Informacje
 • "Wyspa Węży": na jednym metrze kwadratowym zobaczysz kilka śmiercionośnych żmij

  08-07-2014 11:45 Żyją tam niebezpieczne gatunki węży
  "Wyspa Węży": na jednym metrze kwadratowym zobaczysz kilka śmiercionośnych żmij

  Wyspa Węży leży niedaleko Brazylii

  Wikipedia/CC-BY/Materialscientist/Pedrinho

  Jest takie miejsce na Ziemi, na którym raczej nikt nie chciałby się znaleźć. To Ilha de Queimada Grande - "Wyspa Węży". Na jeden metr kwadratowy przypada tam (w zależności od żródła) od 1 do 5 gadów. Żyją tam żmije, które - jak głoszą legendy - "topią" ludzkie mięso.

  Ilha de Queimada Grande, niewielka 43-hektarowa enklawa, leży u wybrzeży Brazylii.

  Wyspa ta jest domem ponad 4 tys. śmiertelnie jadowitych węży, dzięki czemu zyskała już przydomek "Wyspy Węży". Według naukowców gęstość występowania tych gadów szacuje się tam jako jeden osobnik na metr kwadratowy, choć mieszkańcy okolicznych lądów mówią nawet o 5 osobnikach.

  Jad, który "topi" ludzkie mięso

  Tym, co sprawia, że wyspa wydaje się być jeszcze bardziej niebezpieczna jest fakt, że można tam spotkać żararaki wyspowe (Golden Lancehead), czyli jedną z najbardziej jadowitych żmij na świecie.

  Jej jad jest od trzech do pięciu razy silniejszy od jadu każdego innego węża znajdującego się innych kontynentach. Legendy głoszą, że jad tamtejszych żmij jest on w stanie "stopić" ludzkie mięso. Dlatego bez względu na to, czy jest się ofidiofobem czy nie, lepiej trzymać się z dala od Ilha de Queimada Grande.

  Legendy przepełnione strachem

  Ponieważ wyspa uzyskała status niebezpiecznego miejsca, krąży o niej wiele legend. W jednej z opowieści mowa jest o samotnym rybaku, który był nieświadomy zagrożenia i postanowił wyruszyć na wyspę po banany. Mężczyzna natychmiast po wyjściu na brzeg został ukąszony przez węża. Udało mu się jednak wrócić do swojej łodzi, ale ataku żararaki nie przeżył. Znaleziono go kilka dni później dryfującego na łodzi, leżącego w kałuży krwi.

  Z kolei druga historia głosi, że pewien konserwator latarni wybrał się na wyspę wraz z rodziną. Po skończonej pracy, mężczyzna wraz z żoną i z dziećmi miał nocować w budynku. Niestety przez okno do latarni wdarły się węże. Zaatakowały mężczyznę i jego całą rodzinę.

  Choć te opowieści są nieco przesadzone, to tylko dlatego, żeby wskazać, jak bardzo pobliscy mieszkańcy drżą przed wyspą, a raczej przed jej mieszkańcami.

  Skąd te żmije?

  Skąd na wyspie pojawiły się węże? Okazuje się, że te gady zamieszkały ją jeszcze 100 tys. lat temu, kiedy Ilha de Queimada Grande, była jeszcze połączona z kontynentalną częścią Brazylii.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • kwa kwa
  klcek i trolololo, myślę, że w kaczki też by się niejeden wąż ucieszył...
  ~hhh /2014-07-09 11:26
 • 43 hektary to 430tys metrów kwadratowych
  43 hektary to 430tys metrów kwadratowych. A to oznacza, że żeby można było mówić o 1 wężu na metr kwadratowy potrzeba by było ok 400tys węży a nie 4tys.
  ~staszek /2014-07-09 09:27
 • Wyspa zsyłki
  POslac na ta wyspe Nowaka tylko z jego pieknym zegarkiem
  ~trolololo /2014-07-09 07:06
 • co jedzą?
  Oglądałam dokument na temat tej wyspy.....obrzydliwość...żmije były wszędzie,pełzały, zwisały z gałęzi.Oprócz żmij były tam i inne węże chyba niejadowite.Co jedzą???? selekcja naturalna ...co słabszy i mniejszy jest zjadany.Przylatują też migrujące ptaki....okropność...
  ~qwesty /2014-07-08 22:28
 • @~Gengol
  4 tysiące to jest śmiertelnie jadowita liczba...;) Artykuł podaje że suma węży to od 1 do 5 gadów na metr, istnieją gatunki również niejadowite śmiertelnie...;)
  SoundFX /2014-07-08 20:11

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie na skraju niżu Zehra znad Zatoki Ryskie...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...