Kobieta, która nie czuje bólu. Poród? "To było całkiem przyjemne"

[object Object]
Czym jest krztusiec?Shutterstock
wideo 2/14

Szkotka Jo Cameron orientuje się, że się oparzyła, dopiero kiedy poczuje swąd spalonej skóry. Dlaczego? Kobieta od urodzenia nie czuje bólu.

Jo dopiero w wieku 65 lat zdała sobie sprawę z tego, że jest inna. Zwrócili na to uwagę lekarze, którzy nie mogli uwierzyć, że nie potrzebowała leków przeciwbólowych po przejściu poważnej operacji ręki.

Lekarze ostrzegali ją wtedy, że może spodziewać się bólu. Kiedy jednak nic nie poczuła, jej anastezjolog - dr Devjit Srivastava - odesłał ją do specjalistów z University College London i Oxford University. Ci po przeprowadzeniu testów odkryli u niej zaburzenie genetyczne, które sprawia, że kobieta nie odczuwa bólu.

"Byłam po prostu szczęśliwą duszą"

Jo Cameron, mieszkająca z Whitebridge w Szkocji, opowiadała w wywiadzie dla portalu BBC Scotland, że lekarze nie mogli jej uwierzyć, kiedy zapewniała, że nie będzie potrzebowała środków przeciwbólowych po operacji.

- Sprawdzili moją historię medyczną i zobaczyli, że nigdy nie prosiłam o środki przeciwbólowe - mówiła.

Kiedy genetykom udało się zdiagnozować Jo, zdała sobie sprawę, że nie jest tak "niesamowicie zdrowa", jak do tej pory jej się wydawało. - Jesteś tym, kim jesteś, nie kwestionujesz tego. Byłam po prostu szczęśliwą duszą, która nie zdawała sobie sprawy, że jest we mnie coś innego - tłumaczyła.

Bezbolesny poród

Kobieta opowiadała, że nie czuła bólu nawet podczas porodu. - Uprzedzali mnie, że będzie ciężko. Czułam jedynie, jak ciało mi się rozciąga - wspominała. - To było całkiem przyjemne - dodała w rozmowie z BBC Scotland.

W artykule naukowym opublikowanym w lutym w czasopiśmie "British Journal of Anaesthesia", który opisuje przypadek Szkotki, czytamy, że u pacjentki zdiagnozowano między innymi chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego, którą opisywała jako bezbolesną. Po operacji wymiany stawu biodrowego nie prosiła o żadne leki przeciwbólowe. Intensywność bólu opisywała jako 0/10. Jedynie w pierwszy wieczór po operacji opisała go jako 1/10.

- Byliśmy kiedyś na wycieczce w Europie Wschodniej. Pierwszego dnia potknęłam się, przygniótł mnie plecak i uderzyłam głową w betonowy słupek. Wybiłam sobie przednie zęby, miałam podbite oko. Jim (mąż kobiety - przyp. red.) powiedział, że będziemy musieli wrócić do domu, a ja na to, że nie, że nie będę się szeroko uśmiechać i będę chodzić w okularach słonecznych - opowiadała Jo.

Według wcześniejszego wywiadu chirurgicznego przechodziła między innymi zabiegi stomatologiczne, szycie rany szarpanej, złamanie lewego nadgarstka. Zgłaszała również oparzenia i skaleczenia. Często czuła zapach spalenizny, zanim zauważyła oparzenie. Za każdym razem nie czuła bólu.

Ból jest bardzo potrzebny

Szkotka podkreślała, że niczego by w sobie nie zmieniła, ale uważa, że ból jest ważny. - Ma jakiś powód, ostrzega cię, słyszysz alarm - mówiła. - Byłoby miło zostać ostrzeżonym - dodała. Cierpiała chociażby na artretyzm, ale przez brak bólu zorientowała się dopiero, gdy dosłownie nie mogła chodzić.

Jak tłumaczył onkolog i chirurg, dr Grzegorz Luboiński, jest to zespół, który może doprowadzić do śmierci, ponieważ działamy dopiero, kiedy poczujemy, że coś nas boli. - Ból jest niesłychanie ważnym czynnikiem informującym, że coś jest nie tak - podkreślił.

Dzięki swojej przypadłości kobieta jest też bardziej zapominalska i spokojniejsza. - Lekarze nazywają ten gen wesołym. Irytuję ludzi, bo jestem szczęśliwa i zapominalska przez całe życie. Teraz mam usprawiedliwienie - mówiła Jo.

Badacze twierdzą, że osób takich jak Jo, może być więcej.

Zobacz materiał "Faktów o świecie":

Brak bólu szansą na nowe terapie

Wyjątkowy przypadek pacjentki dostarcza badaczom szeregu nowych informacji na temat roli układu endokannabinoidowego w odczuwaniu bólu. Układ ten bierze aktywny udział w regulacji wielu procesów fizjologicznych u człowieka i jest szczególnie ważny z perspektywy odczuwania bólu. Jego ważną składową jest enzym FAAH, czyli amidowa hydrolaza kwasów tłuszczowych, pełniąca zróżnicowane funkcje w organizmie. Jest on głównym enzymem rozkładu szeregu bioaktywnych lipidów zwanych amidami kwasów tłuszczowych (FAA).

Jednym z najlepiej poznanych tych amidów jest anandamid (AEA). Poza neuronami ośrodkowego układu nerwowego występuje również w sercu czy śledzionie. Odgrywa ważną rolę w nocycepcji, czyli procesie powstawania bólu, poprzez wygaszanie strachu, lęku i depresji. We krwi Jo zaobserwowano podwyższone stężenie między innymi AEA, co wiązało się z osłabieniem aktywności enzymu FAAH. To właśnie on odpowiada za degradacje AEA w organizmie.

Naukowcy z University College London i Oxford University opisali nowe zaburzenie genetyczne, które zaobserwowali u pacjentki. Zaburzenie to można przypisać współdziedziczeniu mikrodelecji w nowym niescharakteryzowanym dotąd pseudogenie, określanym jako FAAH-OUT i w sąsiednim genie FAAH. Dzięki temu przypadkowi naukowcy będą przyglądać się bliżej roli pseudogenu w odczuwaniu bólu. Istnieją nadzieje, że to odkrycie przybliży ich do wynalezienia skutecznych leków we wskazaniach, takich jak m.in pooperacyjny i przewlekły ból czy też zaburzenia lękowe.

- Wiemy, że ból przewlekły jest epidemią obecnego wieku. Wszyscy boimy się bólu, zwłaszcza bólu ostrego, nowotworowego. Ten ból już umiemy uśmierzać w wielu sytuacjach bardzo dobrze, ale w wielu jeszcze nie - podkreślił dr Piotr Jakubów, anestezjolog i specjalista medycyny paliatywnej.

Autor: sc/aw / Źródło: BBC, bjanaesthesia.org, Fakty o świecie

Pozostałe wiadomości

Nadchodzące dni przyniosą pochmurną aurę i opady deszczu, a lokalnie także deszczu ze śniegiem. Będą takie miejsca, gdzie maksymalna temperatura za dnia wyniesie zaledwie 4 stopnie Celsjusza.

Pogoda na weekend: miejscami tylko kilka stopni, pojawią się zimowe opady

Pogoda na weekend: miejscami tylko kilka stopni, pojawią się zimowe opady

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chociaż mamy połowę kwietnia, to w polskich lasach pojawiły się już grzyby. I to takie, których występowanie przypada zwykle na początek maja. - Wegetacja rozpoczęła się już trzy-cztery tygodnie wcześniej niż zwykle - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Wiesław Kamiński, grzyboznawca. Jakie grzyby można już spotkać?

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gwałtowna pogoda nawiedziła Dubaj, największe miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Żywioł spowodował, że na miejscowym lotnisku występują utrudnienia.

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Problemy na lotnisku

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Problemy na lotnisku

Źródło:
Reuters

IMGW wydał alarmy meteorologiczne pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem i burzami, podczas których może pojawić się grad. Obowiązują też alerty przed przymrozkami.

Alerty IMGW w 10 województwach

Alerty IMGW w 10 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Po wyjątkowo ciepłym początku kwietnia do Polski powróciła zimowa aura. Śnieg spadł we wtorek rano na północy kraju. Ochłodzenie może trwać nawet do końca kwietnia.

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24, TVN24

Pożar wybuchł w zoo w Eupatorii w nocy z poniedziałku na wtorek. Ogród zoologiczny położony jest na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie. Jak podał portal Krym.Realii, tamtejsza filia Radia Swoboda, w wyniku żywiołu zginęło ponad 200 zwierząt.

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Źródło:
PAP, novinite.com, Krym.Realii

Co najmniej 19 osób zginęło w wyniku gwałtownych powodzi w Omanie. Większość ofiar to dzieci - podał w poniedziałek dziennik "Times of Oman", powołując się dane władz w Maskacie. Ewakuowano ponad tysiąc osób ze szkół.

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Źródło:
PAP, Reuters, "Times of Oman"

Kawałek metalu, który 8 marca spadł na dom Alejandra Otero w Naples na Florydzie, pochodził z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – potwierdziła w poniedziałek NASA. Obiekt uszkodził dach budynku i przebił się przez jego dwa piętra. 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Źródło:
ABC News, TVN24.pl

W samolot Polskich Linii Lotniczych LOT nad Szczecinem uderzył piorun. Maszyna musiała zawrócić do Warszawy.

Piorun uderzył w samolot LOT

Piorun uderzył w samolot LOT

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ląduje w filiżance wielu z nas każdego dnia, a niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej poranka. Badacze z Uniwersytetu w Buffalo, którzy przyjrzeli się przeszłości kawy, ustalili właśnie, że jej najpopularniejszy gatunek zaczął pojawiać się na pierwszych krzewach już ponad pół miliona lat temu.

Naukowcy obliczyli, ile lat ma najpopularniejsza kawa na świecie

Naukowcy obliczyli, ile lat ma najpopularniejsza kawa na świecie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Wtorek 16.04. prawie w całym kraju zapowiada się pochmurno i deszczowo, a z uwagi na silny wiatr będzie także zimno. Zapanują niekorzystne warunki biometeo.

Pogoda na dziś - wtorek 16.04. Przed nami zimny i wietrzny dzień

Pogoda na dziś - wtorek 16.04. Przed nami zimny i wietrzny dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rozpoczęło się czwarte światowe blaknięcie raf koralowych. Jak potwierdzili badacze z amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, doszło do niego w ponad połowie wodnych ekosystemów. Chociaż proces ten do tej pory był odwracalny, naukowcy obawiają się, że tym razem stracimy wiele raf.

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Źródło:
Reuters, NOAA

Nowy gatunek mrówki, nazwany na cześć Lorda Voldemorta, czarnego charakteru z serii "Harry Potter", został odkryty w Australii. Jak tłumaczyli badacze, którzy wpadli na jego ślad, owad ma sporo wspólnego z Mrocznym Panem - ma smukłe i wydłużone ciało, a swoje dnie spędza w ciemnościach.

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Źródło:
University of Western Australia

Charakterystyczny ślad na powierzchni Plutona przypominający serce najprawdopodobniej powstał w wyniku zderzenia z innym ciałem niebieskim. Doszło do niego, gdy karłowata planeta była jeszcze młoda. Nietypowy sposób kolizji wyjaśnia zarówno kształt, jak i na pozór niemożliwe położenie struktury.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Źródło:
The University of Arizona

Nawałnice nawiedziły w weekend Pakistan. Jak przekazały lokalne władze, gwałtowna aura przyczyniła się do śmierci ponad 40 osób. Ponad połowa z nich zginęła w wyniku rażenia piorunem. W południowo-zachodnich częściach kraju wprowadzono stan wyjątkowy.

W trzy dni w wyniku rażenia piorunem zmarło prawie 30 osób

W trzy dni w wyniku rażenia piorunem zmarło prawie 30 osób

Źródło:
PAP, Times of India

Kazachstan zmaga się z największą od 80 lat powodzią. Żywioł pustoszy ogromne obszary kraju, niesie ze sobą także ryzyko rozprzestrzenienia się niebezpiecznych chorób zakaźnych, między innymi wąglika. Dzieje się tak dlatego, że woda podmywa miejsca, w których składowane były szczątki zabitych i chorych zwierząt - podał w poniedziałek portal spik.kz.

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Źródło:
PAP, spik.kz, tass.com, kt.kz

Po gorącym, a miejscami nawet upalnym weekendzie, w Chorwacji nastąpi diametralna zmiana aury. W tym tygodniu miejscami ma pojawić się śnieg, poza tym powieje silny wiatr - donosi w poniedziałek dziennik "Jutarnji list".

W Chorwacji jest upalnie. Lada moment miejscami spadnie śnieg

W Chorwacji jest upalnie. Lada moment miejscami spadnie śnieg

Źródło:
PAP

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W górach Tàrbena, które położone są w hiszpańskiej prowincji Alicante, wybuchł w niedzielę pożar, który jak dotąd strawił 800 hektarów ziem. Trzeba było ewakuować 180 osób.

Pożar w górach w Alicante. Zarządzono ewakuację

Pożar w górach w Alicante. Zarządzono ewakuację

Źródło:
Reuters, elconfidencial.com

Argentyna zmaga się z największą epidemią dengi w historii kraju. W ostatnich miesiącach z jej powodu zmarło prawie 200 osób. Choroba ta roznoszona jest przez komary i według lokalnych mediów władze z nadzieją czekają teraz na dostawę preparatów owadobójczych z Polski.

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie tańczących żurawi. Temu niezwykłemu spektaklowi przyglądał się z oddali jeleń. - Taniec ptaków jest po prostu niesamowity. Widać, jak skoordynowane są ich ruchy. Robią wszystko identycznie - opowiada pan Dawid, autor nagrania.

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Tegoroczny sezon pożarowy w Kanadzie może być "katastrofalny", podobnie jak zeszłoroczny - poinformowały władze tego kraju. Zdaniem ekspertów wpływ na ilość, siłę i zasięg pożarów, które mogą wybuchnąć w tym roku, mają ponadprzeciętnie wyższa temperatura powietrza i zjawisko El Niño.

To może być kolejny "katastrofalny" sezon pożarowy

To może być kolejny "katastrofalny" sezon pożarowy

Źródło:
Reuters

W wyniku powodzi, które nawiedziły Kenię, zginęło co najmniej 13 osób - poinformowało w piątek biuro Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Koordynacji Pomocy Humanitarnej. Żywioł zmusił do przesiedlenia około 15 tysięcy osób. W Tanzanii również zmagają się z powodzią.

Autobus szkolny utonął w zalanym wodą wąwozie

Autobus szkolny utonął w zalanym wodą wąwozie

Źródło:
PAP

Choć to dopiero pierwsza połowa kwietnia, to drzewa w wielu miejscach są już zielone, zakwitły kasztanowce, magnolie, tulipany. Widać też żółte dywany rzepaku. Taki "wybuch" wiosny może nas cieszyć, jednak należy pamiętać, że może mieć też negatywne konsekwencje. Jak podkreśla Maja Popielarska, prezenterka tvnmeteo.pl i prowadząca programu "Nowa Maja w ogrodzie" w HGTV, niemal wszystko kwitnie w jednej chwili, a to "zaburza pracę owadów zapylających, które później będą mieć mniej pokarmu".

Wiosna "dostała zadyszki". Niektóre rośliny kwitną miesiąc wcześniej

Wiosna "dostała zadyszki". Niektóre rośliny kwitną miesiąc wcześniej

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, IMGW

Pod koniec maja w szkockim jeziorze Loch Ness rozpoczną się kolejne poszukiwania słynnego potwora. O pomoc została poproszona amerykańska agencja kosmiczna. - Mamy nadzieję, że eksperci z NASA mogą dysponować zaawansowaną technologią obrazowania do skanowania jeziora. Musielibyśmy usiąść i porozmawiać z nimi o tym, jak ją tu sprowadzić - powiedziała Aimee Todd z Loch Ness Centre. W tym roku mija 90 lat od pierwszej zorganizowanej ekspedycji w celu wyjaśnienia tajemnicy.

Będą szukać potwora z Loch Ness. Proszą NASA o pomoc

Będą szukać potwora z Loch Ness. Proszą NASA o pomoc

Źródło:
PAP

Ptak naśladował dźwięk syreny policyjnej w angielskim hrabstwie Oxfordshire. Zwierzęciu udało się niemal idealnie odwzorować charakterystyczny odgłos towarzyszący przejazdowi auta na sygnale. Jak potwierdzili funkcjonariusze w mediach społecznościowych, to wcale nie spóźniony żart primaaprilisowy.

Ptak zaśpiewał jak syrena policyjna

Ptak zaśpiewał jak syrena policyjna

Źródło:
Reuters, BBC, All About Birds