Informacje
 • Nie jesz glutenu? To zalecane tylko
  w niektórych przypadkach

  20-04-2018 07:36 Maj miesiącem bez glutenu
  Czy gluten jest szkodliwy? Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  - Znacznie więcej osób przestrzega diety bezglutenowej niż choruje na celiakię – powiedzieli w czwartek eksperci podczas konferencji prasowej w Warszawie z okazji rozpoczęcia kampanii "Miesiąc bez glutenu".

  - Od 13 do 25 procent osób przestrzega diety bezglutenowej - podał doktor habilitowany Piotr Dziechciarz z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W rzeczywistości jednak na celiakię, czyli chorobę charakteryzującą się nietolerancją glutenu, choruje jeden procent naszej populacji.

  - Dieta bezglutenowa nie jest szkodliwa, jeśli tylko jest dobrze zbilansowana, ale jest kosztowna i grozi niedoborem niektórych składników, ponieważ trudno jej prawidłowo przestrzegać - podkreślił Dziechciarz.

  Czym jest celiakia?

  - Celiakia - wyjaśniał ekspert - jest chorobą immunologiczną o podłożu genetycznym. Polega ona na tym, że układ odpornościowy staje się nadwrażliwy na gluten i niszczy kosmki jelita cienkiego. Są to wypustki błony śluzowej zwiększające jego powierzchnię i odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych.

  Specjalista wyjaśnił, że można u siebie podejrzewać celiaklię, kiedy pojawiają się takie dolegliwości jak przewlekłe biegunki, bóle brzucha, wzdęcia i bóle głowy.

  - Choroba ta może się objawiać anemią z niedoboru żelaza i ciągłym zmęczeniem - dodał.

  Powodem licznych schorzeń towarzyszących celiakii jest brak ważnych dla organizmu składników pokarmowych, które nie są wchłaniane. W skrajnych przypadkach rozwija się osteoporoza. Może występować również chudnięcie, wypadanie włosów i kłopoty z płodnością. Skutkiem bywa też depresja.

  Celiakia to nie wszystko

  Ekspert zwrócił uwagę, że wielu Polaków przestrzega diety bezglutenowej, choć nie cierpi z powodu celiakii. Podejrzewa się jednak, że aż 10 procent osób wykazuje tak zwaną nieceliakalną nadwrażliwość na pszenicę. Specjalista wyjaśnił, że w takim przypadku nie chodzi jedynie o nadwrażliwość na gluten, lecz również na inne składniki pokarmowe znajdujące się w pszenicy. Niektórzy zmagają się również z alergią na to zboże.

  Dolegliwości, które często są łączone z glutenem i pszenicą, mogą być jednak mylone z innymi schorzeniami. Na przykład z zespołem jelita nadwrażliwego.

  Jak diagnozować?

  Celiakia może występować u osób w każdym wieku - zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Występuje dwukrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn.

  Dziechciarz poinformował, że można ją wykryć poprzez przeprowadzenie testów krwi ukierunkowanych na wykrywanie przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej (anty-tTG).

  - Jednak ostatecznym potwierdzeniem celiakii jest endoskopowa biopsja jelita cienkiego - dodał specjalista.

  Prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób Chorych na Celiakię i na Diecie Bezglutenowej Małgorzata Źródlak zwróciła uwagę, że celiakia wykrywana jest średnio dopiero po ośmiu latach od pojawienia się pierwszych objawów.

  - Chorzy często krążą między lekarzami różnych specjalności, zanim wreszcie choroba ta zacznie być w ogóle podejrzewana. Skutkiem tego są nasilające się kłopoty zdrowotne - dodała Źródlak.

  Leczenie dietą

  - Jedynym skutecznym lekiem jest przestrzeganie odpowiedniej diety. I to duże wyzwanie dla każdego chorego - podkreśliła Źródlak.

  Prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób Chorych na Celiakię i na Diecie Bezglutenowej zapewniała, że produkty bezglutenowe są powszechnie dostępne - charakteryzują się obrazkiem przekreślonego kłosa na opakowaniu. Coraz więcej jest również restauracji, w których osoby z celiakią bezpiecznie mogą zjeść posiłek.

  "Miesiąc bez glutenu" obchodzony jest w maju. W ramach związanej z nim kampanii edukacyjnej będzie można skorzystać z bezpłatnej konsultacji telefonicznej z dietetykiem oraz samodzielnie wykonać test on-line, które pomoże wstępnie określić, czy należymy do osób zagrożonych celiakią.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • masakra
  tez odnosze wrazenie, ze teraz jest to bardziej moda niz choroba. Potem jak ktos naprawde cierpi na nietolerancje glutenu to wszyscy maja z niego beke. Moja siostra pamietam miala ogromne problemy jelitowe przez dlugi czas i dopiero porzadny lekarz po badaniach stwierdzil u niej nietolerancje. Teraz ma diete i lyka tabletki intesta zeby uregulowac te jelita i wszystko wraca do normy, ale na poczatku pamietam, jak wszyscy sie z niej nabijali..
  ~Diana /2018-04-25 00:38
 • Glifosfat zwany Randapem
  Tu nie chodzi tylko o gluten.
  Zboża zawierają duże ilości glifosfatu.
  ~Iwona /2018-04-21 05:34
 • Głupia moda
  Teraz jest moda na produkty bezglutenowe i diety pomimo, że nie jest to konieczne dla większości osób. Na głupocie zarabia się najlepiej.
  ~Nick /2018-04-20 10:40

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...