Informacje
 • Yin i Yang delty Missisipi. Co godzinę znika obszar wielkości boiska piłkarskiego

  16-02-2015 10:14 Najdłuższa rzeka Ameryki Północnej tworzy coraz mniejszą deltę

  Delta Missisipi w 1986 roku (zdjęcie po lewej) i w 2014 roku (zdjęcie po prawej)

  NASA Earth Observatory

  Missisipi to największa rzeka w USA. Naukowcy zauważyli, że podczas gdy delta tego cieku się zmniejsza, ujście Atchafalaya (jeden z dopływów Missisipi) cały czas się powiększa. Co godzinę woda zalewa powierzchnię jednego boiska piłkarskiego.

  Na fotografii widać ujście rzeki Atchafalaya do Missisipi. Obraz został wykonany przez instrumenty znajdujące się na pokładzie satelitów Landsat. Sfotografowany rejon jest przedstawiony w fałszywych barwach. Zielony obszar to ląd, a granatowy to wody zatoki Meksykańskiej.

  Cykl zdjęć (film) pokazuje, jak zmienił się krajobraz ujścia rzeki Atchafalaya na przestrzeni lat 1984-2014. Pod koniec ubiegłego stulecia lądu przybywało, ale od 2000 do 2006 roku delta kurczyła się. Ponowny rozrost rozpoczął się po 2006 roku. Mimo że w tym rejonie delta się powiększa, niespełna 20 km dalej ubywa lądu. I to w zastraszającym tempie.

  Co godzinę znika boisko

  Delta rzeki Missisipi staje się coraz mniejsza. Jej dorzecze obejmuje blisko 3 mln km kw., czyli jest prawie 10 razy większa od powierzchni Polski. Woda, która spływa z tak olbrzymiego terenu transportuje wiele piasku, który później osadza się u ujścia.

  Wybrzeże na odcinku od rzeki Sabine do wysp Chandeleur co godzinę traci powierzchnię równą powierzchni boiska piłkarskiego. Cała delta Missisipi w ostatnich 30 latach skurczyła się o 5 tys. km kw.

  Tamy uśmiercają delty

  Dlaczego delta większej rzeki się kurczy, jeśli niesie więcej materiału, z którego formują się wyspy, a niewielki ciek u ujścia cały czas gromadzi piasek? Za ten stan odpowiada spowolniony przepływ wód w rzece Atchafalaya, w porównaniu do Missisipi. Ważną rolę odgrywa również antropogeniczna regulacja rzeki, czyli budowanie tam. Zapory wodne powodują, że piasek transportowany przez rzekę osadza się przed tamą i nie przedostaje się dalej z nurtem rzeki.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami najpierw duże ochłodzenie, ale potem możemy liczyć na babie lato....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem klina wysokiego ciśnienia łączącego dwa wyże - znad Atla...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...