Ekstremalnie niebezpieczne rośliny. Wśród nich "jabłoń śmierci"

Mordownik jest piękny, ale niebezpieczny
Mordownik jest piękny, ale niebezpieczny
Yellowstone Gallery Collection
Mordownik jest piękny, ale niebezpiecznyYellowstone Gallery Collection

Wyglądają efektownie i przyciągają wzrok, ale potrafią być śmiertelnie niebezpieczne. Oto lista roślin, których należy unikać za wszelką cenę.

1. Szczwół plamisty (Conium maculatum L.)

Jest trującą rośliną z rodziny selerowatych, występuje na całym obszarze Polski oraz w północnej Afryce, zachodniej Azji i większości krajów europejskich. W starożytnej Grecji był wykorzystywany do egzekucji.

Od 6 do 8 listków - lub nawet mniejsza dawka nasion czy korzeni szczwołu prowadzi do zgonu. Substancja zakłóca połączenia nerwowo-mięśniowe ciała, co powoduje paraliż mięśni. Paraliż rozpoczyna się zazwyczaj od nóg i postępuje ku górze. Kiedy dociera do mięśni oddechowych, osoba, która ją zażyła, umiera.

Z kolei szalej jadowity jest rozprzestrzeniony na półkuli północnej, a w szczególności w regionach o klimacie umiarkowanym i zimnym.

Obie rośliny - szczwół i szalej - należą do tej samej rodziny. Cykuta, którą podano Sokratesowi, zawierała wyciąg z obu tych roślin.

2. Oleander pospolity (Nerium oleander L.)

Występuje na całym obszarze śródziemnomorskim od Maroka i Portugalii po Azję. Mimo swoich trujących właściwości oleander jest szeroko wykorzystywany jako roślina ozdobna. Można go także znaleźć w parkach, przy szkołach i w ogrodach w południowych i zachodnich regionach Stanów Zjednoczonych.

Liście, kwiaty i owoce zawierają substancje chemiczne znane jako glikozydy nasercowe, które, chociaż są terapeutyczne w minimalnych dawkach, mogą doprowadzić do zatrzymania akcji serca.

3. Tojad (Aconitum L.)

Rośnie na półkuli północnej, zwyczajowo bywa nazywany mordownikiem. Jego trujące właściwości są znane od setek lat. Kiedyś zatruwano nim strzały, by doprowadzić do szybkiej i bolesnej śmierci ofiary. Zawiera neurotoksyny i kardiotoksyny. Prowadzi do paraliżu mięśni serca i płuc.

I chociaż wygląda jak złożone motyle skrzydła, ta zachwycająca roślina jest śmiertelnie niebezpieczna.

4. Ageratina altissima (ang. white snakeroot)

Ta roślina jest tak silnie trująca, że picie mleka lub jedzenie mięsa krowy, która ją spożyła, prowadzi do poważnych chorób lub śmierci. Niepozorna zieleń skrywa tremetol, którego spożycie przez ludzi prowadzi do drgawek, wymiotów i poważnych problemów z jelitami.

Choroba spowodowana wtórnym spożyciem tremetolu była tak rozpowszechniona na początku XIX wieku, że została nazwana "chorobą mleczną". Szacuje się, że była wówczas odpowiedzialna za tysiące zgonów - w tym śmierć matki Abrahama Lincolna, Nancy Hanks Lincoln.

5. Brugmansja (Brugmansia)

Zwana także "trąbami anielskimi" występuje w Andach w Ameryce Południowej. Ma duże, wiszące i przypominające trąbki kwiaty, które mogą osiągać długość do 50 cm i 35 cm szerokości przy otworach. Spożycie rośliny w wielu przypadkach prowadzi do śmierci - to "zasługa" atropiny, toksyny, która znajduje się w jej kwiatach.

6. Difenbachia (Dieffenbachia)

Liście tej niebezpiecznej rodziny po kilku sekundach żucia wydzielają drobne rafidy, które prowadzą do poważnych podrażnień jamy ustnej, ślinotoku i omdleń.

Czasem podrażnienie staje się na tyle poważne, że prowadzi do odrętwienia języka i ściśnięcia się dróg oddechowych. W wyjątkowych przypadkach prowadzi to do śmierci.

7. Modligroszek różańcowy (Abrus precatorius)

Ta piękna roślina jest powszechnie spotykana w Indonezji, gdzie jej białe, czarne i czerwone strąki wykorzystywane są przy budowie grzechotek kayamb. Niestety, te same owoce są śmiertelnie niebezpieczne z uwagi na groźną glikoproteinę - abrynę.

Gdy tylko substancja wniknie do ran lub oczu, prowadzi do coraz poważniejszych zaburzeń funkcjonowania organizmu. Połknięte w całości owoce nie są tak niebezpieczne, gdyż soki żołądkowe zwykle nie są w stanie rozpuścić chroniącej je osłonki, ale połknięcie rozciętego lub rozgniecionego owocu w większości przypadków prowadzi do śmierci w ciągu czterech dni.

Ta roślina, pomimo tego, że jest śmiertelnie niebezpieczna, wykorzystywana była jako środek antykoncepcyjny oraz poronny.

8. Manchineel "jabłoń śmierci" (Hippomane mancinella)

To bez wątpienia najniebezpieczniejsze drzewo na świecie i jako takie figuruje w Księdze Rekordów Guinessa. Powszechnie występuje w krajach obu Ameryk. Nie tylko jego drobne, zielone jabłuszka są śmiertelnie niebezpieczne: nawet stanie pod drzewem podczas deszczu może doprowadzić do torsji. Jego biała żywica prowadzi do bardzo silnych reakcji alergicznych. Potężna wysypka, duszności, problemy z oddychaniem - to jedynie niektóre efekty narażenia organizmu na działanie forbolu, jednej z wielu toksyn zawartych w żywicy.

Każdy element tego drzewa jest morderczy. Jabłuszka - w najlepszym wypadku - powodują zapalenie jelit i żołądka. Woda spływająca z liści prowadzi do potężnych reakcji alergicznych. Nawet spalenie tego drzewa jest niebezpieczne: dym może spowodować ślepotę lub tymczasową utratę wzroku. Na każdym okazie tego drzewa w rezerwatach maluje się ogromny znak "X" - nie dotykać pod żadnym pozorem.

9. Cerbera złocista (Cerbera odollam)

Znane też jako "drzewo samobójców", to drzewo należy do tej samej rodziny, co śmiercionośny oleander. Jego nasiona zawierają cerberynę - substancję, która paraliżuje tkankę mięśniową serca i prowadzi do zmian w rytmie jego bicia, zawałów i - często - śmierci. Niewiele mniej niebezpieczny jest sok mleczny drzewa.

Niegdyś było to ulubione drzewo trucicieli i samobójców z uwagi na niezbyt wyrazisty smak. W XIX wieku nasiona cerbery złocistej spożywano podczas tak zwanego "sądu bożego". Występuje głównie na wyspach Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku.

10. Rącznik pospolity (Ricinus communis L.)

Rącznik, choć powszechnie występuje w ogrodach na całym świecie, jest uznany za jedną z najbardziej śmiercionośnych roślin. Wywodzi się z Afryki, ale jako roślina ozdobna zadomowiła się w europejskich miastach i parkach w XIX wieku. Pozyskiwana z niego toksyna, rycyna, przez setki lat wykorzystywana była przed skrytobójców. Kilka nasion tej rośliny prowadzi do bolesnej śmierci. Po 36 godzinach od zażycia pojawia się bardzo wysoka gorączka, a śmierć następuje po okresie od trzech do pięciu dni.

Rycyna jest szczególnie groźna dla ludzi, gdyż - dla przykładu - zjedzenie śmiertelnej dla człowieka dawki przez kaczkę spowoduje jej śmierć dopiero po 80 dniach.

Autor: AP,sj/ja / Źródło: Britannica.com, io9.gizmodo.com, eduscience.pl, Wikipedia

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał prognozę zagrożeń na kolejne dni. Wynika z niej, że pogoda w weekend będzie bliższa zimowej niż wiosennej. Miejscami spadnie śnieg, poza tym w wielu regionach kraju dokuczą przymrozki. W poniedziałek obejmą już one cały kraj.

Pogoda w weekend będzie bliższa zimowej. Spodziewamy się alertów przed śniegiem

Pogoda w weekend będzie bliższa zimowej. Spodziewamy się alertów przed śniegiem

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W kwietniu pogoda jest bardzo zmienna - raz letnia, raz zimowa - o czym mogliśmy się przekonać w ostatnim czasie. Mamy za sobą letnią Wielkanoc, a teraz w części kraju spadł śnieg. W piątek rano biało było w Bukowinie Tatrzańskiej.

W Bukowinie Tatrzańskiej leży śnieg. "Na początku stycznia nie zaznałam takich widoków"

W Bukowinie Tatrzańskiej leży śnieg. "Na początku stycznia nie zaznałam takich widoków"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Skamieniałe szczątki gigantycznego węża, który mógł mierzyć nawet 15 metrów, odkryto na terenie kopalni węgla brunatnego w miejscowości Panandhro w stanie Gudżarat, w zachodniej części Indii. Naukowcy nazwali gada Vasuki indicus.

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

Powódź nawiedziła południowo-wschodnią część Iranu. Są ofiary śmiertelne - informują media. Władze apelują do mieszkańców o uważanie na krokodyle, które za sprawą wysokiej wody mogą przemieszczać się w inne miejsca ze swoich naturalnych siedlisk.

Powódź w Iranie. Ofiary śmiertelne, brak wody pitnej i ostrzeżenie przed krokodylami

Powódź w Iranie. Ofiary śmiertelne, brak wody pitnej i ostrzeżenie przed krokodylami

Źródło:
Reuters, CNN, Iran International

Główne lotnisko w Dubaju zaczyna powoli wracać do pracy po zakłóceniach związanych z powodziami. Utrudnień doświadczyło i wciąż doświadcza wielu pasażerów. - Po dwudziestu siedmiu godzinach czekania na lotnisku linie proponują nam lot powrotny dopiero 23 kwietnia - przekazała w czwartek Polka znajdująca się na lotnisku.

"Chaos nie do opisania". Sytuacja na lotnisku w Dubaju

"Chaos nie do opisania". Sytuacja na lotnisku w Dubaju

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Pogoda na dziś. Piątek 19.04 przyniesie nam pochmurną, chłodną i wilgotną aurę. Lokalnie spodziewane są opady deszczu, a temperatura nie przekroczy 10 stopni Celsjusza. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne.

Pogoda na dziś - piątek 19.04. Tuż przed weekendem zachmurzone niebo i niekorzystny biomet

Pogoda na dziś - piątek 19.04. Tuż przed weekendem zachmurzone niebo i niekorzystny biomet

Źródło:
tvnmeteo.pl

Porzucone samochody, zalane drogi, sklepy z opróżnionymi półkami - tak wyglądał Dubaj w czwartek, dwa dni po obfitych opadach deszczu, które sparaliżowały pustynną metropolię. Wciąż występowały również utrudnienia na międzynarodowym lotnisku w Dubaju. W relacjach świadków szczególnie podkreślana była niezwykła gwałtowność zjawiska.

"Inwazja kosmitów", "apokalipsa". Krajobraz Dubaju po najgorszej burzy od dekad

"Inwazja kosmitów", "apokalipsa". Krajobraz Dubaju po najgorszej burzy od dekad

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Guardian, CNN, BBC

Po gorącym, wręcz letnim początku kwietnia przeżywamy bolesne ochłodzenie. Jaka będzie druga połowa kwietnia i co pokazuje prognoza pogody na majówkę 2024? Najświeższe wyliczenia modeli meteorologicznych przejrzała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita zostanie w tym roku wyniesiony na orbitę okołoziemską. Technologia wykorzystana do jego budowy w przyszłości może zostać użyta także podczas misji w stronę Srebrnego Globu. Reporter TVN24 BiS Hubert Kijek był jedną z pierwszych osób, która miała okazję zobaczyć ten wyjątkowy sprzęt na żywo i porozmawiać z jego twórcami.

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 12 osób odniosło rany w wyniku trzęsienia ziemi, które w czwartkową noc nawiedziło Japonię. Wstrząsy o magnitudzie 6,6 spowodowały uszkodzenia budynków i dróg oraz przerwy w dostawie wody. Epicentrum zjawiska znajdowało się w strefie, która z uwagi na aktywność sejsmiczną znajduje się pod baczną obserwacją.

12 osób rannych po silnym trzęsieniu ziemi. "Uniknęliśmy najgorszego"

12 osób rannych po silnym trzęsieniu ziemi. "Uniknęliśmy najgorszego"

Źródło:
Kyodo News, NHK

Kolejne dni przyniosą nam wiele niespokojnych chwil w pogodzie. Wiry niżowe będą wysyłały w naszą stronę kolejne fronty atmosferyczne, przynoszące ze sobą chmury, deszcz, a lokalnie nawet opady śniegu. Nocami temperatura przy gruncie spadnie do zaledwie -5 stopni Celsjusza.

Wiry niżowe sprawią, że w weekend miejscami sypnie śniegiem

Wiry niżowe sprawią, że w weekend miejscami sypnie śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nieproszony gość spowodował wstrzymanie odjazdu i aż 17-minutowe opóźnienie superszybkiego pociągu Shinkansen w Japonii. Pasażer zgłosił, że 40-centymetrowy wąż pełza między siedzeniami jednego z wagonów. Uznano za konieczne podstawienie innego składu.

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

Źródło:
CNN, Japan Times

Nagłe opady deszczu i krupy śnieżnej nawiedziły w czwartek Poznań, czego na własnej skórze doświadczył reporter TVN24 Aleksander Przybylski. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, nad Polską przechodziła wtedy masa zimnego, niestabilnego powietrza, która napędzała te pogodowe zmiany.

Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Słonica o imieniu Viola uciekła we wtorek z wędrownego cyrku odwiedzającego miasto Butte w stanie Montana. "Spacerowała sobie ulicą, pokonała jedną lub dwie przecznice" - informował szeryf.

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Źródło:
Reuters

Doszło do kolejnej erupcji wulkanu Ruang położonego na indonezyjskiej wyspie o takiej samej nazwie. Władze wydały ostrzeżenie przed tsunami. Zamknięto też międzynarodowe lotnisko w mieście Manado.

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Źródło:
Reuters, PAP, CNN

Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiedziła potężna ulewa. Ulice w Dubaju zamieniły się w rwące potoki. Dubajska policja uratowała kota, który kurczowo trzymał się łapami klamki zalanego samochodu.

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Na terenie jednej z posiadłości w mieście Wagga Wagga w Australii w wyschniętym potoku znaleziono ponad 500 martwych koni. Władze stanu Nowa Południowa Walia i lokalna policja wszczęły szeroko zakrojone śledztwo - podały lokalne media.

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Źródło:
ABC, PAP, The Guardian

Chociaż mamy połowę kwietnia, to w polskich lasach pojawiły się już grzyby. I to takie, których występowanie przypada zwykle na początek maja. - Wegetacja rozpoczęła się już trzy-cztery tygodnie wcześniej niż zwykle - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Wiesław Kamiński, grzyboznawca. Jakie grzyby można już spotkać?

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Największe od 75 lat opady deszczu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie. - Woda na największej ulicy miała ponad metr głębokości, na 11 godzin utknąłem w samochodzie obok setek innych kierowców - powiedział Samir Saleh Din, mieszkaniec Dubaju.

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Ciepły początek kwietnia spowodował, że na tatrzańskich szlakach możemy natknąć się na jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Jad może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych lub uczulonych, dlatego kiedy dojdzie do ukąszenia, zawsze należy zadzwonić po pomoc.

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W samolot Polskich Linii Lotniczych LOT nad Szczecinem uderzył piorun. Maszyna musiała zawrócić do Warszawy.

Piorun uderzył w samolot LOT

Piorun uderzył w samolot LOT

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w zoo w Eupatorii w nocy z poniedziałku na wtorek. Ogród zoologiczny położony jest na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie. Jak podał portal Krym.Realii, tamtejsza filia Radia Swoboda, w wyniku żywiołu zginęło ponad 200 zwierząt.

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Źródło:
PAP, novinite.com, Krym.Realii

Co najmniej 19 osób zginęło w wyniku gwałtownych powodzi w Omanie. Większość ofiar to dzieci - podał w poniedziałek dziennik "Times of Oman", powołując się dane władz w Maskacie. Ewakuowano ponad tysiąc osób ze szkół.

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Źródło:
PAP, Reuters, "Times of Oman"

Kawałek metalu, który 8 marca spadł na dom Alejandra Otero w Naples na Florydzie, pochodził z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – potwierdziła w poniedziałek NASA. Obiekt uszkodził dach budynku i przebił się przez jego dwa piętra. 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Źródło:
ABC News, TVN24.pl

Ląduje w filiżance wielu z nas każdego dnia, a niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej poranka. Badacze z Uniwersytetu w Buffalo, którzy przyjrzeli się przeszłości kawy, ustalili właśnie, że jej najpopularniejszy gatunek zaczął pojawiać się na pierwszych krzewach już ponad pół miliona lat temu.

Naukowcy obliczyli, ile lat ma najpopularniejsza kawa na świecie

Naukowcy obliczyli, ile lat ma najpopularniejsza kawa na świecie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Rozpoczęło się czwarte światowe blaknięcie raf koralowych. Jak potwierdzili badacze z amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, doszło do niego w ponad połowie wodnych ekosystemów. Chociaż proces ten do tej pory był odwracalny, naukowcy obawiają się, że tym razem stracimy wiele raf.

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Źródło:
Reuters, NOAA

Nowy gatunek mrówki, nazwany na cześć Lorda Voldemorta, czarnego charakteru z serii "Harry Potter", został odkryty w Australii. Jak tłumaczyli badacze, którzy wpadli na jego ślad, owad ma sporo wspólnego z Mrocznym Panem - ma smukłe i wydłużone ciało, a swoje dnie spędza w ciemnościach.

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Źródło:
University of Western Australia

Charakterystyczny ślad na powierzchni Plutona przypominający serce najprawdopodobniej powstał w wyniku zderzenia z innym ciałem niebieskim. Doszło do niego, gdy karłowata planeta była jeszcze młoda. Nietypowy sposób kolizji wyjaśnia zarówno kształt, jak i na pozór niemożliwe położenie struktury.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Źródło:
The University of Arizona

Nawałnice nawiedziły w weekend Pakistan. Jak przekazały lokalne władze, gwałtowna aura przyczyniła się do śmierci ponad 40 osób. Ponad połowa z nich zginęła w wyniku rażenia piorunem. W południowo-zachodnich częściach kraju wprowadzono stan wyjątkowy.

W trzy dni w wyniku rażenia piorunem zmarło prawie 30 osób

W trzy dni w wyniku rażenia piorunem zmarło prawie 30 osób

Źródło:
PAP, Times of India

Kazachstan zmaga się z największą od 80 lat powodzią. Żywioł pustoszy ogromne obszary kraju, niesie ze sobą także ryzyko rozprzestrzenienia się niebezpiecznych chorób zakaźnych, między innymi wąglika. Dzieje się tak dlatego, że woda podmywa miejsca, w których składowane były szczątki zabitych i chorych zwierząt - podał w poniedziałek portal spik.kz.

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Źródło:
PAP, spik.kz, tass.com, kt.kz