Informacje
 • Dwa grzyby z toksycznej kopalni. Połączone mogą ochronić nas przed groźnymi chorobami

  11-05-2017 15:37 Trwają prace nad nowym lekiem

  Poznaj 12 najgroźniejszych bakterii

  Foto: Shutterstock; foto: Fakty z Zagranicy

  Połączenie dwóch gatunków grzybów, które pozyskano z silnie toksycznej kopalni, dało bardzo ciekawe rezultaty. Okazało się, że powstał w ten sposób związek, który zabija cztery odporne na antybiotyki szczepy groźnych bakterii.

  Ten nieznany do tej pory związek przypomina znaną klasę antybiotyków, jednak zabija bakterie w zupełnie inny sposób. Co więcej już okazał się skuteczny w walce z bakteriami, które powodują wąglika i anginę.

  Niezwykłe źródło leku

  Dwa gatunki grzybów znaleziono w opuszczonej kopalni odkrywkowej miedzi Berkeley w miejscowości Butte w amerykańskim stanie Montana. Ma ona ponad 540 metrów głębokości i znajduje się w niej arsen oraz woda jest bardzo silnie zakwaszona.

  To zagłębienie wypełnione toksycznymi odpadami jest tak niebezpieczne, że jest znane jako śmiertelna pułapka dla gęsi śnieżnych. Kilka miesięcy temu tysiące migrujących ptaków przysiadły przy zanieczyszczonym zbiorniku i padły. Autopsja 342 gęsi znalezionych w zbiorniku ujawniła, że ich wnętrzności uległy poparzeniu, a także były na nich wrzody żołądkowe - objawy ekspozycji na wysokie stężenie miedzi, kadmu i arsenu.

  Badania odpornych organizmów

  Jednak kopalnia Berkeley nie zabija wszystkich organizmów. Szereg gatunków grzybów i bakterii świetnie się tam czuje, a od ponad dwóch dekad badają go chemicy z University of Montana - Andrea A. Stierle i Donald B. Stierle.

  Dotąd badacze zidentyfikowali grzyby Taxomyces andreanae, które są zdolne do zabijania komórek rakowych, a także organizmy, które są w stanie syntezować cząsteczki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwstarzeniowych.

  Współpraca grzybów

  Eksperymenty w łączeniu dwóch gatunków grzybów Penicillium poskutkowały niezwykłą współpracą organizmów w wyniku której powstawały nowe związki, które nie mogłyby tworzyć się samodzielnie.

  Struktura molekularna nowych związków o nazwie berkeleylakton A, wytwarzanych przez dwa gatunki grzybów przypomina znaną klasę antybiotyków, nazywaną makrolidami, jednak są one zabójcze dla wielu opornych na leczenie, szkodliwych bakterii.

  Inne niż pozostałe antybiotyki

  - Badania wykazały, że w przeciwieństwie do innych antybiotyków makrolidowych, berkeleylakton A nie hamuje syntezy białek, ani nie celuje w rybosom, co sugeruje nowy sposób działania jego jako antybiotyku - zauważają naukowcy.

  Badacze analizując strukturę berkeleylaktonu A, stwierdzili, że brakuje w nim zarówno cukrów, jak i podwójnego wiązania, charakterystycznych dla podobnych związków antybiotycznych.

  Jak wyjaśnia Melissae Fellet te dwie cechy strukturalne "uważa się za ważne dla właściwości antybiotycznych innych 16-członowych makrolidów wyizolowanych z bakterii lub grzybów".

  Potrzebne dalsze analizy

  Jak więc berkeleylaktonowi A udało się pokonać cztery odporne na antybiotyki szczepy gronkowca, bakterię powodującą wąglika (Bacillus anthracis), a także bakterie Streptococcus pyogenes, powodujące anginę oraz Candida albicans i Candida glabrata, odpowiedzialne za chorobotwórcze drożdże u ludzi?

  Obecnie jeszcze nie do końca wiadomo, jak dokładnie działa nowy antybiotyk. Jednak samo jego odnalezienie jest bardzo ważnym dokonaniem. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że zwalcza oporne na leczenie patogeny, które - o ile obecny trend się utrzyma - zabiją w nadchodzących dekadach miliony osób na całym świecie. Okazuje się więc, że w walce z niebezpiecznymi bakteriami mogą nam pomóc silnie toksyczne środowiska.

  Zobacz, co specjaliści mówią o bakteriach, które są oporne na antybiotyki:


   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Antybiotyki
  Trzeba myśleć przede wszystkim aby nie nadużywać antybiotyków u ludzi i zwierząt.

  Antybiotyki których już nie potrzebujemy oddawać do apteki a nie wyrzucać do śmieci albo spuszczać w toalecie. Na przykład nie powinno się sprzedawać mleka od krów które zachorowały i są faszerowane antybiotykami nawet ich zdrowe sąsiadki w obawie przed stratami. To co te krowy jedzą tez jest ważne.


  Marcin73 /2017-05-14 23:38

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Nicola znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...