Informacje

 • Zapomnijcie o smarowaniu masłem. Podpowiadamy, jak pozbyć się kleszcza

  02-06-2017 15:30

  Im szybciej, tym lepiej

  Kleszcza można wyjąć przy użyciu specjalnych narzędzi

  TVN24, Shuttestock

  Uwaga na kleszcze. Na Mazowszu nawet 40 procent z nich przenosi boreliozę, która może być bardzo groźna dla naszego zdrowia i życia. Jeśli już zostaniemy ukąszeni, kleszcza należy się pozbyć - im szybciej, tym lepiej.

  Kleszcze nie mają wrogów, ponieważ nie są pokarmem dla innych organizmów. Jedyną przeszkodą w ich rozwoju są mroźne zimy, a o te - w zmieniającym się klimacie - coraz trudniej. Na wiosnę wystarczy kilka ciepłych dni, by pojawiły się na potęgę. Już teraz grasują licznie w polskich lasach. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

  Zarażone boreliozą

  Ostatnio w Warszawie badania na ich temat przeprowadzili specjaliści z Samodzielnego Zakładu Entomologii Stosowanej Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW. Okazało się, że na terenie Mazowsza nawet 40 procent pajęczaków może być zarażonych boreliozą. A najwięcej kleszczy przenoszących tę chorobę jest w lasach Kabackim i Bielańskim.

  Ale czujni musimy być nie tylko w lasach. Groźne pajęczaki żyją też na łąkach czy w ogrodach, a nawet na przydomowych trawnikach.

  - Nie jest prawdą, że spadają z drzew. Nie mają one także skocznych odnóży. Żeby kleszcz mógł zaatakować, ofiara musi podejść naprawdę blisko - zastrzegają naukowcy.

  Szybkie usunięcie

  A co zrobić, gdy już zostaniemy ugryzieni? - Czas tu ma duże znaczenie. Jeżeli usuniemy kleszcza w ciągu kilku godzin od ukąszenia, to prawdopodobieństwo, że będziemy zarażeni boreliozą jest stosunkowo niewielkie - mówił na antenie TVN24 reporter Piotr Borowski.

  - Nie wolno pozwolić, żeby długo żerował. Im dłużej ten kleszcz żeruje, tym szanse zakażenia rosną. Usuwamy, zabijamy i oczywiście dezynfekujemy miejsce po jego obecności - potwierdzał lekarz Szpitala Zakaźnego w Łodzi, Piotr Krawczyk.

  Kleszcza można sprawnie wyciągnąć ze skóry za pomocą specjalnych przyrządów, dostępnych w aptekach. Przed usunięciem pajęczaka z ciała nie powinniśmy niczym go smarować.

  - Zapominamy o wszystkich metodach typu smarowanie masłem, spirytusem czy benzyną - mówił Borowski.

  Znanych jest wiele metod usuwania kleszczy, które niestety są dokładnym przeciwieństwem tego, co powinniśmy robić. Poza przykładowym smarowaniem masłem, nie powinniśmy pod żadnym pozorem kleszcza przypalać, wyciągać go palcami, zdrapywać, wyciskać ani smarować go lakierem do paznokci.

  Lekarze zwracają uwagę, że smarowanie kleszcza różnymi substancjami, w tym masłem czy alkoholem, odcina mu dopływ powietrza. Pajęczak może wówczas wprowadzić do naszego organizmu więcej toksyn.

  - Wystarczy pęseta kosmetyczna, taka jak do usuwania brwi. Można kupić ją w każdej aptece, w każdej drogerii - radził Krawczyk.

  Jak się ochronić?

  Jak zaznaczył Borowski, jeśli ktoś wybiera się na spacer do lasu, należy założyć długie spodnie i koszulę z długim rękawem. Na rynku dostępne są też liczne preparaty odstraszające kleszcze. Ich także możemy użyć, żeby zwiększyć nasze bezpieczeństwo. Warto pamiętać, żeby po powrocie do domu obejrzeć skórę.

  - Po spacerze dokładnie sprawdzamy ciało, czy gdzieś kleszcz się nie znalazł - powiedział reporter.

  Zobacz rozmowę z Piotrem Krawczykiem

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Skąd te kleszcze ? odp -tre
  I ten kleszcz siedzi na bezpańskim kocie i czeka żeby skoczyć na człowieka bo krew kota kleszczowi nie smakuje. Proponuje mniej na słońcu bez okrycia głowy.
  ~Ryno /2017-06-02 22:39
 • Skąd te kleszcze?
  W przydomowych ogródkach kleszcze są przynoszone przez bezpańskie koty.
  ~tre /2017-06-02 20:37
 • Lasso na kleszcze
  Panie redaktorze proszę przed skorzystaniem z lassa na kleszcze zapoznać się z ulotką. Kleszcza należy wykręcić, a nie wyszarpnąć !!! Jest to dokładnie opisane w ulotce !!!
  ~bialy /2017-06-02 14:15

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepła, jesienna pogoda trwała tylko przez kilka dni i już nie ma szans na jej p...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem deszczowej zatoki niżowej z frontem atmosferycznym, post...