Informacje

 • Jeść, czy nie jeść? Naukowiec
  o zasadzie pięciu sekund

  17-03-2017 21:22

  A Wy? Sięgacie po takie jedzenie?

  Jeść, czy nie jeść? Naukowiec <br />o zasadzie pięciu sekund

  Czy "reguła pięciu sekund" działa?

  Shutterstock

  Jedzenie spadło Ci na podłogę i nie wiesz, czy nadaje się jeszcze do spożycia? Większość ludzi wierzy w zasadę pięciu sekund. Czy słusznie?

  Anthony Hilton, specjalista do spraw drobnoustrojów i zarazków z brytyjskiego Uniwersytetu Aston w Birmingham, pokusił się o sprawdzenie wiarygodności tak zwanej reguły pięciu sekund. Dotyczy ona zdatności do jedzenia żywności, która spadła na ziemię. Mówi się, że jeśli podniesiemy ją w ciągu pięciu sekund, nadaje się do spożycia.

  O tym, jak działa reguła pięciu sekund, Hilton opowiedział w środę na The Big Bang Fair - święcie nauki, technologii i matematyki dla młodzieży. Ekspert podkreśla, że jedzenie potraw, które leżały na ziemi, zawsze będzie w pewien sposób ryzykowne.

  Rola czasu

  Do skażenia dochodzi dopiero po pewnym czasie. Z badań naukowych wynika, że mało prawdopodobne jest to, że szkodliwe bakterie w ciągu kilku sekund przeniosą się na jedzenie, które upadło na podłogę w pomieszczeniu. To jednak nie oznacza, że zarazki w ogóle nie mogą się do niego przedostać. 

  - Nasze badania wykazały, że liczba zarazków, które dostają się do jedzenia, zależy od wielu czynników - powiedział Hilton. - Wpływa na to rodzaj podłoża, rodzaj żywności i to, ile czasu na podłodze spędziła - dodał.

  - To jest prosty przykład na to, jak nauka jest obecna w życiu codziennym - powiedział Paul Jackson, organizator The Big Bang Fair.

  W otoczeniu człowieka żyje wiele drobnoustrojów. Badania przeprowadzone przez naukowców z USA sugerują, że każdy człowiek ma zestaw drobnoustrojów, które sukcesywnie przenosi w miejsca, do których się udaje.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Dokładnie, ja zawsze zjadam
  Raz mi tylko spadły śledzie na taki włochaty dywan, to trochę było zabawy, żeby te klaki powyciągać. Albo guma do rzucia jak spadnie na chodnik, to potem jest nawet lepsza, bo drobinki piasku świetnie robią na zęby! Poza tym jedzenie z podłogi jest ekologiczne, bo nie potrzeba brudzić talerzy i niszczyć środowiska naturalnego!
  ~Ekolog /2017-03-18 09:45
 • gosciu.
  Zjesc czy nie zjesc oto jest pytanie,naukowcy westa sie w garsc takie cos wymyslec to tylko naukowiec moze,boziu ratuj nasz kraj od takich jaj.
  ~drwal /2017-03-18 09:26
 • 5 sekund?
  5 sekund to może dotyczyć warzyw... jeśli chodzi o słodycze to nie ma limitu :-)
  ~TeDe /2017-03-18 08:05
 • czlowiek?
  kto dba o czystosc to ma w domu ale juz wieksze skupiska ludzi to ma wiele do zyczenia no niestety tylko po lebkach a sanepid co robi nic,tylko male interesy,sklepiki to tak znajdzie sie zawsze cos,tak jak z ta sol w kielbasie pare lat temu i co nic cicho pozamiatane.
  ~aniol /2017-03-18 08:03
 • Jeść
  Indianie wszystko jedzą
  ~tomek1 /2017-03-18 07:43

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni do Polski napłynie arktyczne powietrze i zrobi się zimno, a w niekt...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem niżu Edeltraud znad Niziny Węgierskiej....