Informacje
 • Wegetarianie czy mięsożerni. Kto żyje dłużej?

  30-10-2016 16:32 Zawsze jednak lepiej nie palić
  Wegetarianie czy mięsożerni. Kto żyje dłużej?

  Czy wegetarianie żyją dłużej niż ludzie mięsożerni?

  Shutterstock

  Co ma wpływ na długość naszego życia? Czy unikanie mięsa spowoduje, że będziemy żyli dłużej i będziemy zdrowsi? Sprawdź to!

  Przeprowadzono wiele badań, co ma wpływ na długość naszego życia. Dowiedz się, czy wegetarianizm może spowodować, że będziesz żył dłużej i w dobrym zdrowiu.

  Nasza zdolność do długiego życia jest związana z genami i środowiskiem życia. Przeprowadzono badania, do których zaangażowano pary bliźniaków. Naukowcy odkryli, że nie więcej niż 30 proc. stanowi wpływ genów na okres naszego życia, co oznacza, że największa grupa czynników to środowisko, w którym żyjemy. Do tej grupy należy dieta, która jako jedna z niewielu czynników została dokładnie zbadana. Zanalizowano m.in. ograniczenie kalorii i okazało się, że ma to wpływ na długość życia u małych stworzeń. Jednak to co wpływa na życie myszy, niekoniecznie przekłada się na ludzi.

  Badania i wnioski

  Jednak to co jemy również może być bardzo ważne. W badaniach szczególnie skupiono się na jedzeniu mięsa. Przebadano 100 tys. Amerykanów w ciągu pięciu lat. Okazało się, że śmiertelność u ludzi, którzy nie jedli mięsa była mniejsza. Ten efekt był szczególnie zauważalny u mężczyzn.

  Metaanaliza, która polegała na połączeniu i ponownym przeanalizowaniu różnych danych również wykazała, że dieta uboga w mięso jest związana z długowiecznością. Okazało się także, że im dłużej ktoś nie je mięsa, tym korzyści są większe.

  Jednak wyniki nie wszystkich badań to potwierdzają. Niektóre badania wykazały, że różnice w długości życia pomiędzy wegetarianami i osobami mięsożernymi są niewielkie lub nie ma ich wcale.

  Znane fakty

  Natomiast znane dowody są takie, że dieta bezmięsna może zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego, wysokie ciśnienie krwi, czy nawet raka. Są także dowody na to, że dieta wegańska może powodować większe korzyści zdrowotne niż standardowa dieta wegetariańska.

  Czy jednak można jasno stwierdzić, że unikanie mięsa wydłuży życie? Odpowiedź brzmi: jeszcze nie.

  Problem z długowiecznością

  W porównaniu z wieloma stworzeniami, ludzie żyją bardzo długo. Z tego powodu, zbadanie co wpływa na długowieczność jest bardzo trudne. Trzeba byłoby zbadać całe życie człowieka, co oczywiście trwałoby bardzo długo. Zamiast tego, naukowcy analizują rekordy zdrowotne i badają ochotników w krótszych okresach czasu. Mierzą wtedy wskaźniki zgonów i badają skłonność poszczególnych grup do szybszej śmierci. Stąd biorą się stwierdzenia, jaki wpływ na długowieczność mają różne aktywności, m.in. unikanie mięsa.

  Z takiego podejścia wynikają jednak problemy. Znalezienie powiązania pomiędzy jedzeniem mięsa i wcześniejszą śmiercią niekoniecznie oznacza, że jedzenie mięsa faktycznie tak wpływa na długość życia. Innymi słowy, korelacja pomiędzy rzeczami nie oznacza, że jedna rzecz jest przyczyną drugiej.

  Może być tak, że wegetarianizm i długowieczność są związane, ale inna zmienna może wyjaśniać to połączenie. Wegetarianie mogą np. ćwiczyć więcej, mniej palić i pić mniej alkoholu niż osoby jedzące mięso.

  Niewiarygodne dane

  Badania nad odżywianiem polegają także na danych pochodzących od ochotników, którzy dokładnie i szczerze zapisywali, co jedzą. Niestety, takie dane mogą nie być wiarygodne. Ludzie mają tendencję do zaniżania spożytych kalorii i zawyżania ilości zdrowego jedzenia w diecie. Jeśli nie zostanie zbadana dokładnie dieta ludzi i długość ich życia naukowcy nie dojdą do wiarygodnych wniosków.

  W takim razie, czy powinniśmy unikać mięsa by żyć długo w zdrowiu? Klucz do starzenia się w zdrowiu leży w ogólnym dbaniu o naszą dietę. Dotychczas wiadomo, że unikanie mięsa może zmniejszyć szansę na zachorowanie na wiele chorób. Jasnym dowodem jest jednak to, że warto unikać innych rzeczy, które mają niekorzystny wpływ na długość życia, np. palenie papierosów. Warto za to regularnie ćwiczyć.

  Jeśli bardzo lubisz mięso i nie chcesz z niego rezygnować, dowiedz się, jak zdrowo grillować:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ble ble ble
  Mój ojciec jadł mięso całe życie i dożył bez chorób do 96 lat.
  ~zoom /2016-10-30 18:05
 • kubat
  Niech propagator diety wegańskiej, da górnikom, hutnikom czy rolnikom, warzywa gotowane na parze i wyśle ich do pracy. Ciekawe jak mu się odwdzięczą?
  kubat /2016-10-30 17:54
 • wegetar.
  najłatwiej to sprawdzić karmiąc mieszkańców na północ od koła podbiegunowego marchewką i sałatą (nawet holenderską).
  ~ate36 /2016-10-30 17:32

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Pogoda niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...