Informacje
 • Znaleźli kolejną "drugą Ziemię". Superziemię

  04-02-2012 09:05 Odkryta planeta może nadawać się do zamieszkania
  Znaleźli kolejną "drugą Ziemię". Superziemię

  Czy odkryta planeta będzie drugą Ziemią?

  NASA

  Jest cztery i pół raza większa, ale panuje na niej podobna temperatura. Znajduje się całkiem blisko i być może nadaje się do zamieszkania. Mowa o nowo odkrytej planecie, która jest nadzieją na "drugą Ziemię". Kolejną w ostatnich miesiącach.

  Rewelacje o odkryciu "drugiej Ziemi" napłynęły z Europejskiego Obserwatorium Południowego. Główna siedziba organizacji mieści się w Niemczech, ale teleskopy stoją w Chile, w rejonie pustyni Atacama. I to za ich pomocą namierzyły "nową Ziemię".

  Kosmiczny Święty Graal

  "Ziemia bis", na razie zwana GJ 667Cc, jest cztery i pół razy większa od naszej planety, co czyni ją tzw. superziemią. Jest skalista, ale panuje na niej podobna temperatura. Jednak najważniejsze to to, że jak na warunki kosmiczne, znajduje się dość blisko. Dzielą nas od niej jedynie 22 lata świetlne.

  Naukowcy twierdzą, że póki co, odkryta planeta jest najlepszym kandydatem do określenia mianem "drugiej Ziemi". - To jak znaleźć Świętego Graala - mówi Steven Vogt, astronom z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz.

  "Sąsiad"

  Planeta potrzebuje około 28 dni do okrążenia swojej gwiazdy macierzystej, która znajduje się zaledwie 22 lata świetlne od Ziemi, w gwiazdozbiorze Skorpiona.

  - To jest po prostu nasz sąsiad - stwierdził jeden z amerykańskich naukowców, uczestniczących w projekcie poszukiwania w kosmosie planet o sprzyjających do zamieszkania właściwościach. Dodał, że bliżej Ziemi znajduje się jedynie około 100 innych gwiazd.

  Astronomowie zaskoczeni

  Co ciekawe, macierzysta gwiazda o symbolu GJ 667C jest częścią układu potrójnego gwiazd. Ona sama jest karłem klasy M o jedną trzecią mniejszym od masy naszego Słońca i o innym składzie chemicznym. Dlatego odkrycie krążącej wokół niej planety zaskoczyło astronomów.

  Naukowcy poinformowali, że odkryty układ planetarny jest bogaty w cięższe od wodoru i helu pierwiastki - w tym metale, takie jak żelazo, węgiel i krzem. Ich zdaniem są to materiały, z których tworzą się planety.

  Druga, trzecia...

  To nie pierwsza planeta o charakterystykach zbliżonych do Ziemi odkryta przez naukowców w ostatnich miesiącach. W grudniu ubiegłego roku poinformowano bowiem o Kepler-22b, egzoplanecie znajdującej się w tzw. strefie zamieszkania, która charakteryzuje się warunkami pozwalającymi na rozwój życia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Czas przelotu?
  Przyjmując dostępną nam prędkość poruszania się w kosmosie na wygórowane 30km/sek (jak dobrze grawitacyjnie rozpędzimy się, podobnie jak Voyager1 i 2) to 22 lata świetlne możemy pokonać w 220 000 lat. Nasze skromne 2012 lat tej ery jakże już wydają się nam niezwykle długim okresem, to teraz wyobraźmy sobie 100 razy dłuższy sam przelot. Wspomniane Voyager1 i 2 po 40 latach lotu są "już" na obrzeżach heliosfery, czyli dopiero przekraczają magiczną granicę Układu Słonecznego wydostając na niemal bezkresną otchłań naszej Galaktyki, której średnica, tak dla przypomnienia, to 120 000 lat świetlnych. To wszystko jest poza naszym zasięgiem, jesteśmy w pułapce, ale fascynujące na pewno.
  ~Holand /2013-01-15 13:51
 • Spakować rok
  Pisząc o drugiej Ziemi trzeba by pomysleć, jak spakować nasz ziemski rok (skromne 365 dni) w niecały miesiąc... (do jakichś 28 dni). Tyle trwa rok na GJ 667Cc.. Załóżmy, że na GJ 667Cc panują 4 pory roku (na każdą przypadnie jakiś tydzień).. Jeżeli jeszcze wyobrazimy sobie, że nie znamy okresu obrotu "drugiej Ziemi wokół własnej osi (a ten, jak wiadomo, określa czas tamtejszej doby), no to nie wiemy na jak długą dobę mamy się nastawić... Przylatujemy na GJ667Cc i na dobrą sprawę nie wiemy, kiedy położymy się spać... Organizm trochę zgłupnie. Planeta więc dobra na "wycieczkę". Wiadomo ze szkolnego doświadczenia, że wtedy nocki się "przeimprezuje". A chcieć zamieszkać na stałe, to już poważniejszy problem. Czy nie lepiej byłoby w tym celu wybrać planetę o podobnie długim okresie obiegu wokół "nowego" słońca i przede wszystkim o podobnie długiej dobie? Dla zdrowia naszego organizmu rzecz jasna...
  ~omat /2012-09-19 19:11
 • Naprawdę przyjazna dla życia?
  Podobna temperatura do panującej na Ziemi? Owszem. Nasłonecznienie? też. A co z rozbłyskami typowymi dla czerwonych karłów, jakich przedstawicielem jest GJ 667C? Czyżby też miały być "przyjazne" dla życia?
  ~omat /2012-09-19 18:44
 • druga ziemia
  naprawde istnieje druga ziemia
  ~danil /2012-09-11 17:26
 • ZIEMIA 2
  Moze jakies wieksze zblizenie (malo widac) CO TAM JEST LASY SNIEG WODA DINOZAURY CZY LUDZIE ALBO UFOLUDKI TEZ MI ODKRYCIE TAM NIC NIE WIDAC ,JA TEZ MOGE COS ODKRYC CZEGO NIE WIDAC A PRIMA A PRILIS JUZ BYL
  ~niedowiarek /2012-07-15 12:53

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...