Informacje
 • Komarom i kleszczom służy zmiana klimatu. Unia ostrzega Europejczyków

  18-03-2018 18:12 Raport Wspólnego Centrum Badawczego o arbowirusach
  Jedni stawiają na opryski, inni na naturę. Jak miasta walczą z "inwazją komarów"? Foto: Center for Disease Control and Prevention (public domain) | Video: Fakty TVN

  Ocieplenie klimatu ułatwia komarom i kleszczom mnożenie się, adaptowanie do różnych pór roku oraz rozprzestrzenianie. Dla mieszkańców wielu regionów - w tym Europejczyków - oznacza to, że choroby, których jeszcze niedawno obawiali się tylko w dalekiej podróży, mogą stać się realnym zagrożeniem w miejscu zamieszkania. Potwierdza to najnowszy unijny raport.

  Raport przygotowało Wspólne Centrum Badawcze (Joint Research Centre, JRC), działające jako Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej.

  W opublikowanej w marcu analizie podkreśla się, że coraz więcej ludzi narażonych jest na zainfekowanie wirusami przenoszonymi przez kleszcze oraz komary i inne insekty. Z niektórymi spośród tych chorób nie umiemy dotąd w pełni skutecznie walczyć lekami czy szczepionkami -  podkreślają autorzy raportu.

  Ma on - uzasadniają - służyć podniesieniu w społeczeństwach Europy świadomości zagrożeń powodowanych przez arbowirusy, czyli wirusy przenoszone przez stawonogi.

  CAŁY RAPORT JOINT RESEARCH CENTRE (w języku angielskim, PDF 2,4 MB)

  Komary tygrysie wędrują przez Europę

  Szereg arbowirusów - w tym dengi, czikungunii, ziki, gorączki Zachodniego Nilu czy żółtej febry - roznoszą komary tygrysie.

  To niezwykle inwazyjny, szybko rozprzestrzeniający się gatunek owadów. Pochodzą z Azji Południowo-Wschodniej, zadomowiły się też w Afryce. Międzynarodowe podróże i handel sprawiły, że stopniowo obserwowano je w obu Amerykach, a w 1975 roku - na południu Europy.

  Z czasem zasiedlały kolejne europejskie kraje, przesuwając się na północ i zachód. W Polsce ich występowania dotąd nie stwierdzono. Mroźne okresy, które zdarzają się nawet w czasie łagodnych polskich zim, stanowiły dotychczas skuteczną przeszkodę, uniemożliwiającą im rozmnażanie.

  W miastach czują się bezpiecznie

  Tam, gdzie się pojawiają, komary tygrysie chętnie zasiedlają tereny miejskie. Nie mają tam naturalnych wrogów, a pożywienie i miejsca do prokreacji są łatwo dostępne.

  Stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Trudno je wytępić, a ich larwy mogą przetrwać miesiącami nawet w niesprzyjającej wilgotności i temperaturze.

  Uwaga na kleszcze, także łąkowe

  Raport JRC skupia się też na jednej z chorób roznoszonych przez kleszcze, czyli kleszczowym zapaleniu mózgu (KZM).

  Dokument wymienia europejskie kraje, w których stwierdzono występowanie tego wirusa, w tym Polskę. Poza tym są to: Austria, Czechy, Niemcy, Litwa, Słowacja, Szwecja, a ostatnio Holandia.

  Najczęściej, mówiąc o zagrożeniu ze strony kleszczy, wspomina się o kleszczach pastwiskowych (Ixodes ricinus). Europejska agencja wskazuje na rosnące zagrożenie ze strony innego gatunku, kleszcza łąkowego (Dermacentor reticulatus), szybko rozprzestrzeniającego się po kontynencie. "Ma wysoki współczynnik reprodukcji, jest odporny na zimno i może miesiącami żyć pod wodą" - ostrzegają autorzy raportu.

  Na szczęście - podkreślają - są szczepionki chroniące przed KZM.

  Czytaj więcej o zagrożeniach odkleszczowych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • abx
  cos sie ruszylo chyba w kwestii kleszcza, ostatnio miałem przepisany duomoz od lekarza a tam w ulotce borelioza leczenie 6 g na dzien, kiedy tego nie było, przeciez kurcze jak jestes młody i nagle cos ci opier....... kolagen i cierpisz na rozne choroby stawów to kretek siedzi i ci go zzera
  ~krabos /2018-03-25 00:30
 • @Bambetle dokładnie tak.
  Inaczej być nie może, takie są fakty :)
  ~Nick /2018-03-20 16:30
 • Hłe, hłe ,hłe
  Ocieplenie klimatu , tak???????
  ~Bambetle /2018-03-19 17:02
 • Winne ocieplenie klimatu
  Gdybyśmy mieli tak śnieżne i mroźne zimy jak kilka lat temu to by tego tyle nie było. Niestety nic nie dzieje się bez przyczyny, ciepłe i suche zimy prawie jak jesień sprawiają, że kleszcze i komary mogą przeżyć. Jakby tak było nocami przez 2 tygodnie w całym kraju chociaż z -8 stopni i sypnęło śniegu który by się utrzymywał nie byłoby takiego problemu.
  ~Nick /2018-03-19 15:42
 • Obrona
  Rząd pisu wybuduje płot wzdłuż granic Polski i obroni nas przed hordami pogańskich kleszczy i komarów.
  Michał800 /2018-03-19 08:59
 • kleszcz
  Za moich młodzieńczych lat biegało się po łąkach i lasach a kleszczy nie było, tylko produkują rozmaite świństwa w laboratoriach i takie są skutki.
  Jozefsdam /2018-03-19 08:54
 • Służy też projektantom plakatów i infografik
  Bo więcej się w walce z tym problemem nie robi. Metoda badawcza finansowana przez NFZ to szukanie rumienia. Coś, co można zrobić samemu. Z kolei leczenie na NFZ to podstawowy antybiotyk skuteczny w pierwszych dniach infekcji. Gorzej, że rumień potrafi pojawić się do kilku miesięcy po infekcji. Badanie przeciwciał to dział kategorii medycyna prywatna.
  FrozMnd /2018-03-19 06:12
 • odpowiedź
  Jak się zarazisz, to nie będziesz się pytał, kto na tym zarobi.
  ~Largo007 /2018-03-18 22:24
 • ludz
  To niech unia wyda zakaz kąsania przez te komary i klszcze!!!!
  Za co biara takie pieniadze te eurokolchozniane urzedasy!!!!
  Piotrekwdxm /2018-03-18 21:44
 • Prawda
  Ludziom i roślinom tez służy.
  Piotru70 /2018-03-18 21:09
 • kretek
  czesc mam na imie kretek , obecnie dzieki lobbi ekologicznemu moj transporter Kleszcz jest nietykalny i pod ochrona, w zwiazku z tym rujnuje zdrowie coraz wiekszej populacji, niszcze wszystko żyły, tetnice, zjadam kolagen , niszcze ci uklad odpornosciowy - powoli stajesz sie wrakiem czlowieka, nawet jesli powiesz lekarzom ze mnie masz beda cie leczyc na choroby psychiczne - ciekawe kto na to pozwala abym mogł sie rozmnazac i niszczyc populacje. pozdravviam kretek
  ~kretek /2018-03-18 19:00
 • bb
  trzeba uvvazac
  ~bba /2018-03-18 19:00
 • pytanie
  Który koncern farmaceutyczny najwięcej na tym zarobi?
  faceroll /2018-03-18 18:50

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż znad Niemiec przemieści się nad Morze Norweskie, a st...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...