Informacje

 • "Dippy to nasza gwiazda".
  Diplodok wyruszył w tournée

  11-02-2018 10:15

  Zobaczy go pięć milionów osób

  Odnaleziono ślady gruźlicy w szkielecie dinozaura Foto: APTN | Video: PAP/ Dominik Gajda, Dawid Surmik, Tomasz Szczygielski (CC BY 4.0)

  Diplodok Dippy to muzealna gwiazda światowego formatu. Po raz pierwszy od ponad wieku wyruszy w trasę po Wielkiej Brytanii, by cieszyć oczy gości.

  Londyńskie Muzeum Historii Naturalnej na jakiś czas pożegnało swoją gwiazdę. Jest nią Diplodok Dippy, który po raz pierwszy od ponad stulecia opuścił Londyn, by cieszyć oczy w innych zakątkach Wielkiej Brytanii.

  Jurajski celebryta

  Zdobiący podręczniki szkolne diplodok to prawdziwa sensacja paleontologii. Po wielu latach prac konserwatorskich postanowił wyruszyć w trzyletnie tournée po muzeach Wielkiej Brytanii. Rozpoczął ją w Muzeum Hrabstwa Dorset w Dorchester, jednak czeka go znacznie dłuższa trasa.

  - Cóż, Dippy to nasza gwiazda i pewnie gwiazdą będzie też w pozostałych muzeach. To chyba najważniejszy obiekt muzealny po "Monie Lizie", więc to zaszczyt, że mamy go u nas, w Dorchester - zapewnił dyrektor muzeum Jon Murden.

  Dippy został odnaleziony w Północnej Ameryce jeszcze w XIX wieku. Naukowcom udało się niemal całkowicie skompletować szkielet liczący sobie obecnie 292 kości. Wiadomo, że ten łagodny gigant zamieszkiwał obecne terytorium Ameryki Północnej "zaledwie" 150 milionów lat.

  Niech go zobaczą

  Szkielet trzeba było zabezpieczyć przed ewentualnymi uszkodzeniami. Zespoły ekspertów w Londynie i Kanadzie zadbali o to, by Dippy pokazał się od jak najlepszej strony.

  Ten ogromny gad mierzył aż 26 metrów od ogona do łba, i choć bez wątpienia nie należał do największych przedstawicieli jurajskiego świata, to w hrabstwie Dorset znalazło się tylko jedno muzeum, które mogło pomieścić "jego wysokość, diplodoka".

  Szacuje się, że szkielet podczas tournée zobaczy w sumie pięć milionów osób.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Gorące i suche dni z początku maja zostały zastąpione przez pochmurne niebo i ul...

Tomasz Wasilewski

alt

Spadek temperatury poprzedzi upalna pogoda w całej Polsce....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska będzie pod wpływem wyżu znad Karpat. ...