Informacje
 • Z kosmosu widać Curiosity i jego ślady

  19-01-2013 07:16 Niezwykłe zdjęcie sondy MRO
  Z kosmosu widać Curiosity i jego ślady

  Curiosity to jasny punkt po prawej

  NASA

  Curiosity ma swojego podglądacza. Jednej z należących do NASA sond kosmicznych udało się sfotografować z orbity ślady, jakie pozostawił po sobie łazik. Na zdjęciu widać i robota "we własnej osobie".

  Ślady, jakie zostawia za sobą podczas wędrówki po Czerwonej Planecie łazik Curiosity, sfotografował Mars Reconnaissance Orbiter - należąca do NASA sonda kosmiczna podglądająca Marsa.

  Ciemna smuga po lądowaniu

  Zdjęcie zostało wykonane 2 stycznia. Widać na nim m.in. ślad w miejscu w kraterze Gale, w którym Curiosity wylądował 6 sierpnia 2012 roku. Na obszarze tzw. Bradbury Landing pozostała po przybyciu łazika ciemna smuga, widoczna w lewej stronie zdjęcia.

  Droga do Yellowknife Bay

  Rzuca się w oczy także cała droga, jaką Curiosity dotąd przebył. Aktualnie wehikuł znajduje się w niewielkim obniżeniu terenu nazywanym Yellowknife Bay. Sześciokołowy robot pokonał  już 700 m. Jeśli chodzi o to, jak znaleźć go na zdjęciu - jest widoczny jako jasny punkt po prawej stronie fotografii.

  Poszuka śladów życia

  Następnym zadaniem, jakie NASA szykuje dla Curiosity, jest wykonanie odwiertu w marsjańskich skałach. Mogą być w nich zapisane ślady obecności wody i mikrobiologicznego życia.

  WIĘCEJ O ŁAZIKU DOWIESZ SIĘ STĄD

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • myslcie ludzie,to nie boli
  ~blesio
  alez udalo sie i to nie tylko ladowania.Jest mnostwo zdjec roznych rzeczy,ktore tam zostaly.Takze lazikow i ich sladow
  ~paseo /2013-01-19 13:42
 • @Damian
  Śmieszą mnie takie opowieści ludzi co nie mają zielonego pojęcia o temacie.
  Amerykanie BYLI na księżycu, chcesz dowodów? Choćby fakt że od wielu lat pomiary odległości Księżyca od Ziemii przeprowadza się za pomocą lasera wycelowanego w zwierciadło przywiezione tam przez astronautów z misji Apollo.

  Są też zdjęcia z Lunar Reconaisance Orbitera (LRO), który krąży od kilku lat wokół księżyca i robi mu dokładne zdjęcia z bliska, widać na nich miejsca lądowań i pozostawione artefakty.

  Ale twoim zdaniem pewnie Amerykanie stworzyli największą w historii rakietę Saturn V tak dla picu i setki tysięcy ludzi nie widziało wcale tego na żywo na Florydzie. I to wielokrotnie, bo misji Apollo trochę było.
  ~Logik /2013-01-19 12:55
 • Dla niedowiarków
  Polscy krótkofalowcy odbierali sygnały z Księżyca, gdy byli tam amerykanie. No chyba, że to nadawał Twardowski. ambitne wyprawy są możliwe technicznie, tylko ogromnie kosztowne, a po zakończeniu zimnej wojny nawet wielkie i bogate państwa nie garną się do wydawania wielkich pieniędzy tylko po to, żeby postraszyć potencjalnego przeciwnika swoją techniką.
  ~cynik /2013-01-19 12:37
 • ...
  biedny ten Mars - pustynia...
  ~bon /2013-01-19 11:14
 • lądowanie
  co bytu dużo gadać (ostatnio niby pokazali jakieś zdjęcia ) ale są takiej samej jakości a nawet gorsze od tych ... a przecie księżyc jest bliżej i to znacznie... interesowałem się trochę tym już wcześniej i z mojego prywatnego śledztwa o ile można ten proceder tak nazwać ... ludzie nie byli na księżycu a przynajmniej w tej formie co nam oficjalnie podają ... nie będę się rozpisywał ale taka prawda ... a ps do tych co powiedzą "ale przecie Rosjanie by ich wydali" no ok ok ale co by się okazało jakby Rosjanie w tym mieli swój jakiś interes by tego nie robić ... i tu można wejść na temat UFO ... ale nie będę dalej płyną z tematem :) ...
  ~Damian /2013-01-19 11:02

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na początku tygodnia będzie aż 17 stopni, ale później czeka nas ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Bałtykiem i Niz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...