Informacje
 • Zima w normie, przyszłe lato gorące. Prognoza na podstawie aktywności Słońca

  11-10-2011 16:35 Istnieje związek między aktywnością gwiazdy, a porami roku
  Zima w normie, przyszłe lato gorące. Prognoza na podstawie aktywności Słońca

  Słońce może być winowajcą mroźnej lub ciepłej zimy

  NASA

  Meteorolodzy z Brytyjskiego Biura Meteorologicznego odkryli, że poziom promieniowania UV Słońca ma ścisły związek z tym, jak mroźna będzie zima, a jak ciepłe będzie lato.

  Cykl słonecznej aktywności wynosi 11 lat. Charakteryzują go dwie skrajności: minimum i maksimum wydzielanej energii. Naukowcy rozpoznają je po ilości plam słonecznych.

  Kiedy nie ma ich w ogóle, wówczas mówimy o minimum aktywności Słońca. Po tym okresie na powierzchni gwiazdy powoli pojawiają się plamy. Jeśli występują w sposób regularny, naukowcy wiedzą, że Słońce przygotowuje się do maksimum. Wówczas stale usiane jest plamami, dochodzi na nim do wielu wybuchów, gwiazda wyrzuca miliardy ton chmur naelektryzowanego gazu w przestrzeń kosmiczną. Zjawisko często porównywane jest do sezonu huraganów na Ziemi.

  Przy maksymalnej aktywności Słońca, atmosfera naszej planety ma zwiększoną absorpcję promieniowania UV. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami naukowców, to właśnie od efektywności tej absorpcji zależy temperatura na Ziemi.

  Wniosek? Znając poziom aktywności Słońca, możemy stwierdzić, czy nadchodząca zima będzie mroźna.

  Jak to działa?

  - Promieniowanie UV jest pochłaniane w stratosferze (drugiej od dołu warstwie atmosfery ziemskiej - przyp. red.) przez ozon. Ten zmienia promieniowanie w ciepło. Gdy mamy do czynienia z niską aktywnością Słońca, mniej promieni absorbowanych jest przez stratosferę, przez co jest ona chłodniejsza – wyjaśnia jedna z autorek odkrycia, prof. Joanna Haigh z Imperial College London, w rozmowie z dziennikarzem BBC.

  Co więcej, na skutek mniejszego przenikania przez atmosferę, zmienia się prędkość wiatru i cyrkulacja powietrza nad północną Europą i Ameryką oraz Rosją. Zmniejszony przepływ powietrza z zachodu na wschód przynosi chłodne powietrze i zmniejsza temperaturę na półkuli północnej.

  Ta zależność działa też w drugą stronę. Jeśli Słońce jest bardzo aktywne, na naszej półkuli robi się cieplej. I to ocieplenie nie ma nic wspólnego z globalnym ociepleniem – przekonują naukowcy.

  Temperaturowa układanka

  Autorzy badania podkreślają, że niskim temperaturom w Europie północno-wschodniej towarzyszy ocieplenie na południe od tych szerokości geograficznych.

  – Jest to układanka, która po rozłożeniu na cały świat, nie wykaże zmian w średnich rocznych temperaturach na Ziemi – wyjaśnia szef brytyjskiego Biura Meteorologicznego, Adam Scafie w rozmowie z BBC News.

  Co nam daje odkrycie?

  Pomiary UV mogą pomóc w lepszym, długoterminowym prognozowaniu. – Poziom UV nie pozwoli nam z dnia na dzień przepowiedzieć pogody, ale stanowi nadzieję na poprawę jakości prognoz długoterminowych zimą i latem. Te z kolei odgrywają ważną rolę w długofalowym planowaniu awaryjnym – twierdzi Sarah Ineson, szefowa zespołu badawczego.

  Jaka zima w tym roku?

  Naukowcy z NOAA twierdzą, że obecny cykl słoneczny rozpoczął się w marcu 2008 roku, a szczyt osiągnie w połowie 2012 roku.

  Oznacza to, że tegoroczna zima powinna być w normie, a przyszłe lato na naszej półkuli wyjątkowo gorące.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • LOL
  LOL. Ciekawe, czy mieszkańcy kwadratu odkryli że moc promieniowania kaloryfera wpływa na ogólną temperaturę kwadratu ;)
  ~Henioo /2011-11-06 15:26
 • Nuda
  Gdzie mój artykuł
  ~Grzeg /2011-10-13 22:30
 • BURZA
  Nie ma sie co śmiać , wczoraj na Kaszubach przeszła burza z gradobiciem a ciągu około minuty było prawie miejscani 3 cm gradu i temperatura około tilko 5 stopni.
  ~tina974 /2011-10-13 17:39
 • :)
  to jeszcze nic, z piatku na sobote w Nowym Saczu zapowiadaja burze prz minus 3 stopniach C :D spadlam ze smiechu z krzesłą jak to zobaczylam.
  ~pati26ns /2011-10-13 15:18
 • TVN przebija sam siebie
  Jeszcze się zima nie zaczęła, a oni już prognozują przyszłe lato :p hahaha. żal pupę ściska
  ~Kondzio /2011-10-12 23:16
 • Polecam film pt."Wielka śiema CO2"
  Film ten znajdziecie na YT.Jest tam przedstawiony naukowiec,który na podstawie aktywności słońca bezbłędnie przewidywał jaka będzie zima i lato,co więcej obstawiał "pogodowe" zakłady u bukmacherów i zawsze wygrywał.Doprowadziło to do tego,że nikt już z nim nie chciał się zakładać.A dla ścisłości,naprawdę warto obejrzeć ten film po to,żeby zobaczyć naukowców z ogromnymi osiągnięciami,którzy zostali wyrzuceni na margines naukowego(za odmienne zdanie w sprawie CO2) świata przez polityczno i pseudonaukowe lobby z agencji klimatycznych ONZ.
  ~Epyon /2011-10-12 10:01
 • czemu latem padał śnieg ?
  jak w temacie
  ~d9k9 /2011-10-11 23:50
 • A ekoterroryści co na to ?
  Jak zwykle na wszystkie racjonalne tłumaczenie(niezgodne z ich fobiami)-nabierają wody w usta.
  ~Vito /2011-10-11 21:27
 • gatka o niczym
  nic nowego zwykłe straszenie ludzi
  ~pablo /2011-10-11 21:01
 • zima
  zima bedzie taka jak zeszle lato czyli byle jaka co nie powinno nikogo dziwic
  ~fazi19721 /2011-10-11 20:56
 • Od dawna wiadomo, ze to aktywnosc sloneczna ma wplyw na klimat a bajka o CO2 i ocieplaniu sie klimatu z jego powodu
  sluzy tylko wyludzaniu kolosalnej kasy przez grupe globalnych szubrawców. W czasach zlodowacen bylo w atmosferze wiecej CO2 niz teraz a jednak ladolody obejmowaly coraz to nowe obszary.
  ~Artur /2011-10-11 20:51
 • odkrycie?
  jakie odkrycie? na geologii od dawna to wiemy, że cykle słońca wpływają na klimat oraz, że efekt cieplarniany to kłamstwa polityczne... o_O
  ~ciemnogrod /2011-10-11 20:40
 • mojem zdaniem
  jest to pic na wodę
  ~sterolea /2011-10-11 20:38

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zarówno pod koniec stycznia, jak i na początku lutego do Polski nadal będzie nap...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem słabego klina wysokiego ciśnienia....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...