Trzęsienie ziemi w pobliżu Fidżi. Miało magnitudę 8.2 - 19-08-2018
Na południowym Pacyfiku, w pobliżu wyspy Tonga i Fidżi, wystąpiło trzęsienie ziemi. Ze względu na znaczną głębokość nie ma zagrożenia tsunami. czytaj dalej
Jak poinformował, wraz z zespołem opracował sposób na wspomaganie fundamentów budynków, które znajdują się na terenach narażonych na trzęsienia ziemi. Kluczowym elementem opracowanego przez niego wzmacniającego tworzywa jest guma z zużytych opon samochodowych.
Poza gumą w skład materiału wchodzi gleba. Bernal-Sanchez w przyszłości chciałby pozyskiwać ją z obszaru, na którym znajdowałby się wzmacniany budynek. Fundamenty wzmocnione mieszanką miałyby pochłaniać znaczną część energii pochodzącej ze wstrząsów sejsmicznych. Bernal-Sanchez dodał, że zna badania, które wykazały, że wprowadzenie do gleby cząsteczek gumy zwiększa jej zdolność do rozpraszania energii. Odpowiednią konsystencję miksturze zapewnia sztywność cząstek piasku zawartych w glebie oraz tarcie między nimi.
Bernal-Sanchez podkreślił, że kluczem do sukcesu jest określenie odpowiednich proporcji gumy i ziemi. Na razie zespół testuje nową technologię na małych modelach i symulacjach komputerowych. Aby jednak ocenić, czy tworzywo spełnia swoją funkcję, potrzebne jest prawdziwe trzęsienie ziemi.
Źródło: sciencealert.com
Autor: ao/map
Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!
Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...
Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...
Komentarzy 0