Informacje
 • Już niedługo świat może być inny
  niż ten, który znamy

  06-12-2018 09:47 Ocieplanie się klimatu postępuje
  Fragment programu "Polska i Świat" o globalnym ociepleniu Foto: Reuters | Video: Polska i Świat TVN24

  Jak zaznaczają naukowcy, ocieplenia klimatu, które nam grozi, ludzkość może nie przetrwać. Zobacz materiał programu "Polska i świat" w TVN24.

  Przez ocieplanie się klimatu nie mamy pewności, czy za kilkanaście-kilkadziesiąt lat świat będzie przypominał jeszcze ten, w którym żyjemy, czy będzie zupełnie inny, jak mówi Szymon Malinowski z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

  Opłakane skutki

  Raport Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change, czyli najważniejszy dokument dotyczący zmian klimatu, mówi jasno: mamy kilkanaście lat na działanie. Bez radykalnych zmian wzrost temperatury do 2030 roku przekroczy 1,5 stopnia. To bariera, za którą widać katastrofę.

  - Powyżej tej temperatury grozi nam rozmarzanie Alaski, Syberii, obszarów Kanady, w których są zakumulowane ogromne ilości metanu. Jedna cząsteczka metanu ma ponad 20 razy większy potencjał podwyższania efektu cieplarnianego niż jedna cząsteczka dwutlenku węgla - wyjaśnia Maciej Zalewski z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii.

  Jeśli dojdzie do rozmarznięcia wyżej wymienionych obszarów, globalne ocieplenie gwałtownie przyspieszy, a ludzie pozostaną bezradni. Proces stanie się nieodwracalny. Po przekroczeniu tej granicy wszelkie próby, jakie podejmie ludzkość, by naprawić swoje błędy, będą bezsensowne. Skutki będą opłakane.

  - Ocean przestanie żywić ludzi, stracimy stabilną linię brzegową, będziemy borykać się z falami upałów - zaznacza Malinowski.

  W wyniku tych procesów rolnictwo może upaść, a ludzie zaczną się zmagać z osłabieniem odporności. Naukowcy spodziewają się, że z powodu podgrzania atmosfery dojdzie do rewolucji społecznych.

  - [Czekają nas - przypis redakcji] ogromne migracje ludzkości, konflikty o wodę, konflikty o żywność - tłumaczy Malinowski.

  Jak ratować klimat

  Co my możemy zrobić, żeby przeciwdziałać ociepleniu klimatu? Należy między innymi ograniczyć spożycie mięsa, zaprzestać kupowania produktów jednorazowych, a także mniej podróżować samolotami, które wydzielają wiele dwutlenku węgla. Jednak przede wszystkim musimy zrezygnować z węgla.

  - Jeśli chcemy zachować Ziemię dla naszych dzieci, musimy się pożegnać z węglem już w 2030 roku - uważa Marek Józefiak z Greenpeace, zaznaczając, że to osiągalne.

  Możemy nie przetrwać zmiany

  Z ociepleniem się klimatu natura poradzi sobie lepiej niż my, ludzie.

  - Przyroda się przystosuje, będzie po prostu inna. Tak się zdarzało wielokrotnie - zaznacza Malinowski, dodając, że ludzkość, jako cywilizacja, na pewno tego nie przetrwa, a i jako gatunek raczej sobie nie poradzi.

  Porozumienie paryskie

  Na konferencji klimatycznej w Paryżu w grudniu 2015 roku 195 krajów przyjęło pierwsze w historii wiążące światowe porozumienie w dziedzinie klimatu. Zawarto w nim plan działania, który ma ograniczyć globalne ocieplenie do wartości znacznie poniżej dwóch stopni Celsjusza. Tak zwane Porozumienie paryskie, nad którym debatują uczestnicy szczytu klimatycznego w Katowicach, póki co pozostaje deklaracją, a ludzkość zmierza w stronę ocieplenia klimatu nawet o 3,5 stopnia Celsjusza do końca wieku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Szkoda
  Nic nie zrobimy jest juz za późno.
  ~jack /2018-12-09 22:27
 • będzie tylko gorzej
  Ludzi nie interesuje ,że na ziemi zmienia się klimat..Kazdy zajęty życiem,gdzieś goni,pędzi..w sumie to człowiek jest winny tym zmianom..sami dążymy do unicestwienia..Niedawno słyszałam, że w przyszłości będą tajfuny na niewyobrazalna skale,susze ,powodzie również na niewyobrazalna skale..juz tego nie cofniemy..ogolnie swiat na dzień dzisiejszy to tykajaca bomba..Nic fajnego i przyszlosciowego...
  ~maxi /2018-12-07 15:31
 • Hipokryci
  Może najpierw niech przestaną z samolotów spuszczać tą chemię przecież sami eksperci sie wypowiadali,że robią to żeby ocieplić klimat!!
  ~Daga /2018-12-07 14:45
 • bredzenie
  Do tego czasu będą już statki międzygwiezdne i polecimy sobie na Pandorę
  ~fred /2018-12-06 15:06
 • Zmiany klimatu
  Niestety, widoczne i namacalne gołym okiem. Ludzie jakby nie zauważają, także tu, na Śląsku. A przecież, zresztą jak prawie wszędzie w takie dni, jak chociażby dzisiaj( mróz i bark wiatru) nie ma czym oddychać. O wieloletniej suszy, braku wody, wysychaniu cieków wodnych, nie wspomnę. Zorganizowanie szczytu klimatycznego na Śląsku, gdzie smog wyjątkowy, a rządzący podsycają przekonanie, że tylko węgla trzeba do ogrzewania i przemysłu, to jakiś paradoks. Ludzie przecież nie są głupi i doskonale wiedzą, tudzież widzą i czują, że odkładanie w czasie wszelkich modernizacji w ekologii jest karygodne, bowiem może tego czasu zabraknąć. Jednak oglądają się na innych, wytykają sąsiadów, nie widząc własnych , bardzo nie ekologicznych działań. Tutaj nie można tylko zauważać innych, przede wszystkim trzeba zacząć od siebie. Sami na własnym podwórku możemy wiele zdziałać. Róbmy to. Jeśli nie ze względu na nas, bo uważamy, iż tego pokolenia palący problem nie dotyczy, miejmy litość nad naszymi dziećmi, wnukami i ich dziećmi. Zlitujmy się nad Ziemią
  Jaga_ /2018-12-06 11:04

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...