Informacje

 • "Apelujemy, by słuchać i przestrzegać komunikatów". Jak przetrwać niszczycielskie burze

  13-08-2017 10:04

  Eksperci radzą, jak ochronić siebie i bliskich

  Jak zachować się podczas burzy?

  Foto: Flickr (CC BY 2.0) / pato garza; Film: TVN24

  Poniżej przedstawiamy szereg praktycznych porad, jak zachowywać się podczas burzy.

  Ostatnie burze okazały się tragiczne w skutkach: pięć ofiar śmiertelnych, wielu rannych i ogromne straty materialne w kilku województwach. Z uwagi na to, że sezon burzowy wciąż trwa, a zagrożenie jest więcej niż realne, eksperci zalecają, by podczas nawałnic reagować jak najszybciej i stosować się do poniższych zaleceń.

  Przede wszystkim: komunikaty

  Rzecznik prasowa Śląskiej Straży Pożarnej Aneta Gołębiowska nie ukrywa, że podstawą jest dostęp do informacji.

  - Apelujemy zawsze do państwa, by słuchać i - przede wszystkim - przestrzegać komunikatów, czytać prognozy i ostrzeżenia, które do nas docierają - radzi.

  Nasze następne kroki powinniśmy uzależnić od wielu czynników, jednak podstawą jest to, czy przebywamy w pomieszczeniu, czy też w szczerym polu.

  - To zależy, w jakim miejscu się znajdujemy - informuje kapitan. - Czy to jest burza czy burza z wichurą. Jeżeli przebywamy w domu, to musimy pozamykać wszystkie okna i drzwi, by nie wybiła i nie wyrwała ich wichura - dodaje.

  Gołębiowska bezwzględnie nakazuje też, by usunąć z balkonu lub tarasu wszelkie przedmioty, które - porwane przez wichurę - mogą stanowić niebezpieczeństwo dla nas lub dla przechodniów. W przypadku nawałnicy, należy schronić się w najniższych kondygnacjach, odsunąć od okien i drzwi, usiąść pod ścianą nośną.

  - Jeżeli jesteśmy w samochodzie, powinniśmy zaparkować w bezpiecznym miejscu na uboczu, na pewno nie pod drzewami i nie pod liniami energetycznymi - informuje. - W lesie jest o tyle niebezpiecznie, że piorun uderza w najwyższy punkt w terenie - dodaje.

  Podstawą jest jednak pełny dostęp do informacji, choćby do komunikatów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

  - Jeżeli otrzymujemy komunikat, to tego dnia nie wychodzimy ze schroniska na wycieczkę - informuje.

  Obejrzyj cały wywiad z rzecznik prasową:

  W gniazdkach, w wodzie, na powietrzu

  Kilku istotnych porad udzielił Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej.

  - Przede wszystkim słuchajmy prognoz pogody na antenie TVN24, gdyż państwo przekazujecie ostrzeżenia na bieżąco. Kiedy są zapowiadane takie zjawiska, kiedy je słyszymy i widzimy, powinniśmy ograniczyć wychodzenie z domów - radzi. - Pomimo upałów, powinniśmy pozamykać okna, wcześniej usuwając wszelkiego rodzaju przedmioty z balkonów i parapetów. Powinniśmy również wyłączyć te urządzenia, które nie muszą być podłączone do sieci, pomimo instalacji odgromowej, dla bezpieczeństwa warto wyłączyć - informuje Frątczak.

  - Kiedy nawałnica spotka nas na powietrzu, wracających z pracy, idących na zakupy, nie wolno szukać nam schronienia pod drzewami, słupami linii energetycznych, a także pod takimi lekkimi konstrukcjami jak wiaty autobusowe i tramwajowe - dodaje.

  - Kiedy wypoczywamy nad wodą w okresie wakacji, słyszymy odgłosy burzy, dopłyńmy do  brzegu wyjdźmy z wody, zabezpieczmy sprzęt i przeczekajmy nawałnicę w budynku lub też na brzegu. Oczywiście nie pod drzewem, czy też pod liniami energetycznymi - radzi Paweł Frątczak.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Fala bardzo ciepłego i suchego powietrza zbliża się do naszej części Europy. Obe...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem deszczowej zatoki niżowej z frontem atmosferycznym, post...