Informacje

 • Zauważył wirujący lej w Gliwicach. "Byłem zszokowany"

  05-06-2017 09:20

  Nieczęsto spotykane zjawisko

  Diabełek pyłowy w Gliwicach

  Łukasz Michalski/ Kontakt24

  Tego Reporter 24 nie spodziewał się zobaczyć w Gliwicach. Kiedy zauważył lej, od razu zrobił zdjęcia. Przesłał je też na Kontakt 24. - Byłem zszokowany - przyznaje w rozmowie z naszą redakcją. Co tak naprawdę ujrzał?

  W sobotę Reporter 24 Łukasz Michalski będąc w drodze na letni piknik Aeroklubu w Gliwicach zaobserwował niecodzienne zjawisko.

  - Na skrzyżowaniu dróg Bojkowskiej i Toruńskiej, na terenie znajdującej się tam firmy, zauważyliśmy małe tornado - relacjonował Łukasz. - Początkowo było nisko przy ziemi, a po chwili uniosło się wyżej i znikło gdzieś na wysokości kilkunastu metrów. Policjanci, którzy byli na miejscu, gdzie pilnowali zablokowanej drogi, byli również zaskoczeni takim widokiem - dodał.

  Krótkie życie "trąby"

  Zjawisko trwało minutę, może trochę dłużej.

  - Nie patrzyłem na zegarek - śmiał się Reporter 24. Zapewniał również, że nie spodziewał się, że kiedykolwiek zobaczy coś takiego, a co dopiero w Gliwicach.

  Łukasz relacjonuje, że był pod wrażeniem.

  - Byłem zszokowany. Zanim zdążyłem wyjąć aparat z plecaka, wszystko się już kończyło - informował.

  Reporter 24 wysłał swoje zdjęcia na Kontakt 24. Was także zachęcamy do dzielenia się z nami ciekawymi zjawiskami, które udaje Wam się zaobserwować.

  Czym jest diabełek?

  Jak wyjaśniała synoptyk Arleta Unton-Pyziołek, wir pyłowy, zwany diabełkiem pyłowym lub piaskowym to bardzo ciekawe zjawisko, podobne do trąby powietrznej, jednak w dużo mniejszej skali.

  Lej "trąby" złożony jest z uniesionych z podłoża cząsteczek pyłu. Ma kształt wirującej kolumny o średnicy do około 10 metrów i wysokości od kilku do nawet tysiąca metrów. Oś takiego wiru jest zbliżona do pionu.

  Taka "trąba" piaskowa powstaje podczas słonecznej pogody nad dobrze nagrzaną i suchą powierzchnią. Nad gruntem tworzy się warstwa nagrzanego powietrza. Zaczyna się ono unosić i wirować. Dzieje się to w warunkach zwanych "chwiejnością atmosfery". Wtedy ciepłe powietrze może swobodnie i szybko unosić bez utrudnień ze strony osiadających prądów powietrza. Diabełki pyłowe są zjawiskiem często występującym na terenach takich jak pustynie.

  Zobacz także diabełka, którego Reporter 24 zaobserwował w ostatnim czasie w Kielcach:


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • To tuman kurzowy. Dust devil po angielsku. Żadna trąba !
  Bąble ciepłego powietrza odrywają się od ziemi w słoneczny dzień wszędzie i stale. Nie wszedzie jest jednak tyle kurzu by je było widać. Czasem to tylko szelest liści i lekki podmuch. Zawirowanie może się unosić nawet na kilaset metrów. Potem ruch wirowy ustaje. Chwiejnośc atmosfery nie jest potrzebna do tego. Słońce nagrzewa ziemię do tego stopnia, że zawsze postaje płytka warstwa przegrzana która jest nadchwiejna z gradientem grubo ponad 1C/100.
  ~Severyn /2017-06-05 09:34

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Po kapryśnym lecie i mokrej jesieni czeka nas zmienna i śnieżna zima. Brytyjczyc...

Tomasz Wasilewski

alt

W weekend wszyscy odczuliśmy podmuch zimna z północy. Taką chłodną dla nas cyrku...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem układu wysokiego ciśnienia, tyl...