Informacje

 • Bałwan okazał się naleśnikiem.
  NASA pokazała kolejne zdjęcia

  12-02-2019 17:36

  Planetoida Ultima Thule znajduje się miliardy kilometrów od nas

  Planetoida Ultima Thule zaskoczyła naukowców Foto: NASA/Johns Hopkins Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute | Video: NASA

  Na początku stycznia NASA udostępniła zdjęcia pokazujące planetoidę Ultima Thule. Kształtem przypominała ona bałwana. Jak się jednak okazało, obiekt z bałwanem ma niewiele wspólnego, a naukowcom kojarzy się obecnie bardziej z naleśnikiem i orzechem włoskim.

  Analiza kolejnych zdjęć wykonanych przez sondę New Horizons wykazała, że planetoida Ultima Thule wygląda inaczej, niż pierwotnie uważano.

  Dwie części, z których się składa, nie są - jak się okazuje - kuliste, a płaskie. Co za tym idzie - bardziej niż bałwana przypominają naleśnik i orzech.

  To nie jest bałwan

  Dlaczego jednak pierwsze zdjęcia wprowadziły naukowców w błąd? Odpowiedź jest prosta. Zostały one zrobione pod innym kątem niż kolejne.

  - Większy płat nazywany "Ultima" bardziej przypomina wielki naleśnik, natomiast mniejszy płat nazywamy "Thule" i jest zbliżony kształtem do spłaszczonego i wydłużonego orzecha włoskiego - wyjaśniła w oświadczeniu NASA.

  - To naprawdę niesamowita sekwencja obrazów zrobiona przez statek kosmiczny, badający mały świat oddalony od ziemi o 6,5 miliarda kilometrów - powiedział główny badacz misji Alan Stern z Southwest Research Institute. - Nic takiego nie zostało wcześniej uwiecznione na zdjęciach - dodał.

  Centralny kadr nowej sekwencji zdjęć został zrobiony o godzinie 12.42 czasu wschodniego w Nowy Rok, kiedy sonda New Horizons znajdowała się około ośmiu tysięcy kilometrów za planetoidą i 6,5 miliarda kilometrów od Ziemi. Poprzednie zdjęcie, na którym planetoida przypominała bałwana, zostało zrobione półtorej godziny wcześniej, czyli o 11.08 czasu wschodniego.

   

  Czym jest Ultima Thule?

  Ultima Thule znajduje się w Pasie Kuipera. Jest to obszar rozciągający się za orbitą Neptuna. Znajduje się w nim wiele małych obiektów, będących pozostałościami po procesie formowania się Układu Słonecznego.

  Planetoida oficjalnie nazywana jest "2014 MU69" i jest najdalszym obiektem, w pobliżu którego znajdował się statek kosmiczny. Po raz pierwszy została odkryta przez Teleskop Hubble'a w 2014 roku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • kk
  Może to Startrek?
  ~Alex /2019-02-13 09:12

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Na początku tygodnia do Polski wtargnie lodowate powietrze z północy....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska znajdzie się pod wpływem zatoki niskiego ciśnien...