Informacje
 • Za nami pełnia myśliwych.
  Księżyc był wyjątkowo duży i jasny

  16-10-2016 07:25 Superpełnia wystąpiła z samego rana

  Pełnia myśliwych

  Kontakt 24 / Casimirus

  W niedzielę rano byliśmy świadkami kolejnej pełni Księżyca. Tym razem została ona nazwana na cześć myśliwych, gdyż jasny Księżyc ułatwiał im kiedyś polowanie.

  "Pełnia myśliwych" pojawiła się na niebie w niedzielę o godz. 4.25 rano czasu GMT (Uniwersalnego Czasu Greenwich), co oznacza, że u nas była widoczna o 6.25. Słońce wschodzi teraz później (najwcześniej na wschodzie Polski, około godz. 6.50), więc w czasie, gdy oświetliło całą tarczę Księżyca, było jeszcze ciemno.

  Niestety pogoda nie była najlepsza do obserwacji zjawiska, bo niebo miejscami się zachmurzyło. Reporterowi 24 - Casimirusowi udało się jednak upolować Księżyc pośród chmur.

  Pełnia myśliwych

  Nazwa "pełnia myśliwych", podobnie jak te odnoszące się do innych miesięcy, została nadana jeszcze przez Indian. Październikowa pełnia zyskała miano "pełni myśliwych", ponieważ to w tym okresie zwierzęta były utuczone po lecie, a lokalne plemiona mogły na nie polować i przygotować w ten sposób zapasy na zimę. Opadające liście i więdnące o tej porze roku trawy sprawiały, że zwierzęta były lepiej widoczne. Dodatkowo polowania ułatwiał duży jasno świecący w październiku Księżyc.

  Superpełnia

  Październikowa pełnia jest niezwykła także z innego względu. Dzień po niej, czyli 17 października, Księżyc znajdzie się w perygeum swojej orbity, co oznacza, że będzie najbliżej Ziemi w tym roku. Zjawisko to jest określane mianem superksiężyca lub superpełni. Nasz naturalny satelita znajduje się wtedy w najmniejszej odległości od Błękitnej Planety. Według NASA, w tym położeniu Księżyc dla obserwatorów jest nawet do 14 procent większy i do 30 procent jaśniejszy niż w apogeum (gdy jest najdalej od Ziemi). "Pełnia myśliwych" właściwie zbiegła się w czasie z superpełnią, więc Księżyc był wyjątkowo duży i jasny.

  Pełnia Księżyca polega na tym, że Srebrny Glob znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. W tym czasie dla obserwatorów na Ziemi półkula Księżyca skierowana w stronę naszej planety jest cała oświetlona i okrągła.

  Jeśli udało Wam się zrobić zdjęcia Księżyca podczas "pełni myśliwych", wysyłajcie je na Kontakt 24. Czekamy na Wasze materiały!

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez kilka dni temperatura nie wszędzie zdoła przekroczyć chociażby 20 stopni. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...