Informacje

 • Możemy być świadkami narodzin nowej planety

  18-09-2016 10:15

  Lodowy olbrzym tworzy się w gwiazdozbiorze Hydry

  Możemy być świadkami narodzin nowej planety

  Dysk wokół gwiazdy TW Hydrae, w którym tworzy się planeta

  European Southern Observatory

  Naukowcy przy pomocy specjalistycznego i bardzo precyzyjnego sprzętu dokonali niesamowitego odkrycia. Okazało się, że 170 lat świetlnych od Ziemi tworzy się lodowy olbrzym.

  Astronomowie zaobserwowali proces tworzenia się lodowej planety w gwiazdozbiorze Hydry. Obiekt powstaje niedaleko młodej gwiazdy (pomarańczowego karła) TW Hydrae, otoczonej dyskiem protoplanetarnym. Jest to najbliższy Ziemi znany dysk protoplanetarny (znajduje się w odległości ok. 172 lat świetlnych od naszej planety)

  Obserwacji dokonano za pomocą sprzętu ALMA. Jest to największy na świecie interferometr radiowy (instrument astronomiczny do badania źródeł promieniowania radiowego, wykorzystujący zjawisko interferencji fal radiowych), znajdujący się w Chile. Mieści się na płaskowyżu Chajnantor w Andach, na wysokości ponad 5000 m n.p.m. To miejsce, zlokalizowane ok. 50 km na wschód od miasta San Pedro de Atacama w północnym Chile, ma jedną z najsuchszych atmosfer na Ziemi.

  Przy użyciu interferometru można zaobserwować pył ziaren, które składają się na dysk tworzący planetę.

  Wyniki badań

  Seria obserwacji naukowców została opublikowana w czasopiśmie "Astrophysical Letters". Zespół zarejestrował system z dyskiem protoplanetarnym, który jest zbudowany z ziaren gazowych i pyłowych o różnych rozmiarach. Badacze zauważyli, że na dysku istnieje pięć szczelin, w których brakuje dużych cząstek pyłu. W jednej z nich, brakuje blisko 50 proc. takich cząstek.

  Ta znacząca luka znajduje się 3,3 mld km od gwiazdy TW Hydrae, czyli dalej niż odległość pomiędzy Uranem a Słońcem.

  - Biorąc pod uwagę rozmiar orbity i jasność TW Hydrae, ta planeta może być lodowym olbrzymem, podobnym do Neptuna - powiedział główny autor badań Takashi Tsukagoshi.

  Nowe wnioski

  Naukowcy już uznali system za miejsce, gdzie potencjalnie może utworzyć się planeta. W dalszych badaniach postanowili więc przyjrzeć się ziarnom pyłu w dysku protoplanetarnym. Okazało się, że różne rodzaje ziaren bardzo różnią się miedzy sobą. Kiedy planeta się formuje, duże ziarna pyłu znikają na skutek grawitacji i tarcia pomiędzy gazem i pyłem. Zatem luka w ziarnach pyłu jest wyraźnym znakiem, że w danym miejscu tworzy się planeta.

  Badacze dokonali także dokładnego pomiaru wielkiej szczeliny w dysku protoplanetarnym. Okazało się, że jest ona na tyle duża, że wykazuje obecność planety o masie nawet do 25 razy większej od masy Ziemi. Jednak autorzy analizy twierdzą, że istnienie luki można wyjaśnić także w inny sposób. Naukowcy planują w tym celu dalsze obserwacje.

  Choć potrzebne są kolejne badania, najnowsze odkrycie potwierdziło, jak doskonałym i precyzyjnym sprzętem jest ALMA. Na pustyni Atacama zainstalowanych jest 66 anten. Umożliwia to nowe spojrzenie na wszechświat. Dzięki temu jesteśmy o krok bliżej od zrozumienia pochodzenia różnych typów planet.

   

  Naukowcy wciąż poszukują nowych planet. Pod koniec 2015 roku astrofizycy dokonali przełomowego odkrycia. Znaleźli planetę bliźniaczo podobną do Wenus. Astrofizyk Drake Deming z Uniwersytetu Maryland nazwał ją "prawdopodobnie najważniejszą planetą, jaka kiedykolwiek została znaleziona poza Układem Słonecznym". Zobacz, jak odkryto tę planetę.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Do Polski wlewa się chłód, groźny dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Dalek...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni Polska znalazła się w silnym strumieniu ciepła, które płynie do nas...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu wyżu znad południowej Norwegii, tylko na południu kraju po...