Informacje
 • "Brudne ptaki" sprzed stu lat. Dowód na to, że było znacznie gorzej

  13-10-2017 12:16 Naukowcy wiedzą, jak zanieczyszczone było powietrze w Chicago

  Okazy sprzed stu lat są odbarwione

  Foto i film: Field Museum/Kate Golembiewski

  Pracownicy muzeum odkryli, że dzięki badaniu śladów sadzy u ptaków sprzed stu lat jesteśmy w stanie uzmysłowić sobie, jak bardzo zanieczyszczone były niegdyś amerykańskie miasta.

  Górniczki zwyczajne to pełne wdzięku ptaki o białych brzuchach i żółtych podgardlach - choć nie zawsze tak było. Jeszcze sto lat temu powietrze w Stanach Zjednoczone było tak zanieczyszczone, że ich białe z natury pióra "zdobiła" sadza.

  Najnowszy raport amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk świadczy o tym, że analiza stopnia odbarwienia ptasich piór pozwoli nam uzgodnić historyczne zmiany zanieczyszczenia powietrza.

  Zły to ptak

  - Sadza na piórach górniczków zwyczajnych pozwoliła nam prześledzić zawartość węgla w powietrzu przez całe ubiegłe stulecie - stwierdził autor raportu Shane DuBay, student Uniwersytetu w Chicago oraz pracownik The Field Museum. - Odkryliśmy dzięki temu, że powietrze w naszym mieście było niegdyś znacznie bardziej zanieczyszczone niż nam się mogło wydawać - dodał.

  DuBay oraz jego współpracownik Carl Fuldner przebadali ponad tysiąc zakonserwowanych ptaków i to aż ze 135 ostatnich lat. Rezultaty przechodzą najśmielsze wyobrażenia.

  - Gdy spojrzysz w niebo nad Chicago, twoim oczom ukaże się nieskazitelny błękit. Lecz wystarczy porównać to ze smogiem w Pekinie czy Delhi, by uświadomoć sobie, jak niegdyś wyglądało Chicago czy Pittsburgh - informuje DuBay. - Wystarczyła nam kolekcja muzealna, by zdać sobie z tego sprawę - dodał.

  Jak sadza po kaczce

  Ornitolodzy zatrudnieni w The Field Museum od lat głowią się nad tym, dlaczego liczne okazy ptaków sprzed stulecia są zauważalnie "brudniejsze". Czarno na białym widać, że winowajcą jest sadza.

  - Wystarczy przejechać palcami po piórach, by na rękach został wyraźny ślad sadzy. Nakładamy białe rękawiczki, które szybko się brudzą. Zostają na nich ślady jak po atramencie na opuszkach palców - dodał DuBay. - Te ptaki właściwie pełniły funkcję fruwających filtrów do powietrza - dodał.

  Wyniki tych badań wydają się naprawdę zastanawiające, gdy już zdamy sobie sprawę z tego, że ptaki wymieniają cały swój "garnitur" w ciągu roku. To oznacza, że zgromadzona na piórach sadza to efekt jedynie roku życia w pobliżu metropolii.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • asdada
  i wmawiają nam że teraz wielkie trucie...
  ~r6vij6 /2017-10-13 17:03
 • Brudne ptaki
  Nie ma się czemu dziwić, zważywszy sposób ogrzewania mieszkań przed stu i więcej laty. Np. wystarczy obejrzeć fotografie starego Wrocławia z początku XX w. robione z wierzy kościoła garnizonowego lub Św. Krzyża. Szczególnie zapadło mi w pamięci zdjęcie zrobione z tego drugiego. Widok Breslau na stronę północno-zachodnią, drzewa bez liści co sugeruje porę jesienno-zimową. Nad miastem wiszą buro-szare opary spoza których ledwo przebija się zachodzące słońce. Z dziesiątek tysięcy kominów czynszowych kamienic unoszą się dymy. Być może spalany wówczas w paleniskach domowych węgiel był znacznie lepszej jakości niż dzisiaj, ale w swojej masie te kominy powodowały straszne zanieczyszczenie powietrza w mieście. Z pewnością był to też jeden z czynników powodujących, że średnia długość życia była znacznie krótsza niż dzisiaj. To oczywiście nie usprawiedliwia obecnej sytuacji, gdy zimowy smog wywołuje liczne schorzenia i wcześniejsze zgony. Ale jest to nieporównywalne z tym co było kiedyś.
  ~Januszz4 /2017-10-13 16:53

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...