Informacje
 • Z dwóch skrajności powstanie pomidor ostateczny

  30-06-2013 13:54 Ma być piękny jak szklarniowy i smakować jak dziki
  Z dwóch skrajności powstanie pomidor ostateczny

  Pomidory idealne - to nasza przyszłość

  Shutterstock

  Jesteśmy na prostej drodze do tego, by niebawem cieszyć się superpomidorami. Podziękować za to należy badaczom z Kalifornii.

  Pomidory szklarniowe są dostępnymi niemalże non stop warzywami, które - jako że potrafią wyglądać naprawdę okazale - cieszą zmysł wzroku, ale nie smaku. Z kolei dzikie pomidory smakują doskonale, ale bywają nieestetyczne, podatne na choroby, trudno dostępne. Naukowcy wykonali jednak krok milowy, dzięki któremu już niebawem możemy mieć szansę cieszyć się superpomidorem. To warzywo będzie nie tylko przepyszne, lecz także dorodne, a także wytrzymałe.

  Porównano DNA i RNA

  Na czym polega ów krok milowy? Badaczom z amerykańskiego University of California w Davis udało się jako pierwszym porównać DNA (kwas deoksyrybonukleinowy, który pełni rolę nośnika informacji genetycznej organizmów żywych) oraz RNA (kwasy rybonukleinowe) obu rodzajów pomidorów. Dzięki temu zyskali szereg informacji na temat tego, które geny odpowiadają za najbardziej pożądane cechy obu warzyw.

  Teoretycznie ta wiedza pozwala naukowcom zdecydować, które geny chcą "zaaplikować pomidorowi, by ten stał się superpomidorem, w praktyce droga do stworzenia warzywa idealnego jest jeszcze długa. Choć krzyżowanie pomidorów jest powszechne, uchodzi za ryzykowne - dotąd badacze tworzyli dalekie od ideału genetycznie modyfikowane pomidory, bo nie rozumieli związków pomiędzy genami zarówno szklarniowych, jak i dzikich pomidorów. Dopiero praca Kalifornijczyków otwiera nowy rozdział.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...