Informacje
 • Brytyjczycy: tania i dostępna substancja może pomóc chorym z ciężkim przebiegiem COVID-19

  16-06-2020 18:40 Lek o nazwie deksametazon
  "Jestem autentycznie wstrząśnięty" Foto: PAP/EPA/KIM CHUL-SOO | Video: TVN24

  Zdaniem ekspertów z Wielkiej Brytanii tani i powszechnie dostępny lek może pomóc w walce z koronawirusem. Deksametazon, bo tak nazywa się substancja, działa u osób z ciężkim przebiegiem COVID-19 i, jak zaznaczają naukowcy, znacznie zmniejsza ryzyko śmierci.

  Analizy działania deksametazonu to część badań, podczas których testuje się istniejące już lekarstwa, aby sprawdzić czy mogą być skuteczne w leczeniu koronawirusa. Brytyjscy naukowcy są zdania, że dzięki lekowi u pacjentów korzystających z respiratorów ryzyko śmierci zmniejszyło się o prawie jedną trzecią. Z kolei u pacjentów wymagających wsparcia tlenem lek zmniejszył ryzyko zgonu o jedną piątą.

  Jak dodają, gdyby lek był stosowany od początku pandemii, w Wielkiej Brytanii mógłby ocalić do pięciu tysięcy osób. W krajach, gdzie pacjentów jest więcej, korzyści byłyby jeszcze większe.

  Lek jest już używany do zmniejszenia stanu zapalnego w wielu innych chorobach, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów i astma. Powstrzymuje niektóre następstwa, które mogą pojawiać się, gdy układ odpornościowy organizmu koncentruje się na przezwyciężeniu koronawirusa.

  Około 19 na 20 chorych z powodu koronawirusa dochodzi do zdrowia bez konieczności pobytu w szpitalu. Spośród hospitalizowanych większość również także zdrowieje, ale niektórzy wymagają dostaw tlenu lub wentylacji mechanicznej. Tych pacjentów nazywa się pacjentami wysokiego ryzyka i to im deksametazon wydaje się pomagać.

  "Wykazał znaczne zmniejszenie śmiertelności"

  Badanie prowadził zespół z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Wzięło w nim udział około sześciu tysięcy hospitalizowanych pacjentów. Dwa tysiące z nich przyjęło deksametazon, pozostali nie otrzymali leku. Następnie porównano wyniki obu grup pacjentów.

  Okazało się, że w przypadku pacjentów korzystających z respiratorów substancja zmniejszyła ryzyko zgonu z 40 do 28 procent. Dla pacjentów potrzebujących tlenu ryzyko zgonu zmalało z 25 do 20 procent.

  - To jedyny lek, który jak dotąd wykazał zmniejszenie śmiertelności w przypadku COVID-19 - i to znacznie. To wielki przełom - powiedział główny badacz, profesor Peter Horby.

  Drugi z naukowców prof. Martin Landray stwierdził, że wyniki badań sugerują, iż na każde osiem osób leczonych przy pomocy respiratorów można uratować jedno życie. U leczonych tlenem, dzięki wsparciu deksametazonu, do pełni sił wraca jedna osoba na około 20-25 chorych.

  - Istnieje wyraźna, wyraźna korzyść. Leczenie substancją trwa do 10 dni i kosztuje około pięciu funtów na pacjenta [niecałe 25 złotych - przyp. red.]. Więc zasadniczo ratowanie życia kosztuje 35 funtów [około 170 zł - przyp red.]. To środek, który jest dostępny na całym świecie - dodał.

  Landray zauważył też, że w razie potrzeby hospitalizowani pacjenci powinni otrzymać go bezzwłocznie, ale by nie stwarzać dodatkowego niebezpieczeństwa, wszyscy inni nie powinni wychodzić i kupować go do domowego leczenia.

  Deksametazon wydaje się nie wpływać na stan ludzi z łagodniejszymi objawami koronawirusa - tymi, którzy nie potrzebują dodatkowego wsparcia w oddychaniu.

  Szukanie środka

  Badania nad wykorzystywaniem przeciwko koronawirusowi leków, które są już w obiegu, trwają od marca. Analizowano wpływ środka na malarię, hydroksychlorochiny, jednak wobec tej substancji zaczęły pojawiać się obawy, że może zwiększać śmiertelność i powodować problemy z sercem.

  Inny medykament o nazwie remdesivir, lek antywirusowy, który wydaje się skracać czas rekonwalescencji u osób chorych na COVID-19, jest już zatwierdzony przez brytyjską Narodową Służbę Zdrowia (NHS).

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez kilka dni temperatura nie wszędzie zdoła przekroczyć chociażby 20 stopni. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...