Informacje

 • Alkohol tuczy bardziej niż słodzone napoje

  19-10-2016 15:14

  Polska na drugim miejscu w rankingu

  Alkohol tuczy bardziej niż słodzone napoje

  Kalorie ukryte w alkoholu

  Shutterstock

  Dietetycy przestrzegają nas przed słodzonymi napojami, które tuczą, a tymczasem więcej kalorii niż w nich jest w alkoholu.

  Według danych zgromadzonych przez Euromonitor International w większości krajów więcej kalorii dostarczamy do swojego organizmu pijąc alkohol niż inne napoje.

  Polska wysoko w rankingu

  Wśród 24 analizowanych krajów, w 23 z nich więcej kalorii jest spożywanych wraz z alkoholem, niż ze słodkimi napojami gazowanymi. Polska plasuje się na mało szlachetnym drugim miejscu. W naszym kraju średnia ilość dziennie przyjmowanych kalorii, zawartych w alkoholu wynosi ponad 160 kcal na mieszkańca. Ilość kalorii wypitych wraz z napojami słodzonymi jest o wiele mniejsza (niewiele ponad 100 kcal). Tuż za nami uplasowały się Niemcy, Czechy i Finlandia.

  Pierwsze miejsce należy do południowej Korei. Tam spożycie "alkoholowych kalorii" (168 kcal) jest czterokrotnie większe niż tych pochodzących z słodzonych napojów (jedynie 44 kcal).

  Jedynym miejscem, które w rankingu wypadło pozytywnie jest Tajwan.

  Otyłość i pijaństwo

  W Wielkiej Brytanii mieszkańcy wraz z alkoholem spożywają ponad 106 kcal każdego dnia. Dla porównania, ilość kalorii pochodzących z napojów bezalkoholowych wynosi 98 kcal. Pokazuje to jak wielkim problemem w społeczeństwie jest nie tylko otyłość, ale także nadmierne spożycie alkoholu.

  Ciche kalorie

  Napoje słodzone mają już wystarczająco złą opinię wśród dietetyków. Jesteśmy już świadomi ich kaloryczności, wiemy, że są niezdrowe i od nich też tyjemy. To one uważane są za główną przyczynę otyłości, zwłaszcza wśród dzieci. Na butelkach, czy puszkach z piwem nie znajdziemy jednak informacji o zawartości kalorii. Dlatego, tak niewiele z nas zdaje sobie sprawę jak bardzo tuczący jest alkohol. Kieliszek wina zawiera aż 160 kcal, kufel piwa około 180.

  - W Wielkiej Brytanii żaden napój zawierający powyżej 1,2 proc. alkoholu na opakowaniu nie ma podanej zawartości kalorii - mówi profesor Sir Ian Gilmore, przewodniczący Alcohol Health Alliance, zrzeszającego ponad 40 organizacji, mających na celu ograniczenie szkód spowodowanych przez alkohol. - Mamy prawo wiedzieć co zawiera nasz napój. Powinniśmy być świadomi, że kufel piwa albo kieliszek czerwonego wina, zawiera zbliżoną ilość kalorii jak donut albo paczka czipsów.

  Posłuchaj opinii eksperta na temat oddziaływania alkoholu na nasz organizm, zwłaszcza jeżeli chcesz zachować aktywność fizyczną.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Po kapryśnym lecie i mokrej jesieni czeka nas zmienna i śnieżna zima. Brytyjczyc...

Tomasz Wasilewski

alt

Nad Bałtykiem przesuwa się niż, za którym do Polski wtargnie zimno....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Reinhard znad Morza Norweskiego....