Informacje

 • Zaskakująca mozaika widziana z kosmosu

  05-12-2017 13:03

  Skąd wzięły się te geometryczne kształty

  Geometryczna mozaika NASA/JSC Gateway to Astronaut Photography of Earth

  Koło, kwadrat, prostokąt... Są to dość nietypowe kształty pokrycia powierzchni ziemi, które zostały dostrzeżone przez astronautę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To zdjęcie przedstawia zróżnicowany krajobraz rolniczy w zachodniej części stanu Minas Gerais w Brazylii.

  Obszar ten jest niezwykle istotny pod względem gospodarczym. Słynie z dużego bogactwa mineralnego i jest jednym z większych producentów rolniczych.

  Pola te są zlokalizowane na na południowy zachód od miasta Perdizes. Dopiero z góry widać wielce ciekawą mozaikę, stworzoną przez uprawy nawadniane kanałami irygacyjnymi i także zraszane pompami ustawionymi w środku pól. Niewielkie cieki i sąsiadujące z nimi rozlewiska rzeki Araguari rozciągają się niczym palczaste odnogi, pomiędzy polami uprawnymi. Uprawiane są tam słoneczniki, pszenica, ziemniaki, kawa, ryż, soja i kukurydza. Są to charakterystyczne produkty dla tego regionu.

  Czemu pola mają różne barwy?

  W tym czasie półkula północna jest nadal w objęciach zimy, natomiast na półkuli południowej roślinność jest w okresie wegetacyjnym. Wskazuje na to wiele zielonych pól. Zdjęcie to pozwala rozpoznać różne rodzaje gleb i ich przeznaczenie. Nieużytki są reprezentowane przez fioletowe, czerwonawe i jasnobrązowe barwy, gleby te są charakterystyczne dla tej części Brazylii. Te ciemniejsze gleby są często bogate w tlenki żelaza i glinu. Są typowe dla silnie zwietrzałej ziemi, która tworzy się w gorącym i wilgotnym klimacie.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Po kapryśnym lecie i mokrej jesieni czeka nas zmienna i śnieżna zima. Brytyjczyc...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni przed świętami czeka nas ochłodzenie i lekki mróz nie tylko w nocy....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu z centrum nad Mazowszem....