Informacje

 • 65 proc. Polaków i 50 proc. Polek jest za grubych

  24-10-2015 12:52

  Dziś światowy dzień walki z otyłością

  Jakie są zdrowotne konsekwencje otyłości?

  TVN Meteo Active

  Dziś przypada światowy dzień walki z otyłością. Myślicie, że ten problem nie dotyczy Polaków? Bardzo się mylicie. Ponad połowa naszego społeczeństwa może pochwalić się nadprogramowymi kilogramami. - Trochę pracowaliśmy na ten stan rzeczy - mówi dietetyk Dorota Parczewska-Suchomska.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  24 października to Dzień Walki z Otyłością, ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia. Problem jest globalny. Najbardziej otyłym narodem są Meksykanie, na drugim miejscu plasują się Amerykanie. Z nami nie jest tak źle, ale dane są zatrważające.

  - 65 proc. mężczyzn, 50 proc kobiet i 22 proc. dzieci w Polsce ma problemy z nadwagą o otyłością - mówi Parczewska-Suchomska.

  Brak ruchu i zła dieta

  Wszystko przez zmianę trybu życia w ostatnich 20 latach. Prowadzimy siedzący tryb życia. Do pracy jeździmy samochodem, tam siedzimy min. 8 godzin, wracamy również autem, a kiedy wracamy do domu nie mamy ochoty na nic innego, poza leżeniem na kanapie z pilotem lub książką w ręku.

  Dzieci też przestały się ruszać. Biorą zwolnienia z wf-u, na przerwie nie grają w piłkę czy gumę, tylko siedzą na korytarzach ze smartfonami w ręku, rzadko wracają do domu pieszo, a czas wolny spędzają w sieci.

  Do tego dochodzi nieodpowiednia dieta, czyli wysokoprzetworzona żywność, dania typu fastfood, wszędobylskie słodycze.

  Dziecko je jak ty

  To dorośli kształtują nawyki żywieniowe swoich dzieci i to oni są odpowiedzialni za zły stan zdrowia wynikający na nadwagi swoich dzieci. Przeczytaj nasz raport na temat otyłości wśród dzieci. Badamy tam źródła problemu i podpowiadamy jak walczyć z nadprogramowymi kilogramami naszych milusińskich.

  Zmień swoje nawyki

  Otyli dorośli to jeszcze większy problem niż otyłe dzieci. Dlaczego?  - 90 proc dorosłych ma wiedzę teoretyczną na temat zdrowego stylu życia, ale nie potrafi jej przełożyć w praktyce - tłumaczy Parczewska-Suchomska.

  Wygrywa przyzwyczajenie. Ponadto brakuje czasu, chociażby na zdrowe gotowanie, czy ruch. Jednak jeśli wszystko dobrze zaplanujemy, to damy radę o czym przekonują nas liczni bohaterowie naszych metamorfoz. To na ogół zapracowani rodzice, którzy zdali sobie sprawę, że jeśli nie zaczną zdrowo żyć, to źle skończą.

  PRZECZYTAJCIE ICH HISTORIE, MOŻE WAS ZAINSPIRUJĄ.

  Jak schudnąć?

  To jedno z najczęściej zadawanych pytań. Rozwiązanie jest proste, ale trudne do zastosowania. Kluczem jest odpowiednia dieta (70 proc. sukcesu) i aktywność fizyczna (30 proc.). Koniecznie muszą iść w parze. Opowiadają o tym trenerka personalna Ola Żelazo i dietetyk Joanna Jelonek.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

W przedświątecznym tygodniu do Polski napłynie mroźne powietrze....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Gotthard z centrum nad Fin...