Informacje

 • Agencje kosmiczne łączą siły. Zbadają interakcje Słońca i Ziemi

  11-03-2019 14:40

  Druga wspólna misja Europy i Chin

  Rozłożenie pola magnetycznego na powierzchni Ziemi Foto: ESA/ATG medialab | Video: ESA

  Europejska Agencja Kosmiczna i Chińskie Narodowe Centrum Nauki Kosmicznej rozpoczynają współpracę nad misją, która ma dostarczyć więcej informacji na temat wzajemnego oddziaływania Słońca i Ziemi.

  Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Chińskie Narodowe Centrum Nauki Kosmicznej planują wspólnie zbudować statek kosmiczny, który ma zbadać oddziaływanie magnetyczne między Słońcem a Ziemią. Planowaną misję nazywano SMILE (Solar Wind Magnetosphere Ionosphere Link Explorer).

  Wznowienie badań

  Obie agencje chcą wznowić badania, które prowadziły w latach 2003-2007, podczas poprzedniej wspólnej misji o nazwie Double Star. Dwa chińskie satelity Tan Ce miały przez rok badać magnetosferę Ziemi oraz wpływ oddziaływania Słońca na naszą planetę. Dwukrotnie podjęto decyzję o przedłużeniu misji; oficjalnie zakończyła się po tym, jak TC-1 spłonął po wejściu w ziemską atmosferę.

  Konsekwencją oddziaływania Słońca jest tak zwana pogoda kosmiczna, która może wpływać na jakość i działanie satelitów, w tym na ich komunikację i nawigację.

  Misja SMILE ma ujawnić więcej faktów dotyczących interakcji Słońca i Ziemi. Dzięki temu przyszli konstruktorzy będą mogli wdrażać lepsze środki zapobiegawcze przed niekorzystnym oddziaływaniem promieniowania słonecznego na satelity.

  Zbadać dokładnie

  W SMILE będą wykorzystane cztery instrumenty - dwa z Chin oraz po jednym z Europy i Kanady. Brytyjska Agencja Kosmiczna chce, aby jedno z urządzeń wyposażone było w innowacyjną kamerę rentgenowską, która dostarczy materiałów na temat długości fal oraz tego, co dokładnie dzieje się, gdy naładowane cząstki pochodzące ze Słońca, uderzają w ziemskie pole magnetyczne.

  Agencje zamierzają rozpocząć misję SMILE w 2023 roku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju przez dłuższy czas ma płynąć zimne powietrze z północy....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie pod wpływem niżu Igor znad środkowego...