Informacje

 • "Zaginione miasto" odkryte obok starożytnej świątyni. Może mieć siedem tysięcy lat

  02-12-2016 18:52

  Znaleziono w nim grobowce, narzędzia i naczynia

  "Zaginione miasto" odkryte obok starożytnej świątyni. Może mieć siedem tysięcy lat

  Grobowiec odkryty w Egipcie w okolicach miasta Abydos

  Facebook / Ministry of Antiquities

  Egipscy archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia. Sądzą, że odnaleźli pozostałości miasta, które funkcjonowało nad Nilem siedem tysięcy lat temu. Według wstępnych danych mogło ono być częścią stolicy jednego z pierwszych egipskich imperiów.

  Pozostałości starożytnego miasta znaleziono zaledwie 400 m od Świątyni Grobowej Setiego I w mieście Abydos. Archeolodzy wykopali fragmenty budynków, narzędzi, naczyń i co najmniej 15 grobów. Wielkość znalezionych grobowców i zdobienia w miejscach pochówku sugerują, że zmarli najprawdopodobniej mieli wysoki status społeczny.

  Starożytne królestwo

  Abydos było niegdyś stolicą starożytnego egipskiego królestwa. Znajdowała się tam m.in. nekropolia władców, gdzie byli pochowani pierwsi faraonowie. Nowe znalezisko było prawdopodobnie domem dla wysokiej rangi urzędników i osób, które budowały grobowce.

  - Wydaje się, że to było miasto, stolica, na samym początku historii Egiptu - mówi Chris Eyre, profesor egiptologii z Uniwersytetu w Liverpoolu. - Około mili od miejsca, w którym jest ten materiał, znajduje się nekropolia z grobowcami królewskimi, pochodzącymi z okresu od początku historii do czasu, gdy zaczęły się pojawiać imiona królewskie, zaczęliśmy od zidentyfikowania króli - dodaje.

  "Zaginione miasto"

  Zdaniem egipskiego Ministerstwa Starożytności, które prowadziło wykopaliska, "zaginione miasto" pochodzi z 5316 p.n.e., czyli sprzed około 7 tys. lat. Niestety nie są dostępne jeszcze żadne szczegółowe zdjęcia nowo odkrytego miasta. Ministerstwo zamieściło na swoim profilu na Facebooku jedynie kilka fotografii, z których jedna zdaje się przedstawiać jeden z grobów.

  Miasto Abydos pierwotnie było zajmowane przez narody tzw. okresu predynastycznego (przedhistorycznego okresu starożytnego Egiptu, bezpośrednio poprzedzającego panowanie I dynastii), który rozpoczął się około 8 tys. lat temu. W czasach VI dynastii ludzie chcieli zjednać sobie boga śmierci i podziemi - Ozyrysa, dlatego zbudowali tam świątynię na jego cześć. Po pewnym czasie kult bóstwa wyrósł w mieście na tyle, że stało się ono miejscem kultu Ozyrysa.

  Tajemnicze hieroglify

  Egiptolodzy wciąż odkrywają nowe fakty o Abydos i jego okolicach. Jedno ze znalezisk - tajemnicze hieroglify w świątyni Setiego - wywołuje szczególne kontrowersje. Niektóre z tajemniczych rzeźb zdają się przedstawiać helikoptery, czołgi, samoloty bojowe, okręty podwodne, a według niektórych także UFO.

   

  Naukowcy na całym świecie odkrywają pozostałości starożytnych miast, ale także szczątki gatunków, które występowały na Ziemi wiele lat wcześniej. Ostatnio polscy badacze znaleźli w Krasiejowie (woj. opolskie) kości gadów z triasu. To nowo odkryty gatunek - ozimek volans.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • szatan ich opentał !
  Kościół Katolicki powinien nasłać demony na tych archeologów, a następnie spalić ich na stosach. Odechce się bluźniercom podważać zapisy Biblii ...
  ~psychiatra_Antoniego /2016-12-02 20:00

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

W przedświątecznym tygodniu do Polski napłynie mroźne powietrze....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Gotthard z centrum nad Fin...