Informacje
 • Już w poniedziałek zaćmienie superksiężyca

  19-01-2019 15:00 Ciekawe zjawisko astronomiczne
  Całkowite zaćmienie Księżyca Foto: William Kee/Foter.com (CC BY 2.0) | Video: TVN24

  W poniedziałek nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca. W Polsce będzie widoczne rano, podczas zachodu Srebrnego Globu. Dodatkowo na ten sam dzień przypada superpełnia naszego satelity.

  Całkowite zaćmienie Księżyca rozpocznie się w poniedziałek o godzinie 5.41 i potrwa do 6.43. Nie każdy z nas jest na tyle cierpliwy, żeby obserwować całe zjawisko, ale wystarczy wyjść na zewnątrz o godzinie 6.12, aby zobaczyć kulminacyjny moment. Na kuli ziemskiej zaćmienie naszego satelity jest widoczne wszędzie, gdzie znajduje się on ponad horyzontem. Z tego powodu z danego miejsca na Ziemi całkowite zaćmienie Księżyca można obserwować znacznie częściej niż całkowite zaćmienia Słońca.

  Jednocześnie tego samego dnia dojdzie do przejścia Księżyca przez perygeum, czyli najbliższy punkt jego orbity wokół Ziemi.

  Zbieżność tych dwóch sytuacji określana jest czasem jako superpełnia lub superksiężyc. W praktyce oznacza to, że Srebrny Glob na niebie jest wówczas nieco większy, niż w trakcie zwyczajnej pełni. Różnica pomiędzy dwoma skrajnymi, widocznymi rozmiarami Księżyca (kiedy znajduje się on w skrajnych punktach swojej orbity względem Ziemi - najbliższym i najdalszym) wynosi niemal 14 procent.

  Czerwony kolor

  W czasie zaćmienia Księżyc przybierze barwę czerwoną. Dlaczego tak się dzieje? W trakcie całkowitego zaćmienia Ziemia blokuje docieranie promieni słonecznych bezpośrednio do Księżyca. Jednak nasza planeta ma atmosferę, która załamuje i rozprasza bieg promieni słonecznych. W związku z tym mimo wszystko do Księżyca dociera trochę światła. Jest ono jednak przefiltrowane przez atmosferę, która skuteczniej rozprasza światło o falach krótszych (niebieskie) niż dłuższych (czerwone). Skutki przejścia światła słonecznego przez grubą warstwę atmosfery możemy zobaczyć codziennie na przykład przy zachodzie Słońca - ma ono wtedy kolor czerwony.

  Następne zaćmienie Księżyca, tym razem częściowe, będzie widoczne z Polski za około pół roku - 16 lipca 2019 r. Z kolei poprzednie całkowite zaćmienie Księżyca mieliśmy okazję oglądać 27 lipca 2018 r.
  Do obserwacji zaćmienia Księżyca nie potrzeba żadnych przyrządów astronomicznych, chociaż lornetka pozwoli bardziej szczegółowo przyjrzeć się zjawisku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Nicola znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...