Informacje
 • Zero absolutne pokonane. Może być chłodniej

  07-01-2013 10:55 Niemieckim naukowcom udało się schłodzić atomy poniżej 0 K
  Zero absolutne pokonane. Może być chłodniej

  Odkrycie niemieckich naukowców kwestionuje część dotychczasowych twierdzeń fizyków

  fot. Shutterstock

  Niemieccy naukowcy schłodzili atomy poniżej granicy zera absolutnego. "Może się wydawać, że prędzej zamarzłoby piekło" - komentuje to sensacyjne odkrycie "Nature". Eksperyment otwiera drogę do powstania zupełnie nowych form materii.

  Zero absolutne długo wydawało się najniższą możliwą temperaturą. W opracowanej w XIX wieku przez lorda Kelvina skali absolutnej odpowiada mu temperatura 0 K (-273,15 st. C) i według praw fizyki klasycznej w takich warunkach ustają wszelkie drgania cząsteczek.

  Dopiero w latach 50 XX w. fizycy zajmujący się fizyką molekularną zaczęli mówić, że być może 0 Kelwinów wcale nie jest najniższą możliwą temperaturą. Ponad pół wieku później niemieckim naukowcom udało się w praktyce potwierdzić te przypuszczenia.

  Zamrożenie w próżni

  Aby przekroczyć tę granicę Ulrich Schneider i jego koledzy z Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana w Monachium zmrozili atomy potasu w postaci gazu kwantowego do ułamka stopnia powyżej zera absolutnego. Przy pomocy laserów i pola magnetycznego zamknęli je w pułapce molekularnej.

  Dzięki nagłej zmianie pola magnetycznego, a wraz z tym właściwości atomów, oraz odpowiednim manipulacjom ich energią udało się zaobserwować zmianę temperatury z ułamków powyżej zera absolutnego do kilku miliardowych Kelvina poniżej tej, jak uważano wcześniej - nieprzekraczalnej - granicy.

  - To jakby iść doliną i nagle natychmiastowo znaleźć się na szczycie góry - malowniczo opisuje to w "Nature" Schneider. Co ciekawe, w takich warunkach atomy powinny zapaść się do siebie, ale zamiast tego zachowywały się stabilnie. Zdaniem fizyków, to efekt temperatury poniżej zera bezwzględnego.

  - Zupełnie jakby postawić piramidę na jej czubku i nie martwić się, że się przewróci - wyjaśnia noblista ze słynnego MIT Wolfgang Ketterle.

  Rzeczy, o jakich nie śniło się fizykom

  Zdaniem naukowców, odkrycie może stworzyć możliwości do powstania zupełnie nowej materii. Jak wyliczył zespół Achima Roscha z uniwersytetu w Kolonii, chmura gazu schłodzonego do temperatury poniżej 0 K zachowywałaby się w ten sposób, że niektóre atomy poruszałyby się w kierunku przeciwnym do przyciągania ziemskiego de facto zaprzeczając prawu ciążenia.

  Odkrycie może też pomóc w zrozumieniu tzw. "ciemnej energii", która zdaniem fizyków odpowiada za to, że wszechświat rozszerza się, nawet pomimo silnych, działających wewnątrz sił grawitacji.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Einstein wracaj na studia i nie pitol głupot
  Einstein - właśnie o to chdzi że nie może być chłodniej. Czy -273,000000001230 - nie jest dalej 0 absolutnym? Te naukowe badania..
  ~lolol /2018-12-04 08:19
 • Moje zdanie na ten temat
  Szerze mnie nigdy ta teoria zera absolutnego nie przekonywała - zawsze wiedziałem że może być chłodniej
  ~Einstein /2018-10-12 21:46
 • Sprostowanie : europartia
  Teoria dość ciekawa jednakże antymateria i ciemna materia to zupełnie odmienne byty.
  ~Kawin /2018-07-06 16:08
 • No dobra...
  ...ale jak się mierzy temperaturę w takich warunkach? Czym konkretnie? Jakim przyrządem? Jaka jest tolerancja błędu tego przyrządu?
  ~mikkele /2017-06-13 20:00
 • nadal zero
  A może, po prostu udało im się doprecyzować zero absolutne.
  ~gio /2015-04-27 13:15

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ niżu Victoria z rejonu Isla...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...