Informacje

 • Zamarzające jajka i uciekające płatki.
  To najgorsze miejsce, żeby zrobić śniadanie

  18-03-2017 14:00

  To nie mogło się udać

  Eksperymenty śniadaniowe na szczycie góry

  Mount Washington Observatory

  Dla większości osób zjedzenie śniadania nie stanowi problemu. Są jednak takie miejsca na ziemi, gdzie pogoda znacznie utrudnia tak proste czynności, jak choćby nalanie sobie kawy do kubka. Jednym z nich jest amerykańska Góra Waszyngtona.

  Na Górze Waszyngtona, jednym ze szczytów w Appalachach, położonym w amerykańskim stanie New Hampshire panują bardzo trudne warunki pogodowe. Na wierzchołku góry znajduje się obserwatorium meteorologiczne, a jego pracownicy muszą zmagać się z trudną pogodą na co dzień. Postanowili pokazać, jak warunki na szczycie mogą utrudnić zjedzenie śniadania na świeżym powietrzu.

  Jak tu zjeść śniadanie?

  Pracownicy stacji na początku marca nagrali film, na którym chcieli pokazać, jak wygląda zjedzenie śniadania w stacji. Najpierw próbowali nasypać sobie do miski płatki śniadaniowe, następnie nalać kawy do kubka, a później postanowili zrobić eksperyment ze "smażeniem" jajka.

  Silny wiatr, dochodzący tego dnia do 104 km/h, porywał płatki i sprawił, że żaden z nich nie trafił do miski, udaremniając w ten sposób zjedzenie śniadania. Nie powiodła się także próba nalania sobie kawy z termosu. Gdy tylko mężczyźni próbowali to zrobić, gorący napój w mroźnych warunkach momentalnie zmieniał się w kłęby pary.

  Jajko "usmażone" na mrozie

  Ostatnim ze śniadaniowych eksperymentów okazało się "usmażenie" jajka na mrozie. Na zewnątrz panowała temperatura -31,1 st. C. W takich warunkach trudno rozgrzać patelnię, pracownicy obserwatorium postanowili więc przygotować potrawę na zimno. Gdy surowe jajko wpadło na żeliwną patelnię w tak niskiej temperaturze, białko momentalnie stało się białe. Wyglądało jakby się ścięło, jednak jajko w dużej mierze składa się z wody i najzwyczajniej zamarzło.

  Obserwatorium i organizacja

  Obserwatorium Góry Waszyngtona jest prywatną organizacją non-profit, wspieraną przez członków, która szerzy wiedzę na temat naturalnych systemów kreujących pogodę i klimat.

   

  Pracownicy obserwatorium meteorologicznego w tym roku już raz pokazali, jak trudne warunki pogodowe panują na Górze Waszyngtona. Zobacz, jak wyglądała nierówna walka człowieka z żywiołem.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Do Polski wlewa się chłód, groźny dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Dalek...

Tomasz Wasilewski

alt

Mróz na razie będzie słabnąć, ale wkrótce wróci z nową siłą....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie pod wpływem układu wysokiego ciśnienia ...