Informacje

 • Jagody poprawiają pracę mózgu u starszych osób

  09-03-2017 16:40

  Tak wynika z nowych badań

  Jagody poprawiają pracę mózgu u starszych osób

  Jagody korzystnie wpływają na pracę mózgu

  Shutterstock

  Brytyjscy naukowcy zbadali wpływ skoncentrowanego soku z jagód na zdrowie starszych osób. Okazało się, że poprawia on wiele funkcji mózgu.

  Opracowanie powstało na Uniwersytecie w Exeter w południowo-zachodniej Anglii. Wyniki analizy opublikowano w czasopiśmie "Applied Physiology, Nutrition and Metabolism".

  Skoncentrowany sok

  Badania przeprowadzono na grupie 26 zdrowych osób w wieku od 65 do 77 lat. Części uczestników (12 osobom) przez 12 tygodni podawano raz dziennie skoncentrowany sok z jagód, odpowiadający 230 gramom tych owoców. Pozostałych 14 osób otrzymywało placebo.

  Wszyscy uczestnicy podczas trwania eksperymentu mieli trzymać się swojej normalnej diety. W badaniach nie brały udziału osoby, które jadły więcej niż pięć porcji owoców i warzyw dziennie.

  Jagody poprawiały funkcje mózgu

  Przed i po okresie 12 tygodni uczestnicy wzięli udział w testach poznawczych, podczas których skaner MRI (obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego) monitorował funkcje ich mózgu. Zmierzono także przepływ krwi w mózgu.

  W porównaniu do osób, którym podawano placebo, w grupie która dostawała sok z jagód, aktywność mózgu znacznie wzrosła.

  Po przeprowadzeniu testów poznawczych okazało się, że uczestnikom badania poprawiły się funkcje poznawcze, przepływ krwi do mózgu i aktywność mózgu. Pojawiły się także dowody na to, że osobom spożywającym sok z jagód poprawiła się pamięć.

  Od zawsze wiadomo, że jedzenie owoców i warzyw jest zdrowe. Jagody np. zawierają dużo flawonoidów, które posiadają przeciwutleniacze i właściwości przeciwzapalne.

  - Nasze funkcje poznawcze pogarszają się, gdy się starzejemy, ale wcześniejsze badania wykazały, że funkcje poznawcze są lepiej zachowane u zdrowych osób starszych, których dieta jest bogata w żywność pochodzenia roślinnego - powiedziała dr Joanna Bowtell, kierownik "Sport and Health Sciences" na Uniwersytecie w Exeter.

  Istotne wyniki w krótkim czasie

  - W tych badaniach pokazaliśmy, że podczas jedynie 12 tygodni picia codziennie 30 mililitrów skoncentrowanego soku z jagód, w tej grupie zdrowych starszych osób poprawił się przepływ krwi w mózgu, aktywność mózgu, a także kilka aspektów pracy pamięci - dodała ekspertka.

  Wcześniejsze badania wykazały, że gdy spożywa się więcej owoców i warzyw, spada ryzyko demencji. Funkcje poznawcze są też na lepszym poziomie u osób starszych, które są zdrowe i których dieta jest bogata w żywność pochodzenia roślinnego.

  Flawonoidy, których jest dużo w roślinach odgrywają ważną rolę w wywoływaniu takich efektów, jakie wykazano w badaniach.

  Poznaj zdrowy i smaczny przepis na smoothie z jagód acai:


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...