Informacje
 • Antarktyda traci lód od spodu

  02-12-2016 11:47 To wynik coraz cieplejszych wód oceanu
  Antarktyda traci lód od spodu

  Szczelina, dzięki której powstał lodowiec Pine Island

  NASA/Nathan Kurtz

  Lodowiec na Antarktydzie oddzielił się od szelfu w zaskakujący sposób. Coraz cieplejsza woda oceanów zaczęła roztapiać go od spodu. - Możemy zobaczyć upadek zachodniej Antarktydy podczas naszego życia - straszą naukowcy.

  Lodowiec Pine Island, część szelfu, który tworzy zachodnią Antarktydę, jest jednym z dwóch lodowców, który jak naukowcy twierdzą, ulega bardzo szybkiej regresji. Oznacza to, że topi się w większym tempie niż otaczające go masy lodowe. Naukowcy zbadali, że lodowiec ten oderwał się od szelfu dzięki szczelinie powstałej daleko od wybrzeża, czyli zaczął się topić głównie od spodu.

  Góra lodowa dzięki szczelnie

  W 2015 roku od lądolodu oderwała się góra lodowa. Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Ohio zauważyli coś dziwnego na zdjęciach satelitarnych zrobionych przed tym wydarzeniem. Na obrazach z 2013 roku zaobserwowali, że w najniższej części szelfu, oddalonej o ponad 30 km w głąb lądu, utworzyła się szczelina. W ciągu dwóch lat znacząco się powiększyła, do momentu kiedy przełamała się i utworzyła wielką górę lodową.

  Cieplejsza woda

  Naukowcy tłumaczą, że szczeliny wewnątrz kontynentu, które potem ułatwiają odrywaniu się lodowców, powstają na obrzeżach szelfu, gdzie lód jest cienki. Wiążą się z coraz wyższą temperaturą oceanów, dlatego lód rozpuszcza się nawet z dala od wybrzeża.

  - Nie zadajemy sobie już pytania czy zachodnia Antarktyda w ogóle się roztopi. Teraz pytanie brzmi kiedy - powiedział Ian Howat z Uniwersytetu Stanowego Ohio. - Szczeliny, jakie obserwujemy na Antarktydzie dowodzą, że jej tempo roztapiania się jest bardzo wysokie. Możemy zobaczyć upadek zachodniej Antarktydy podczas naszego życia - dodał.

  Eksperci stwierdzili, że podobne zjawiska, ale w mniejszej skali, zaobserwowali na Grenlandii.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...