłapują bakterie. Czy będzie mróz czy też go nie bedzie rosliny i tak wyrosną na wiosne, mróz z kielkowaniem nie ma nic wspolnego, nie zyjemy w Australii gdzie musi spłonąc las by kielkowały nasiona eukaliptusa (wiąże się to ze zwolnieniem niszy eklogicznej). Rosliny zapadaja w hibernacje, drzewa i krzewy nie pobieraja wody, ich metabolizm jest niezwykle ograniczony a zawiazki lisci i pedów są odpowiednio zabezpieczone tj. przykryte twardymi "łuskami". Nasiona i byliny (rośliny dwu i więcej letnie) również śpią i tylko czekają na czynniki sprzyjające wegetacji - dodatnia temperatura i przedewszystkim woda, której w zimie, mimo opadu śniegu, jest niewiele. Jeśli chodzio o zimę to jest to dla roslin okres tzw. suszy fizjologicznej - brak wody w formie ciekłej ogranicza metablizm jedynie by przetrwać...
  ~lysol30 /2012-02-01 18:49

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się od próby sił w naszej części Europy. Zmagać będą się ze...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę odpowiada wyż Detlef, znajdujący się nad Litwą....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...