Informacje
 • "Ziemia ma nowego kumpla na osiedlu".
  Niezwykłe odkrycie naukowców z NASA

  24-07-2015 07:20 Naukowcy mówią o wodzie w stanie ciekłym
  "Ziemia ma nowego kumpla na osiedlu". <br />Niezwykłe odkrycie naukowców z NASA

  Porównanie Keplera 452b z Ziemią

  TVN Meteo Active

  Kosmiczny teleskop Keplera odkrył planetę podobną do naszej Ziemi. Skaliste ciało niebieskie jest podobnych rozmiarów co błękitny glob, a gwiazda wokół której krąży, daje podobne światło do słonecznego. - Moglibyśmy się tam opalać - mówią naukowcy.

  - Nigdy nie odkryliśmy planety tak podobnej do Ziemi. Teraz nasza planeta jest nieco mniej samotna. Ma nowego kumpla na osiedlu - powiedział Jon Jenkins z NASA.

  Amerykańska agencja kosmiczna potwierdziła, że teleskop kosmiczny Kepler odkrył planetę pozasłoneczną podobną do Ziemi, która znajduje się w ekosferze, czyli strefie sprzyjających warunków do życia.

  Do jej powstania niezbędne jest istnienie na wszystkich planetach układu, w którym się znajduje, warunków fizycznych i chemicznych, umożliwiających powstanie, utrzymanie i rozwój życia. Najważniejszym czynnikiem jest istnienie ciekłej wody.

  Poznajcie Keplera 452b

  Ciało niebieskie, które nazywa się Kepler 452b, jest o 60 proc. większe od Ziemi i znajduje się 1400 lat świetlnych od naszej planety. Badacze sądzą, że gwiazda Kepler 452 wokół której krąży Kepler 452b jest o 20 proc. jaśniejsza i o 10 proc. większa od Słońca. Co ciekawe, na obu gwiazdach panuje taka sama temperatura. Poza tym, odległość pomiędzy Keplerem 452b a gwiazdą jest zaledwie o 5 proc. większa niż w przypadku Ziemi i Słońca.

  Kepler 452b jest więc pierwszą planetą o podobnych rozmiarach co Ziemia, orbitującą w ekosferze wokół gwiazdy podobnej do Słońca przez prawie taką samą ilość dni (385 dni).

  - Rok na tej planecie trwa prawie tyle samo, co na Ziemi - powiedział Jenkins. - Możemy uznać Keplera 452b jako starszego i większego kuzyna Ziemi. Daje on nam okazję do refleksji o zmieniającym się środowisku na naszej planecie. Ta planeta istnieje dłużej niż Ziemia w ekostrefie. Sprawia to, że zwiększa się szansa na powstanie życia i utworzenie się niezbędnych warunków na tej planecie - dodaje.

  Astronom Daniel Brown dodał, że "jeżeli na Keplerze 452b istnieje atmosfera i stała powierzchnia, to dzięki właściwościom światła tam docierającego, moglibyśmy się tam nawet opalać".

  Środowisko odpowiednie dla wzrostu roślin?

  Naukowcy na konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek, poinformowali również, że Kepler 452b jest skalistą planetą z grubą atmosferą, która może zawierać wodę. Naukowcy podejrzewają, że oprócz tego na powierzchni planety znajduje się woda w stanie ciekłym.

  - Światło emitowane przez tamtą gwiazdę jest bardzo podobne do światła słonecznego, więc podejrzewamy, ze ziemskie rośliny w ten sam sposób mogłyby korzystać tam z fotosyntezy - mówi Jenkins.

  Naukowcy, aby móc potwierdzić i lepiej określić właściwości układu Keplera 452, przeprowadzili obserwacje z obserwatorium Uniwersytetu w Teksasie Austin's McDonald Observatory, obserwatorium Fred Lawrence Whipple na Mt. Hopkins w Arizonie oraz z Obserwatorium na Mauna Kea na Hawajach. Pomiary te były kluczowe dla naukowców. To dzięki nim potwierdzili rozmiary gwiazdy i planety.

  1400 lat świetlnych

  Niestety nieprędko pojawimy się w okolicach nowo odkrytej planety. 1400 lat świetlnych, to ponad 13 biliardów kilometrów. Jest to około 300 tysięcy razy dalej niż z Ziemi do Plutona. A sonda New Horizons, która niedawno zbliżyła się do tej planety karłowatej, podróżowała tam przez 9 lat.

  1400 lat świetlnych, które dzielą nas od Keplera 452b oznacza również tyle, że w tym momencie patrzymy na tę planetę taką, jaką była 1400 lat temu (wynika to z prędkości, z jaką światło rozchodzi się w próżni - rok świetlny, to odległość, jaką pokonuje światło w ciągu 365 dnia). A jej ewentualni mieszkańcy, spoglądając przez teleskopy w kierunku Ziemi, w tej chwili mogą oglądać początek szczytowego rozwoju cywilizacji Majów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ciekawostka
  Powiedzmy że wysłana by została na tą planetę osoba , w tym momencie widzimy tę planetę jaka była przed ponad tysiącem lat , to kiedy ta osoba dotarła by do tej planety to co od tak przybyło by jej 1400 lat a ziemi by ubyło ?
  ~stefan /2015-07-26 15:24
 • Można...
  Można polecieć za pomoca bilokacji , jak św. Ojciec Pio, św. Henoch -księga Rodzaju 5,24, św. Eliasz 2 Krl 2,11...
  ~Jan /2015-07-26 04:35
 • Czytac ze zrozumieniem.
  ~Prawdziwa czytaj ze zrozumieniem.
  Sonda leciala 9 lat na Plutona a nie na Keplera 452b (planete podobna do Ziemii). Zdjecia jakie sonda dostarcza do nas sa przesylane droga radiowa z niewielkim opoznieniem okolo 5h(fala radiowa w prozni osiaga predkosc swiatla czyli okolo 300 000 km/s).
  Animacje sa tylko animacjami i hipotezami astronomow.
  Obraz, ktory widzimy teraz z Keplera 452b to jej wyglad 1400 lat temu.
  ~FALCON /2015-07-26 00:32
 • ziemia jet niepowtarzalna!
  "porównanie" jakie porównanie tu nie ma co porównywać chyba tylko to że obie są okrągłe! żeby istniało życie to nie wystarczy tylko woda! ale tysiące różnych zależności , np odpowiednia atmosfera ,a nasza to azot, otpowiednai ilość tlenu ,bo zbyt dużo powodowało by że wszystko było by łatwopalne ozon a nawet dwutlenek węgla żeby mogły rosnąć rośliny ,odpowiednia grawitacja , nawet muszą byc góry żeby mogło istnieć życie ,itd itd itd
  ~gosia /2015-07-25 21:15
 • Konfabulacja
  Do Plutona satelita "NEW HORIZONT" lecial 9 lat a jest on oddalony 4godz 25 min od Ziemi.
  Keplera 452b o jest oddalony o 1400 lat świetlnych, po przeliczeniu to aby tam doleciała sonda z Ziemi (z aparatem fotograficznym) potrzeba 4 87 817 480,6505 lat. Czyli to są lewackie nadzieje (brednie).
  Najbliższa gwiazda to Alfa Proxima Centauri, oddalona o jakieś 4 lata świetlne, i też tam żaden satelita z Ziemi nie doleci bo jest to za daleko.
  Gwizdy które widzmy przez teleskopy są oddalone o miliardy lat świetlnych czyli to co widzimy to tak one wyglądały miliardy lat temu, teraz może już nie swiecą ale nie mówi się że to co widzimy to historia. Powinien być używany czas przeszły gdy mówimy o kosmosie. Kosmos jest tak ogromny ze instytucja Boga jest jak najbardziej na miejscu, a ludzie maja o tym pojęcie jak ta mucha o komputerze co chodzi po monitorze.
  Rok świetlny to jest jednostka czasu i również odległości. Jest to odległość jaką przebywa światło w ciągu roku, a rozchodzi sie z prędkoscią prawie 300 000km.sek.
  ~robak /2015-07-25 19:15

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju wyżu Quincy znad Rosji....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...