Informacje
 • Na tropie potwora z Loch Ness. Naukowcy przebadali próbki DNA z jeziora

  06-09-2019 13:47 Możliwe rozwiązanie zagadki potwora z Loch Ness

  Jezioro Loch Ness od lat rozbudza wyobraźnię ludzi na całym świecie. Co jakiś czas emocje studzić próbują naukowcy. Ostatnio międzynarodowy zespół badaczy poinformował, że tajemniczy potwór zamieszkujący zimne szkockie wody może być w rzeczywistości pokaźnych rozmiarów... węgorzem.

  Potwór z Loch Ness może być w rzeczywistości wielkim węgorzem - poinformowali w czwartek naukowcy po analizie próbek DNA pobranych z jeziora. Zagadkę próbował rozwikłać zespół naukowców z Wielkiej Brytanii, Dani, Stanów Zjednoczonych, Australii, Francji i Nowej Zelandii.

  Węgorzy tam nie brakuje

  Naukowcy szukali w pierwszej kolejności dużych zwierząt, które mogły być widywane przez ludzi. Wyniki wykluczyły jednak ich obecność - na przykład DNA zwierząt z okresu jurajskiego. Nie ma tam również rekina, suma ani jesiotra. Okazało się natomiast, że w jeziorze było bardzo dużo DNA węgorza.

  - Jego DNA znajdowało się w niemal każdym miejscu, z którego pobrano próbki - poinformował profesor Neil Gemmell, genetyk z nowozelandzkiego Uniwersytetu Otago, który brał udział w badaniach.

  Dodał, że nie można wykluczyć istnienia przerośniętych węgorzy. Pobrane próbki nie mówią jednak nic o rozmiarze zwierzęcia. DNA należy do węgorza europejskiego, którego długość nie przekracza raczej dwóch metrów. A węgorz, który miałby zyskać miano potwora z Loch Ness, powinien być dużo większy.

  W sumie badacze zidentyfikowali w Loch Ness 11 gatunków ryb, trzy gatunki płazów, 22 gatunki ptaków i 19 ssaków. Tym, co wydaje się ciekawe, jest duża ilość DNA gatunków lądowych - ludzi, psów, owiec, bydła.

  DNA z otoczenia

  Wszystkie próbki pobrane przez międzynarodowy zespół naukowców są tak zwanym DNA środowiskowym (ang. environmental DNA), czyli takim, które jest wyizolowane bezpośrednio z próbek środowiskowych. Mogą to być na przykład gleba, osady denne czy woda. Te z jeziora Loch Ness zostały pozyskane w czerwcu zeszłego roku.

  DNA środowiskowe jest używane jako narzędzie do monitorowania życia morskiego, na przykład wielorybów czy rekinów. Za każdym razem, gdy dany organizm porusza się w swoim środowisku, pozostawia w nim drobne fragmenty swojego DNA ze skóry, łusek, piór, futer, odchodów czy moczu.

  Później fragmenty te mogą być przechwycone, sekwencjonowane, a ostatecznie wykorzystane do identyfikacji tego stworzenia. Jak? Przez porównanie z danymi zebranymi w olbrzymich bazach.

  Nieuchwytny od wieków

  Pierwsza pisemna wzmianka o potworze z Loch Ness pochodzi od Kolumba opata z Hy. W 565 roku opisał on swoje spotkanie z "morską bestią".

  Najsłynniejsze zdjęcie prezentujące Nessie, czyli potwora z Loch Ness, zostało zrobione w 1934 roku. Widać na nim stworzenie posiadające niezwykle długą szyję wystającą nad powierzchnię wody. 60 lat później udowodniono, że była to mistyfikacja, a istota obecna na fotografii, to w rzeczywistości model potwora morskiego umieszczony na zabawkowej łodzi podwodnej.

  Na przestrzeni lat miało miejsce wiele prób odnalezienia potwora. W 2003 roku telewizja BBC sfinansowała intensywne poszukiwania za pomocą sonarów i satelitów.

  Ostatnia próba miała miejsce trzy lata temu, gdy podwodny dron znalazł potwora, ale nie tego, którego szukał. Odkryciem okazała się replika, której użyto podczas kręcenia scen do filmu "Prywatne życie Sherlocka Holmesa" w 1970 roku.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wiosenna pogoda będzie trwać prawie przez cały tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby front atmosferyczny przesunie się nad południowe i połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...