Informacje
 • "Kosmiczny piekarnik" leci na ISS.
  Astronauci będą piec ciastka

  03-11-2019 09:44 Ma dotrzeć w poniedziałek
  Najpiękniejsze zdjęcia Ziemi z ISS Foto: PAP/EPA/BILL INGALLS/NASA HANDOUT | Video: NASA

  To będą nietypowe badania. Na Międzynarodową Stację Kosmiczną leci właśnie piekarnik, w którym astronauci mają upiec ciasteczka z czekoladą. Wszystko po to, by ocenić, jak panujące tam warunki wpłyną na kształt i konsystencję przygotowywania wyrobów cukierniczych.

  Na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) wysłano w sobotę specjalnie zaprojektowany "kosmiczny piekarnik", w którym astronauci będą piekli dla dobra nauki ciasteczka z kawałkami czekolady.

  "Bardziej sympatyczne" podróże

  Kapsuła kosmiczna Cygnus, która ma dostarczyć na ISS piekarnik oraz składniki do pieczenia, wystartowała z ośrodka NASA na wyspie Wallops w stanie Wirginia w USA. Astronauci mają sprawdzić, jak piecze się ciastka w wysokich temperaturach przy zerowej grawitacji.

  Jedna z amerykańskich sieci hotelarskich, która dostarczyła ciasto do tego eksperymentu, poinformowała, że możliwość pieczenia na pokładzie stacji kosmicznej ma sprawić, że długotrwałe podróże w przestrzeni staną się "bardziej sympatyczne".

  Nie tylko piekarnik

  Cygnus dostarczy na ISS również części samochodów od włoskiego producenta, aby przetestować w warunkach kosmicznych wykorzystywane w sportowych autach włókna węglowe.

  Kapsuła transportuje ponadto sprzęt badawczy i kamizelkę chroniącą przed promieniowaniem, którą mają przetestować astronauci. Na ISS lecą także elementy niezbędne do ukończenia serii spacerów kosmicznych. W tym miesiącu konieczna będzie naprawa kluczowego detektora promieniowania jonizującego.

  Przesyłka o łącznej wadze 3,7 tysięcy kilogramów ma dotrzeć na ISS w poniedziałek.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Słowacją i Rosj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...