Informacje

 • Karol Wójcicki wyjaśnia fenomen odkrycia fal grawitacyjnych

  12-02-2016 11:09

  Zobacz jak fale wpływają na Ziemię

  Karol Wójcicki tłumaczy, jak fale grawitacyjne wpływają na Ziemię

  TVN24, NASA

  Zarejestrowanie fal grawitacyjnych daje nam nowe możliwości obserwowania i badania Wszechświata. Astronom z Centrum Nauki Kopernik - Karol Wójcicki, wyjaśnia dlaczego.

  - Do tej pory obserwowaliśmy Wszechświat w bardzo klasyczny sposób, w taki, jak obserwowaliśmy od czasów prehistorycznych, starożytnych - własnymi oczami. 400 lat temu Galileusz wpadł na pomysł, żeby skierować teleskop w stronę nieba i zobaczył dużo więcej. I od tamtej pory obserwowaliśmy różnymi metodami fale elektromagnetyczne, które docierają do nas z Kosmosu, czy to światło, czy radio, promieniowanie gamma, promieniowanie mikrofalowe. Używaliśmy do tego teleskopów optycznych, teleskopów radiowych, ale to zawsze były fale elektromagnetyczne - mówi Wójcicki.

  Ogromna energia

  A jak to się stało? Jak powstały zmarszczki we Wszechświecie? Wójcicki tłumaczy, że zderzenie dwóch czarnych dziur wygenerowało ogromną energię.

  - Dwie czarne dziury 1,3 mld lat świetlnych od nas krążyły wokół siebie bardzo szybko, aż w pewnym momencie się połączyły, powodując najbardziej energetyczną eksplozję, jaką kiedykolwiek zarejestrowaliśmy we Wszechświecie. Dla porównania, ta eksplozja, połączenie tych dwóch czarnych dziur w ciągu tej chwili, gdy do niej doszło, wygenerowała więcej energii niż cały pozostały Wszechświat w tym samym momencie razem wzięty. I wtedy powstały fale grawitacyjne - mówi astronom.

  Ziemia rozciąga się i kurczy

  A jak wpłynęły one na nas? Wójcicki tłumaczy, że fale grawitacyjne odkształciły nie tylko Ziemię, ale całą czasoprzestrzeń. Nasza planeta, a także wszystko wokół, uległo drganiom. W wyniku tego powierzchnia Ziemi na zmianę rozciągała się i kurczyła.

  - Czasoprzestrzeń, w której funkcjonujemy, cały czas jest marszczona przez takie dziwne, bardzo energetyczne zdarzenia, które we Wszechświecie są, ale do tej pory nie mogliśmy ich zobaczyć, wyczuć, bo były zbyt daleko - tłumaczy Wójcicki. - Teraz wiemy już jak wykrywać fale grawitacyjne, to pewnie z czasem będziemy rejestrowali coraz słabsze i słabsze. I nagle się okaże, o czym jesteśmy przekonani, że Ziemia cały czas jest rozciągana - dodaje.

   

  Jesteście ciekawi, co oznacza odkrycie fal grawitacyjnych? Z czym się ono wiąże? A może macie inne pytania odnośnie zmarszczek czasoprzestrzeni? Możecie zadać je już teraz, a my wybierzemy najciekawsze z nich. Odpowie na nie nasz ekspert.


  Bardziej wnikliwe badania

  Dzięki odkryciu zmarszczek w czasoprzestrzeni, możemy spojrzeć na Wszechświat w nowy sposób. Przy późniejszej obserwacji innych fal grawitacyjnych, możliwe będzie bardziej wnikliwe badanie przestrzeni kosmicznej.

  - Dostaliśmy narzędzie, które pozwala nam zarejestrować coś zupełnie nowego. Dowiedzieć się o Wszechświecie czegoś innym zmysłem - mówi astronom. - Te fale na pewno pozwolą nam lepiej rozumieć otaczający nas Wszechświat. Co więcej, jeśli nauczymy się ich dobrze słuchać, może lepiej zrozumiemy jak powstał Wszechświat - dodaje.

  Choć z pewnością jest to przełomowe odkrycie, ponad 100 lat temu przewidział je Albert Einstein. Tyle czasu zajęło nam udokumentowanie tego niezwykłego zjawiska. Jednak istnieją także technologie, związane z ogólną teorią względności, które już od jakiegoś czasu wykorzystujemy w życiu codziennym, jednym z nich jest geolokacja.

  - Nasze telefony korzystając z GPS, muszą uwzględniać poprawki, płynące z ogólnej teorii względności Einsteina - mówi Wójcicki.

  Amerykańska Agencja Kosmiczne NASA zamieściła na swojej stronie symulację zderzenia dwóch czarnych dziur, które wywołało zmarszczki czasoprzestrzeni.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Skoro wszystko ulega zniekształceniu...
  to co było punktem odniesienia żeby potwierdzić pomiar i jego słuszność ??? Ciekawe...
  ~JACA /2016-02-14 17:34
 • Drobna wątpliwość
  Fale grawitacyjne ściskają i rozciągają czasoprzestrzeń. Zgoda, ale ściskają również wszystko co się w niej znajduje, także wzorzec długości.Istota pomiaru to porównywanie wielkości do wzorca.
  ~occam /2016-02-14 10:17
 • Fale grawitacyjne i wszelkie pozostałe
  1.Czy wszelkie fale, inne niż grawitacyjne, które rozchodzą się we Wszechświecie-
  również rozchodzą się za pomocą "techniki" marszczenia czasoprzestrzeni?
  2. Rosyjski profesor fizki Gennadij Szypow, który był wykładowcą na renomowanej uczelni zachodnioeuropejskiej, za własne pieądze kilkanaście lat temu skonstruował telefon komórkowy na bazie generowanych przez to urząądzenie fal grawitacyjnych.
  Czy urządzenie tej klasy energetycznej również jest w stanie powodować marszczenie czasoprzestrzeni?
  3.Czy wykluczono w najnowszym odkryciu taką ewentualność: zmarszczki czasoprzestrzeni są obrazem fal grawitacyjnych rozchodzących się w nieznanym nam środowisku napełniającym Wszechświat/ np niezidentyfikowana ciemna materia/, której przypisuje się niezrozumiałe zachowania naszego Wszechświarta.
  ~Kate /2016-02-12 22:41
 • Aga
  Hm przeciesz oni dawno to odkryli i wiele innych żeczy ale to ukrywają przed ludzmi co by bylo gdyby ludzie sie dowiedzieli o innych planetach pewnie chcieli by tam lecieć przeprowadzić sie o lekach które uleczają raka itp. No ale wtedy lekarze apteki by nie zarabiały tym światem żądzi pieniądz .tak wiele przed nami ukrywają
  ~Aga /2016-02-12 22:38
 • PW
  Nie wierzę, wszechświat nie jest maszyną jest natomiast skupiskiem energii.
  Skrzętnie się to przed nami ukrywa, makro i mikro kosmos jest bezgraniczny i nagle mamy ograniczenie w prędkości światła, pytanie co spowodowałby odrzucenie tego dogmatu?
  ~Gigawat arte /2016-02-12 22:04

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju przez dłuższy czas ma płynąć zimne powietrze z północy....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie pod wpływem niżu Igor znad środkowego...