Informacje
 • Jeden z najbardziej aktywnych wulkanów świata z bliska

  25-08-2016 21:42 Zobacz, jak wygląda czynny wulkan Kilauea
  Jeden z najbardziej aktywnych wulkanów świata z bliska

  Kilauea kipi lawą

  x-news.pl

  Amerykańscy geolodzy udostępnili nagrania z czynnego wulkanu Kilauea na Hawajach.

  Kilauea to aktywny już od 33 lat wulkan. Jego erupcja trwa nieprzerwanie od 3 stycznia 1983 roku. Mieszkańcy Hawajów nazwy Kilauea używają do określenia szczytowego krateru Halema’uma'u, w którym znajduje się jezioro lawowe. W kraterze ma miejsce aktywność i ruchy lawy. Został on sfilmowany przez badaczy z UNited States Geological Survey.

  Ogromny stożek

  Wulkan leży na popularnej wśród turystów największej wyspie w archipelagu Hawajów, Big Island, i jest jednym z pięciu na tym obszarze. Ma wysokość 1247 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 1430 kmkw. (to aż 13,7 procent powierzchni wyspy).

  Jako pierwszy Europejczyk dostrzegł go William Ellis w 1823 roku. Od tego czasu doszło do 61 erupcji. W 2014 roku aktywność wulkanu zagrażała wiosce Pahoa. Mieszkańcy byli zmuszeni do porzucenia swoich gospodarstw. Lawa przestała wypływać ze stożka dopiero w marcu rok później. Obecnie eksperci uważają, że wulkan nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

  Hawajskie wierzenia

  Według wierzeń ludowych wulkan jest siedzibą pięknej i okrutnej bogini Pele, córki dwóch najpotężniejszych bogów Moemoe (Ziemia) i Haumea (Niebo). Przez swój chimeryczny charakter została wygnana z domu przez siostrę. Osiadła na pięknych hawajskich wyspach, gdzie chcąc wyładować swoją złość obudziła śpiące wulkany. Nieustające erupcje spowodowane są złością bogini. Nazwa wulkanu pochodzi zaś od imienia odrzuconego zalotnika Pele i oznacza dom paproci, który absztyfikant miał zbudować nad kraterem, by nie dopuścić do ucieczki bogini.

   

   

   

   

   

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Majorką i Niemc...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...