Informacje

 • NASA ogłosiła, że odbędzie się pierwszy wyłącznie kobiecy spacer kosmiczny

  08-03-2019 17:00

  Część obchodów Miesiąca Historii Kobiet

  Kula ziemska nocą (NASA) Foto: NASA | Video: NASA

  Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 29 marca amerykańskie astronautki wezmą udział w pierwszym wyłącznie kobiecym spacerze kosmicznym. Będą to Anne McClain i Christina Koch.

  Spacer Anne McClain i Christiny Koch ma być częścią tak zwanego Miesiąca Historii Kobiet, czyli corocznego święta obchodzonego przez cały marzec w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii. To czas, gdy szczególnie podkreśla się wkład kobiet w tworzenie historii.

  59. Ekspedycja

  Spacer astronautek ma być drugą z trzech zaplanowanych wycieczek 59. Ekspedycji, która ma rozpocząć się już 14 marca. Wraz z kobietami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) znajdzie się w tym czasie czterech mężczyzn: David Saint-Jacques ze Kanady, Nick Hague ze Stanów Zjednoczonych oraz Rosjanie Oleg Kononienko i Aleksiej Owczinin.

  Rzeczniczka NASA Stephanie Schierholz zwróciła uwagę, że przebieg Ekspedycji 59. będzie kontrolowany przez kobiety. Główną dyrektorką lotu będzie Mary Lawrence, zaś główną kontrolerką lotów - Jackie Kagey.

  McClain weźmie też udział w pierwszym kosmicznym spacerze Ekspedycji 59. NASA planuje, że odbędzie się on 22 marca, a towarzyszem McClain będzie Hague.

  - Oczywiście zadania i harmonogramy zawsze mogą się jeszcze zmienić - zastrzegła Schierholz.

  Wielkie plany

  Jak w 2015 roku powiedziała McClain, chciała zostać astronautką odkąd skończyła trzy-cztery lata - Pamiętam, jak wtedy opowiadałam o tym mamie. Nigdy z tych planów nie zrezygnowałam - mówiła. Kobieta jest majorem w armii amerykańskiej i pilotem.

  Zaszczyt

  Jak podała NASA, dla Koch będzie to pierwszy lot kosmiczny. Kobieta jest inżynierem elektryki, ale pracowała również nad wyprawami na Biegun Południowy i Arktykę.

  W lutym zapytano ją, jak ważna jest misja podczas Miesiąca Historii Kobiet. - To wyjątkowa okazja. Mam nadzieję, że będę mogła zainspirować tych, którzy będą śledzić to wydarzenie - opowiedziała.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju przez dłuższy czas ma płynąć zimne powietrze z północy....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie pod wpływem niżu Igor znad środkowego...