Ekstremalnie niebezpieczne rośliny. Wśród nich "jabłoń śmierci"

Mordownik jest piękny, ale niebezpieczny
Mordownik jest piękny, ale niebezpieczny
Yellowstone Gallery Collection
Mordownik jest piękny, ale niebezpiecznyYellowstone Gallery Collection

Wyglądają efektownie i przyciągają wzrok, ale potrafią być śmiertelnie niebezpieczne. Oto lista roślin, których należy unikać za wszelką cenę.

1. Szczwół plamisty (Conium maculatum L.)

Jest trującą rośliną z rodziny selerowatych, występuje na całym obszarze Polski oraz w północnej Afryce, zachodniej Azji i większości krajów europejskich. W starożytnej Grecji był wykorzystywany do egzekucji.

Od 6 do 8 listków - lub nawet mniejsza dawka nasion czy korzeni szczwołu prowadzi do zgonu. Substancja zakłóca połączenia nerwowo-mięśniowe ciała, co powoduje paraliż mięśni. Paraliż rozpoczyna się zazwyczaj od nóg i postępuje ku górze. Kiedy dociera do mięśni oddechowych, osoba, która ją zażyła, umiera.

Z kolei szalej jadowity jest rozprzestrzeniony na półkuli północnej, a w szczególności w regionach o klimacie umiarkowanym i zimnym.

Obie rośliny - szczwół i szalej - należą do tej samej rodziny. Cykuta, którą podano Sokratesowi, zawierała wyciąg z obu tych roślin.

2. Oleander pospolity (Nerium oleander L.)

Występuje na całym obszarze śródziemnomorskim od Maroka i Portugalii po Azję. Mimo swoich trujących właściwości oleander jest szeroko wykorzystywany jako roślina ozdobna. Można go także znaleźć w parkach, przy szkołach i w ogrodach w południowych i zachodnich regionach Stanów Zjednoczonych.

Liście, kwiaty i owoce zawierają substancje chemiczne znane jako glikozydy nasercowe, które, chociaż są terapeutyczne w minimalnych dawkach, mogą doprowadzić do zatrzymania akcji serca.

3. Tojad (Aconitum L.)

Rośnie na półkuli północnej, zwyczajowo bywa nazywany mordownikiem. Jego trujące właściwości są znane od setek lat. Kiedyś zatruwano nim strzały, by doprowadzić do szybkiej i bolesnej śmierci ofiary. Zawiera neurotoksyny i kardiotoksyny. Prowadzi do paraliżu mięśni serca i płuc.

I chociaż wygląda jak złożone motyle skrzydła, ta zachwycająca roślina jest śmiertelnie niebezpieczna.

4. Ageratina altissima (ang. white snakeroot)

Ta roślina jest tak silnie trująca, że picie mleka lub jedzenie mięsa krowy, która ją spożyła, prowadzi do poważnych chorób lub śmierci. Niepozorna zieleń skrywa tremetol, którego spożycie przez ludzi prowadzi do drgawek, wymiotów i poważnych problemów z jelitami.

Choroba spowodowana wtórnym spożyciem tremetolu była tak rozpowszechniona na początku XIX wieku, że została nazwana "chorobą mleczną". Szacuje się, że była wówczas odpowiedzialna za tysiące zgonów - w tym śmierć matki Abrahama Lincolna, Nancy Hanks Lincoln.

5. Brugmansja (Brugmansia)

Zwana także "trąbami anielskimi" występuje w Andach w Ameryce Południowej. Ma duże, wiszące i przypominające trąbki kwiaty, które mogą osiągać długość do 50 cm i 35 cm szerokości przy otworach. Spożycie rośliny w wielu przypadkach prowadzi do śmierci - to "zasługa" atropiny, toksyny, która znajduje się w jej kwiatach.

6. Difenbachia (Dieffenbachia)

Liście tej niebezpiecznej rodziny po kilku sekundach żucia wydzielają drobne rafidy, które prowadzą do poważnych podrażnień jamy ustnej, ślinotoku i omdleń.

Czasem podrażnienie staje się na tyle poważne, że prowadzi do odrętwienia języka i ściśnięcia się dróg oddechowych. W wyjątkowych przypadkach prowadzi to do śmierci.

7. Modligroszek różańcowy (Abrus precatorius)

Ta piękna roślina jest powszechnie spotykana w Indonezji, gdzie jej białe, czarne i czerwone strąki wykorzystywane są przy budowie grzechotek kayamb. Niestety, te same owoce są śmiertelnie niebezpieczne z uwagi na groźną glikoproteinę - abrynę.

Gdy tylko substancja wniknie do ran lub oczu, prowadzi do coraz poważniejszych zaburzeń funkcjonowania organizmu. Połknięte w całości owoce nie są tak niebezpieczne, gdyż soki żołądkowe zwykle nie są w stanie rozpuścić chroniącej je osłonki, ale połknięcie rozciętego lub rozgniecionego owocu w większości przypadków prowadzi do śmierci w ciągu czterech dni.

Ta roślina, pomimo tego, że jest śmiertelnie niebezpieczna, wykorzystywana była jako środek antykoncepcyjny oraz poronny.

8. Manchineel "jabłoń śmierci" (Hippomane mancinella)

To bez wątpienia najniebezpieczniejsze drzewo na świecie i jako takie figuruje w Księdze Rekordów Guinessa. Powszechnie występuje w krajach obu Ameryk. Nie tylko jego drobne, zielone jabłuszka są śmiertelnie niebezpieczne: nawet stanie pod drzewem podczas deszczu może doprowadzić do torsji. Jego biała żywica prowadzi do bardzo silnych reakcji alergicznych. Potężna wysypka, duszności, problemy z oddychaniem - to jedynie niektóre efekty narażenia organizmu na działanie forbolu, jednej z wielu toksyn zawartych w żywicy.

Każdy element tego drzewa jest morderczy. Jabłuszka - w najlepszym wypadku - powodują zapalenie jelit i żołądka. Woda spływająca z liści prowadzi do potężnych reakcji alergicznych. Nawet spalenie tego drzewa jest niebezpieczne: dym może spowodować ślepotę lub tymczasową utratę wzroku. Na każdym okazie tego drzewa w rezerwatach maluje się ogromny znak "X" - nie dotykać pod żadnym pozorem.

9. Cerbera złocista (Cerbera odollam)

Znane też jako "drzewo samobójców", to drzewo należy do tej samej rodziny, co śmiercionośny oleander. Jego nasiona zawierają cerberynę - substancję, która paraliżuje tkankę mięśniową serca i prowadzi do zmian w rytmie jego bicia, zawałów i - często - śmierci. Niewiele mniej niebezpieczny jest sok mleczny drzewa.

Niegdyś było to ulubione drzewo trucicieli i samobójców z uwagi na niezbyt wyrazisty smak. W XIX wieku nasiona cerbery złocistej spożywano podczas tak zwanego "sądu bożego". Występuje głównie na wyspach Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku.

10. Rącznik pospolity (Ricinus communis L.)

Rącznik, choć powszechnie występuje w ogrodach na całym świecie, jest uznany za jedną z najbardziej śmiercionośnych roślin. Wywodzi się z Afryki, ale jako roślina ozdobna zadomowiła się w europejskich miastach i parkach w XIX wieku. Pozyskiwana z niego toksyna, rycyna, przez setki lat wykorzystywana była przed skrytobójców. Kilka nasion tej rośliny prowadzi do bolesnej śmierci. Po 36 godzinach od zażycia pojawia się bardzo wysoka gorączka, a śmierć następuje po okresie od trzech do pięciu dni.

Rycyna jest szczególnie groźna dla ludzi, gdyż - dla przykładu - zjedzenie śmiertelnej dla człowieka dawki przez kaczkę spowoduje jej śmierć dopiero po 80 dniach.

Autor: AP,sj/ja / Źródło: Britannica.com, io9.gizmodo.com, eduscience.pl, Wikipedia

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Wielu z nas nie może doczekać się długiego weekendu majowego, który w tym roku może okazać się szczególnie długi. O tym, co czeka nas w te dni w pogodzie, przeczytasz we wstępnej prognozie pogody przygotowanej przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary napłynął nad południową Grecję. Sprawił, że we wtorek niebo "zapłonęło" nad Koryntem. Na Krecie termometry pokazały miejscami ponad 30 stopni Celsjusza.

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Źródło:
ENEX, apnews.com

Pogoda na jutro, czyli na środę. W nocy temperatura spadnie miejscami poniżej zera stopni. W dzień pojawią się opady deszczu, a w górach śniegu. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na jutro - środa, 24.04. Nocą chwyci miejscami mróz, w dzień będzie padać

Pogoda na jutro - środa, 24.04. Nocą chwyci miejscami mróz, w dzień będzie padać

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy meteorologiczne pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed spadkiem temperatury poniżej zera. Obowiązuje też prognoza zagrożeń. Wynika z niej, że spadnie śnieg i pojawią się oblodzenia.

Alerty IMGW w 10 województwach. Na horyzoncie powrót śniegu

Alerty IMGW w 10 województwach. Na horyzoncie powrót śniegu

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Wir niżowy Biruta przyniesie do Polski opady deszczu, miejscami popada też deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Pod koniec tygodnia aura zacznie się zmieniać. Sprawdź, kiedy zrobi się cieplej.

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

Już w tym tygodniu będziemy mogli obserwować na niebie pełnię Różowego Księżyca. Zjawisko zbiegnie się w czasie ze szczytem dwóch rojów meteorów. Niebo będą przecinać Lirydy i mniej znane pi Puppidy.

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Lodowe włosy pojawiły się w Tatrzańskim Parku Narodowym. Do ich powstania konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne i obecność pewnego niepozornego organizmu.

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Źródło:
TPN, tvnmeteo.pl

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego UW zidentyfikowali najjaśniejszą i prawdopodobnie najmłodszą cefeidę znaną w Drodze Mlecznej. Jak podkreślono, ma ona rekordowo długi okres pulsacji wśród tego typu gwiazd w naszej galaktyce, a to odkrycie pokazuje, że Droga Mleczna nie jest pod tym względem wyjątkiem.

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Samica strusia z zoo w mieście Topeka w amerykańskim stanie Kansas wyrwała pracownikowi ogrodu klucze i połknęła je. Zwierzę nie przeżyło.

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Źródło:
wibw.com, tvnmeteo.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters