Informacje

 • Zamiast siłowni lampka wina? Tajemnica resweratrolu

  31-01-2016 13:08

  Szklanka wina to jak godzina na siłowni

  Zamiast siłowni lampka wina? Tajemnica resweratrolu

  Według badań wino pozytywnie wpływa na zdrowie

  Shutterstock

  Najnowsze badania wykazały, że wypicie kieliszka czerwonego wina może mieć taki sam wpływ na nasze ciało, jak spędzenie godziny na siłowni. Poprawia sprawność fizyczną, pracę serca i przeciwdziała starzeniu.

  Naukowcy z Uniwersytetu Alberty w Edmonton w Kanadzie odkryli, że picie wina może bardzo korzystnie wpłynąć na nasz organizm.

  Tajemniczy składnik wina

  Badania korzystnego wpływu spożywania czerwonego wina są bardzo dobrze udokumentowane. Wykazano, że osoby, które dziennie piją kieliszek tego napoju, są mniej narażone na rozwój demencji, a także raka. Wino jest też dobre dla serca, pomaga regulować ilość cukru we krwi, a także zapobiega procesom starzenia się. Obecnie stwierdzono też jego wpływ na zwiększenie częstości akcji serca, czyli po prostu na przyspieszenie tętna.

  Zaobserwowano, że za pozytywne skutki dla naszego organizmu jest odpowiedzialny jeden z komponentów wina, resweratrol. To organiczny związek chemiczny, którego najwięcej zawierają winogrona, głównie ich skórka. Czerwone wina otrzymywane są z fermentacji soku razem ze skórkami owoców, zawierają zatem więcej resweratrolu niż wina białe.

  Działanie podobne do siłowni

  Resweratol poprawia sprawność fizyczną, a także pracę serca i siłę mięśni. Ma więc podobny wpływ na organizm, co ćwiczenia.

  Prowadzący badania Jason Dyck uważa, że związek chemiczny zawarty w winie może pomóc szczególnie osobom, które nie mogą być aktywne fizyczne.

  - Myślę, że resweratrol może pomóc pacjentom, którzy chcą ćwiczyć, ale fizycznie nie są w stanie. Resweratrol może imitować dla nich ćwiczenia lub poprawić korzyści niewielkiej ilości ćwiczeń, jakie mogą wykonywać - mówi Dyck. - Przejście w bardzo krótkim czasie od badań w laboratorium do testów na ludziach jest bardzo satysfakcjonujące - dodaje.

   

  Gdyby jednak nie interesowało was codzienne picie wina i wolicie sami wypracować sobie formę fizyczną, np. pocąc się na siłowni, zapoznajcie się ze sportami, które najefektywniej pomagają pozbyć się tkanki tłuszczowej. Warto także wspomóc się spożyciem orzeszków ziemnych oraz owoców morwy i czarnej porzeczki (przede wszystkim ich skórki), bo one także zawierają małe ilości resweratrolu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • alkoholizm i bzdura, lepiej winogrono ze skórką
  To wolę zjeść te winogrona ZE SKÓRKĄ, niż popaść w alkoholizm...
  ~poznan /2017-04-01 22:22
 • Nieprawda
  Badano ludzi w rejonie Chianti. Pijących dużo wina. I udowodniono, że to bzdura. Poszukajcie w internecie. Oczywiście producenci suplementu i win nie są zainteresowani rozpowszechnianiem wyniku tego badania.
  ~MKO /2016-02-01 23:03
 • słodkie czy wytrawne
  A czy ma znaczenie czy wino jest np. półsłodkie czy półwytrawne?
  ~Sonia /2016-02-01 20:49
 • Red Vine
  A ja , jak to zona mowi-chleje red vine codziennie (olmost ) i wciaz uwielbiam.POzdro
  ~chris /2016-02-01 19:57
 • ech wino
  Pewnie amerykańscy naukowcy udowodnili wyższość wina nad ćwiczeniami. Może by tak czasem połączyć dobre z lepszym i też poćwiczyć
  ~zuzik /2016-02-01 16:52

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Za tydzień do Polski zacznie napływać zdecydowanie zimniejsze powietrze z północ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie na skraju wyżu znad Rosji....