Informacje

 • Zaskakująca mozaika widziana z kosmosu

  05-12-2017 13:03

  Skąd wzięły się te geometryczne kształty

  Czarna dziura pochłaniająca ciało niebieskie Foto: Foto i film: NASA/JSC Gateway to Astronaut Photography of Earth | Video: NASA

  Koło, kwadrat, prostokąt... Są to dość nietypowe kształty pokrycia powierzchni ziemi, które zostały dostrzeżone przez astronautę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To zdjęcie przedstawia zróżnicowany krajobraz rolniczy w zachodniej części stanu Minas Gerais w Brazylii.

  Obszar ten jest niezwykle istotny pod względem gospodarczym. Słynie z dużego bogactwa mineralnego i jest jednym z większych producentów rolniczych.

  Pola te są zlokalizowane na na południowy zachód od miasta Perdizes. Dopiero z góry widać wielce ciekawą mozaikę, stworzoną przez uprawy nawadniane kanałami irygacyjnymi i także zraszane pompami ustawionymi w środku pól. Niewielkie cieki i sąsiadujące z nimi rozlewiska rzeki Araguari rozciągają się niczym palczaste odnogi, pomiędzy polami uprawnymi. Uprawiane są tam słoneczniki, pszenica, ziemniaki, kawa, ryż, soja i kukurydza. Są to charakterystyczne produkty dla tego regionu.

  Czemu pola mają różne barwy?

  W tym czasie półkula północna jest nadal w objęciach zimy, natomiast na półkuli południowej roślinność jest w okresie wegetacyjnym. Wskazuje na to wiele zielonych pól. Zdjęcie to pozwala rozpoznać różne rodzaje gleb i ich przeznaczenie. Nieużytki są reprezentowane przez fioletowe, czerwonawe i jasnobrązowe barwy, gleby te są charakterystyczne dla tej części Brazylii. Te ciemniejsze gleby są często bogate w tlenki żelaza i glinu. Są typowe dla silnie zwietrzałej ziemi, która tworzy się w gorącym i wilgotnym klimacie.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W ostatnich dniach mamy do czynienia z piękną, słoneczną pogodą. Trochę chłodnie...

Tomasz Wasilewski

alt

Do połowy października będzie ciepło, a na południu Polski nawet ponad 20 stopni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju wyżu Ulf znad południowej Ukrainy. ...