Informacje
 • Za dwa tygodnie ten kraj zostanie bez wody. Wszystko przez El Nino

  05-04-2016 11:37 Wyspiarskie państwo u progu katastrofy
  Za dwa tygodnie ten kraj zostanie bez wody. Wszystko przez El Nino

  Palau, wyspa u progu katastrofy

  Google Earth/Flickr.com

  Palau, małe, urocze państwo wyspiarskie na Pacyfiku za kilkanaście dni może całkowicie wyschnąć, podały w poniedziałek jego władze. Jednocześnie zaapelowały o pilną pomoc do Japonii i Tajwanu, w tym o przesłanie statków z wodą pitną. Nie ma wątpliwości, że za groźbę suszy w tamtym rejonie świata odpowiada zjawisko pogodowe El Nino.

  Od miesiąca ten liczący 18 tys. mieszkańców kraj znajduje się w stanie wyjątkowym z powodu suszy. Bieżąca woda jest tam dostępna jedynie trzy godziny dziennie, a w stolicy Koror nawet krócej. Uczniowie wcześniej kończą zajęcia, bo szkoły nie są w stanie zapewnić im odpowiedniej ilości wody do picia. Powoli zaczyna też brakować wody butelkowanej, bo mieszkańcy stale robią zapasy, a dostawy nie rosną.

  - Nie ma słów, żeby opisać nasz codzienny poziom stresu i niepokój o brak wody. Każdego ranka walczymy, żeby jakoś się umyć, zjeść śniadanie i przeżyć dzień z ograniczoną ilością wody, jaką mamy do dyspozycji - mówi Rolynda Jonathan, matka dwójki dzieci.

  Kraj bez wody pośród oceanu

  A prognozy nie są obiecujące. W poniedziałek po spotkaniu prezydenta Tommy'ego  Remengesaua z rządem i komitetem ds. zarządzania kryzysowego opublikowano specjalny raport dotyczący sytuacji na wyspie. Czytamy w nim, że " w oparciu o obecny zapas i poziom użycia, przy założeniu, że w najbliższym czasie nie nastąpi zmiana pogody, przewidujemy, że w ciągu 2-3 tygodni zabraknie nam wody pitnej".

  Władze kraju zaapelowały do Japonii i Tajwanu o pomoc w udostępnieniu wody pitnej. Są gotowe w każdej chwili sprowadzić ją do kraju statkami. W pomoc Palau ma włączyć się także armia USA, dostarczając mieszkańcom przenośne filtry do wody.

  Winne El Nino

  Za krytyczną sytuację na wyspie odpowiada najsilniejsze w historii zjawisko pogodowe El Nino, które co prawda powoli wygasa, ale jego skutki będą odczuwalne na planecie co najmniej do końca tego roku. Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA), która zajmuje się badaniem klimatu poinformowała już w zeszłym miesiącu, że ocieplenie na środkowym Pacyfiku, charakterystyczne podczas El Nino, będzie dłuższe i silniejsze niż zazwyczaj, a upały w tamtej częsci świata odpuszczą nie wcześniej jak w drugiej połowie roku.

  A przed groźbą suszy stoi nie tylko Palau. Stan wyjątkowy obowiązuje także na pobliskich wyspach pacyficznych: Wyspach Marshalla, Mikronezji, Guam i Marianach Północnych, które odczuły znaczne zmniejszenie ilości opadów w ostatnich miesiącach.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Yaspi
  Cóż za światły umysł nam się objawił!
  lukelsd /2016-04-06 10:40
 • do Yaspi
  Yaspi - budowa odsalarni wody morskiej to ogromne koszty, a szczególnie dla tak małego państewka.
  tokmada /2016-04-05 14:22
 • Rząd jak w Polsce
  Wcześniej o tym nie pomyśleli, żeby wybudować odsalarnię. A teraz dramat.
  Yaspi /2016-04-05 12:44

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...