Informacje
 • Czaszka sprzed milionów lat. "Ten osobnik to odpowiedź na wiele nurtujących nas pytań"

  30-08-2019 08:37 W Etiopii znaleziono czaszkę australopiteka

  Niezwykłe znalezisko. Po raz pierwszy możemy spojrzeć w twarz naszego przodka sprzed prawie czterech milionów lat. Naukowcy odkryli w Etiopii prawie kompletną czaszkę australopiteka i tym samym wpisali się do historii współczesnej antropologii. Materiał magazynu "Polska i Świat".

  To jeden z naszych praprzodków - Australopithecus anamensis. Pierwszy raz naukowcy pokazują jak mógł wyglądać.

  - Jest to jeden z takich bardzo starych przodków człowieka, któremu możemy rzeczywiście spojrzeć w twarz - powiedział Piotr Stanisławski z bloga crazynauka.pl.

  Przodek człowieka

  - Odkryta została czaszka prawie kompletna, co jest niesamowite. Mamy najstarszą czaszkę osobnika należącą do australopiteków - skomentował odkrycie profesor Bogusław Pawłowski, kierownik Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego. I to dzięki niej możliwe było stworzenie naukowej wizualizacji. Do tej pory odkrywano jedynie pojedyncze kości.

  - Były szczątki szkieletu, żuchwa, zęby, ale nie wiedzieliśmy jak wygląda ten osobnik, jeżeli chodzi o twarz - tłumaczył profesor Pawłowski.

  Czaszkę sprzed blisko czterech milionów lat znaleziono w Etiopii w 2016 roku. Amerykańscy naukowcy nie byli jednak pewni swojego odkrycia, więc dokumentowali i badali je aż do teraz.

  - Uważa się, że to osobnik męski. Miał pojemność czaszki około 370 centymetrów sześciennych, to znaczy mózg 380 gram, to de facto mniej niż współczesnego szympans - mówił profesor.

  Ewolucja

  - Ten osobnik to odpowiedź na wiele nurtujących nas pytań - powiedział Yohannes Haile-Selassie z Muzeum Historii Naturalnej w Cleveland.

  Bo ewolucja to wciąż wiele zagadek. Najnowsze okrycie może zrewolucjonizować i zweryfikować to, jak przebiegała. Według naukowców niektóre gatunki australopiteków mogły żyć ze sobą równolegle. Przez blisko 100 tysięcy lat.

  - Chyba największym błędem jest pokazywanie ewolucji jako rzędu coraz bardziej wyprostowanych postaci. To nie jest tak, że był jeden gatunek, spektakularnie wymierał i zastępował go następny. Ta ewolucja odbywała się w sposób ciągły, płynny. To wszystko się przenikało i to odkrycie to potwierdza - wyjaśnił Piotr Stanisławski z crazynauka.pl

  Do tej pory najbardziej znanym i najlepiej udokumentowanym ludzkim przodkiem była Lucy. Jej szczątki odkryto w 1974 roku - brakuje w nich jednak większości czaszki. Australopitek sprzed czterech milionów lat właśnie zapisuje się we współczesnej antropologicznej historii.

  - Będziemy mieć kolejną ikonę jak Lucy, o której mówi się, że to jest nasza babcia, to tu mamy dziadka - powiedział Piotr Stanisławski. I z tym przydomkiem nawet mu do twarzy.

  Zobacz cały materiał magazynu "Polska i Świat":

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • homo
  Trochę dłuższe siwe włosy i przypominał by takiego jednego,znanego
  ~Olo /2019-08-30 15:46
 • ciekawy?
  Gdzies tego goscia widzialem tylko gdzie.
  ~szpieg /2019-08-30 12:24
 • Tatuś?
  Tatuś?? Na zdjęciu widzę tatusia... jak żywy :)
  ~RabBinLadden /2019-08-30 12:05
 • czaszka.
  Tylko jeden.Powinno być mnóstwo skoro sie przekształciły w człowieka.Ale przeciez małpy maja się całkiem dobrze rodzą się ale nie przemieniają.Teoria ewolucji to tylko teoria nie fakt.Kolejna bajka dla nie oczytanych.naukowcy znów potrzebują pieniędzy tak samo jak ekolodzy.
  ~tok /2019-08-30 10:29
 • ojjj
  Dziadzia?
  ~woja /2019-08-30 10:12

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Pogoda niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...