Informacje
 • Dwa łaziki "skaczą" po asteroidzie. Zobacz zdjęcie z powierzchni

  25-09-2018 11:04 Są ponad 160 milionów kilometrów od Ziemi
  Niezwykły obiekt w Układzie Słonecznym Foto: HAYABUSA2@JAXA/Twitter | Video: Large Binocular Telescope Observatory

  Ponad 160 milionów kilometrów od Ziemi, na kawałku kosmicznej skały, dwa malutkie łaziki wykonały swoje pierwsze "podskoki". To pierwsze roboty, które dotarły na powierzchnię asteroidy.

  Bliźniacze łaziki znalazły się na szczycie szerokiej na osiem kilometrów asteroidy Ryugu w piątek. Trafiły tam dzięki swojej sondzie macierzystej o nazwie Hayabusa-2, która wędrówkę ku asteroidzie rozpoczęła w marcu 2015 roku. Za całość projektu odpowiada Japońska Narodowa Agencja Kosmiczna (JAXA).

  - Nie mogę znaleźć słów, by opisać swoją radość – powiedział kierownik projektu Yuichi Tsuda w komunikacie po tym, jak łaziki bezpiecznie dotarły na powierzchnię asteroidy.

  JAXA udostępniła dwa zdjęcia, które roboty wykonały tuż po odłączeniu się od sondy, a także jedno z powierzchni asteroidy.

  Trzymajcie kciuki za misję

  Łaziki, ochrzczone Rover-1a i Rover-1b, przypominają rozmiarem i kształtem puszki na ciastka. Są zasilane energią słoneczną. Ich zadaniem jest fotografowanie asteroidy oraz pobieranie danych na jej temat. W nadchodzących miesiącach do łazików mają dołączyć dwa lądowniki. Ponadto Hayabusa-2 ma strzelać w asteroidę, aby roboty mogły pobrać próbki materiałów znajdujących się pod powierzchnią. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, sonda zabierze je na Ziemię. Wtedy będzie to pierwsza misja, w której próbki asteroid typu C (często porównywanych do kapsuł czasu, ponieważ pochodzą z najwcześniejszych dni Układu Słonecznego) dotrą na Ziemię w celach badawczych.

  W ziemskich laboratoriach naukowcy chcą przeanalizować fragmenty asteroidy. To ma pomóc zrozumieć procesy, które pozwalają planetom stworzyć się z mieszanki gazu i pyłu.

  - Analizując asteroidy, dowiadujemy się więcej o wczesnych układach słonecznych i więcej o samym życiu - napisał na Twitterze członek Stowarzyszenia Planetarnego Bill Nye.  Jak stwierdził - "to wspaniale żyć w tym momencie historii podboju kosmosu".

  Sonda Hayabusa-2 zostanie na Ryugu do końca 2019 roku, a następnie obierze kurs na Ziemię. JAXA ma nadzieję na pobranie próbek z asteroidy w ciągu kolejnego roku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Sokół Milenium
  Sokół Milenium na trzecim zdjęciu. Klatka filmu z Imperium Kontr Atakuje.
  ~Warszawiak /2018-09-25 15:55
 • A jak coś przywloką?
  Naoglądaliśmy się Sci-Fi,, ale nikt nam nie zagwarantuje, że nie przyniosą nam jakiegoś obcego (życia).
  Albor /2018-09-25 14:41
 • fantazja
  160 mln km ?to już chyba niebo.
  ~kros52 /2018-09-25 14:19
 • Armagedon
  Bruce Willis był tam już kilkanaście lat temu :)
  ~fantulipan /2018-09-25 13:23
 • To niesamowite...
  ... czego my ludzie potrafimy dokonać. Dwie małe puszki naszpikowane elektroniką i mechaniką dotarły do kawałka kosmicznego kamulca, wylądowały na nim, skaczą po nim, robią mu zdjęcia i wysyłają to na Ziemię. I jeszcze planuje się przywiezienie próbek na Ziemię.
  A z drugiej strony trucie Matki Ziemi, parszywa polityka, fanatyzm religijny, chciwość korporacji. Kim jesteś człowieku?
  ~Istota z Ziemi /2018-09-25 12:07

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...