Informacje

 • Z kamerą w gnieździe. Można na żywo śledzić życie "ducha lasu"

  07-04-2018 09:33

  Relacja prosto spod Białegostoku

  Jastrząb spod Białegostoku Foto: biologia.biol-chem.uwb.edu.pl | Video: biologia.biol-chem.uwb.edu.pl

  Kamera przy gnieździe jastrzębi to prawdziwa gratka dla osób zainteresowanych ptasim życiem. Bez wchodzenia na drzewo można podglądać na żywo dorosłe ptaki, które opiekują się jajami. Już pod koniec kwietnia powinny wykluć się młode.

  Naukowcy z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, chcąc przybliżyć miłośnikom przyrody życie jastrzębi, zainstalowali przy ich gnieździe w Nadleśnictwie Dojlidy kamerę. Jastrzębie łatwo zaakceptowały obecność nowego urządzenia. Transmisję z tego gniazda już można oglądać w internecie na stronie Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

  Po orlikach czas na jastrzębie

  To drugie tego typu przedsięwzięcie edukacyjne białostockich biologów. Przez dwa ostatnie sezony obserwowali wspólnie z internautami życie orlików krzykliwych z Nadleśnictwa Rudka.

  - W gnieździe pary jastrzębi są już jaja, pod koniec kwietnia - jeśli wszystko się uda - powinny wykluwać się młode - poinformował w czwartek dr Paweł Mirski z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. - Samica wysiaduje cztery jaja, samiec ją zmienia, przynosi świeże gałązki - dodał.

  Pokazując życie jastrzębi naukowcy chcą także - jak podkreśla Mirski - "odczarować" trochę ten gatunek, który potrafi zapolować na kurę na podwórku czy gołębie. Z tego powodu jest negatywnie postrzegany na przez między innymi hodowców ptaków.

  "Duch lasu"

  Jastrzębie rzadko się widuje ze względu na ich strategię łowiecką.

  - Jastrząb raczej czatuje gdzieś na ścianie lasu i potem się udaje w krótką pogoń za ptakami. Także widzimy go stosunkowo rzadko - podkreśla Mirski. Przypomina, że niekiedy jastrzębia nazywa się "duchem lasu". Nie bez powodu - szukając gniazda do prowadzenia transmisji, badacze nasłuchiwali jastrzębi, bo trudno było je zobaczyć.

  Mirski wyjaśnia, że jastrząb, choć jest dość rzadkim ptakiem, występuje w całej Polsce. Szacuje się, że jest około 4-5 tysięcy par tego gatunku. Zaznacza jednak, że często myli się go z innymi ptakami, na przykład powszechnym myszołowem, czy też błotniakiem stawowym.

  Samica większa od samca

  Samica jastrzębia jest większa niż samiec - mówi Mirski, wskazując, że jest to tak zwany odwrócony dymorfizm płciowy.

  - U jastrzębia ta różnica jest rzędu 40 procent. To widać czasami na kamerze. Samica jest większa, masywniejsza, szersza. Ona ma żółte oko, a samiec bardziej pomarańczowe - powiedział Mirski. Samiec może ważyć 700-800 gramów, a samica powyżej kilograma. Ekspert zaznacza jednak, że to "samica trzyma tam władzę".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni do Polski napłynie arktyczne powietrze i zrobi się zimno, a w niekt...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Gotthard z centrum nad Fin...